توصیه به جوانان

اسرار زمان مجردی خودمان را به نامزدمان بگوییم یا نه؟

جام جم سرا: یکی از نکات بسیار مهم در جلسات خواستگاری این است که فرد تا چه حد می‌تواند اسرار زندگی خود را به فرد مقابل بیان نماید؟ آیا اگر خطا و اشتباهی یا مسئله‌ای در زندگی‌اش رخ داده است، اجازه دارد آن را با نامزدش مطرح کند یا نه؟ مبادا بیان این اسرار دست مایه‌ای برای سرکوب وی توسط همسرش در زندگی زناشویی آینده شود؟
کد خبر: ۷۶۹۰۹۱
اسرار زمان مجردی خودمان را به نامزدمان بگوییم یا نه؟

اسرار زندگی را می‌توان مانند مباحث امنیتی اطلاعات به چهار طبقه (بکلی سری، سری، خیلی محرمانه و محرمانه) تقسیم کرد. در زندگی نیز برای مسائل خود طبقه بندی داشته باشید.

۱ - در جلسات اول خواستگاری می‌توانید مسائلی را مطرح کنید که دیگران اطلاع و آگاهی دارند ولی خواستگار شما از آن بی‌اطلاع است. مثلاً در محل و فامیل همه می‌دانند شما با یک ازدواج غیر موفق روبرو بوده‌اید بهتر است این نکته را قبل از قرار خواستگاری به اطلاع فرد مورد نظر برسانید که اگر با شنیدن این موضوع نظرش تغییر می‌کند قبل از جلسات خواستگاری و ایجاد زحمات و مشکلات متوجه شود.

۲ - گاهی ازدواج تا مراحلی پیش رفته است و بعد به دلایلی انجام نشده و در شناسنامه هم ثبت نشده و عروسی هم انجام نگرفته است در این شرایط لازم نیست قبل از خواستگاری اطلاع دهید ولی در آخر جلسه اول خواستگاری باید برای فرد تشریح کنید. برخی از اسرار را که جز خانواده شما کسی از آن اطلاع ندارد نباید در جلسات اول بیان کنید. شما می‌توانید در مراحل بعد و به میزان اعتمادی که به فرد مقابل پیدا کرده‌اید، او را از این اسرار مطلع سازید.

۳ - هرگز نباید از اشتباهات و لغزش‌هایی که در دوران مجردی انجام داده‌اید و کسی هم از آن باخبر نیست و شما نیز توبه کرده‌اید و یقیناً بعد از ازدواج هم همسرتان متوجه آن نخواهد شد، سخنی به میان بیاورید. زیرا گناهان وخطا‌ها امری ما بین ما و خدای ماست، و هیچ کس اجازه ندارد آبروی خود را جلوی دیگران ببرد. علاوه بر این هرگز از فرد مقابل نخواهید که به اینگونه مسائل اشاره کند.

ولی اگر مسئله‌ای قبل از ازدواج برای شما پیش آمده و شما مرتکب جرم وخطایی شده‌اید و امکان بر ملاشدن آن را پس از ازدواج وجود دارد، باید حتماً به نحوی آن را برای فرد مقابل بیان کنید.

۴ - گفتن تمام جزئیات (عصبانیت‌های موردی، بی‌نظمی‌های موردی، ضعف در مهارتهای زندگی و...) لازم نیست زیرا مفسده دارد و باعث نگرانی و ایجاد تردید می‌شود و زمینه وسوسه‌های شیطانی را فراهم می‌آورد و ممکن است فرد مقابل اینگونه برداشت کند که مشکل بسیار بزرگ بوده و فقط قسمتی از آن گفته شده است. به همین ترتیب گفتن جزئیات و مسائلی که به زندگی مشترک مربوط نمی‌شود لازم نیست، پرسیدن از آن‌ها نیز لزومی ندارد بنابراین پرسش درباره اینکه چه گناهی مرتکب شده‌ای؟، آیا دوست پسر یا دختر داشته‌ای؟، چند تا خواستگار برایت آمده است؟، به خواستگاری چند نفر رفته‌اید؟ و... لازم نیست و گاهی توهین و بی‌حرمتی به شمار می‌‌رود و پیامدهای منفی بسیاری دارد.

۵ - از گفتن عیبی که خواستگاریتان را به هم می‌‌زند، ابا نداشته باشید، چون در غیر این صورت خانه را درزمین سستی بنا کرده‌اید. عیبی که امکان دارد گفتن آن یک خواستگاری را به هم بزند، نگفتن آن یک زندگی را به هم خواهد زد.

۶ - اگر شما دارای نقص عضو یا بیماری هستید باید به طور کامل و به دور از ابهام در مورد شناخت نقص، ناتوانایی‌‌های آن و روش درمانش توضیح دهید. بهتر است در این موارد از پزشک بخواهید شرح بیماری شما را به طور دقیق و شفاف به زبان فارسی مکتوب بنویسد و آن را به فرد ارائه دهید وبا معرفی پزشک خود از آن‌ها بخواهید هرگونه سوالی که دارند از پزشک معالجتان بپرسند.

۷ - اگر فرد مقابل شما دارای نقص عضو یا بیماری است، نباید عجولانه و ناآگاهانه تصمیم بگیرید، بلکه باید بر اساس میزان ظرفیت و تحمل خود یا فرد مقابل و به دور از هرگونه ترحمی تصمیم ‌گیری کنید و هرگز به فکر تغییر اوضاع نباشید. (پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۵
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
۰
۰
كاملا موافقم، 15 سال قبل من و دوستم در یك سال ازدواج كردیم من دوران مجردیم را باز نكردم ولی او گفت كه صداقت در گفتن همه چیز است، من به دوستم گفتم كه اشتباه میكند زیرا كه در دورانی كه تعهدی نداشته ای كاری كه انجام دادی و كسی از تو نپرسیده دلیلی برای بازگو كردنش نیست، محسن دوستم قبول نكرد و گفت، حالا او در بسیاری از مسائل زندگیش سركوفت ماجراهایی كه در دوران مجردی اتفاق افتاده میخورد، حتی وقتی در بچه دار شدن مشكل داشتند خانمش به او میگفت حتما بخاطر خطاهایت در دوران مجردی هست!
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
۰
۰
سلام
دو گذینه آخر حسابی به كار من میاد
فرانك
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
۰
۰
خیلی مطلب كاربردی بود . ممنون
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
۰
۰
اسرار زندگی مجردی را باید همون اوایل گفت قبل از عقد ونامزدی.قبل از برقراری یه رابطه عاطفی نه موقعی كه طرف راه پس وپیش نداره.
روانشناس بالینی
Netherlands
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۲
۰
۰
افرین.مطلب اگاهانه بودش.
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها