یک متخصص پوست و مو:

چین و چروک زودرس در مردان شایع‌تر است

یک متخصص پوست و مو با بیان اینکه مردان بیش از زنان در معرض چین و چروک زودرس قرار می‌گیرند، تاکید کرد: نور خورشید باعث تولید رادیکال‌های آزاد در پوست و از بین رفتن سلول‌های پوستی کلاژن‌ساز می‌شود و با توجه به اینکه مردان بیش از زنان در معرض نور خورشید هستند، با چین و چروک زودرس مواجه می‌شوند.
کد خبر: ۷۶۸۹۱۳
چین و چروک زودرس در مردان شایع‌تر است

دکتر امیرهوشنگ احسانی با اشاره به اینکه شیوه زندگی و عادت‌های روزانه عاملی مهم در پیر شدن زودرس ظاهر افراد است، گفت: در سن میانسالی بازسازی سلول‌ها کاهش می‌یابد و کم کم اثرات آسیب‌های ناشی از آلودگی، استعمال دخانیات و نور خورشید روی پوست ظاهر شود، این امر باعث می‌شود فیبرهای کلاژن شل و در نتیجه پوست با چین و چروک مواجه شود.

وی در ادامه افزود: رژیم‌های غذایی غیراستاندارد و مداوم باعث پیری زودرس پوست می‌شود؛ چراکه این رژیم‌ها اغلب همراه با بالا رفتن، کشیدگی پوست، کاهش قابلیت ارتجاع‌پذیری پوست و پایین آمدن وزن همراه با ایجاد چین و چروک و شل شدن مداوم پوست می‌شود. بهترین حالت کاهش وزن و محافظت همزمان پوست کم کردن نیم کیلو در هفته است.

احسانی گفت: مردان بیش از زنان در معرض چین و چروک زودرس قرار می‌گیرند. نور خورشید باعث تولید رادیکال‌های آزاد در پوست و از بین رفتن سلول‌های پوستی کلاژن‌ساز که پوست را نرم، لطیف و فاقد چروک نگه می‌دارد، می‌شود. بنابراین با توجه به اینکه مردان بیش از زنان در معرض نور خورشید هستند، می‌توانند با چین و چروک زودرس مواجه شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه اهمیت نوشیدن آب با بالارفتن سن افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: افزایش سن باعث نازک‌تر و خشک‌تر شدن پوست می‌شود بنابراین نوشیدن آب کافی در روز به حفظ رطوبت سلول‌های پوستی کمک می‌کند.

احسانی یادآور شد: خشکی شدید پوست ناشی از لوازم آرایش نامرغوب، خواب ناکافی، مصرف داروهای اعصاب، دخانیات و استرس از عوامل تاثیرگذار در بروز چین و چروک زودرس است که بیشترین تاثیر را می‌توان در پوست دست، صورت و گردن مشاهده کرد.

وی در پایان با اشاره به اینکه با افزایش سن باید از یک برنامه مراقبتی پوست بهره برد، تاکید کرد: استفاده از داروهای نگهدارنده پوست، لیزر جوان سازی، تزریق بوتاکس و لایه‌برداری از جمله فعالیت‌هایی است که افراد برای مقابله با چین و چروک اقدام می‌کنند اما هیچ یک دارای تاثیر مداوم مراقبت طبیعی نیست.(ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها