باغ فتح‌آباد کرمان احیا می‌شود

باغ فتح‌آباد کرمان که سال‌ها چشم به راه آبادانی بود و به دلیل بی‌توجهی مسئولان به مرکز تجمع اراذل و اوباش و معتادان تبدیل شده بود، با آغاز به کار مرمت‌کاران قرار شده است روح و جان تازه‌ای در جان این باغ تاریخی دمیده شود.
کد خبر: ۷۶۸۶۷۴
باغ فتح‌آباد کرمان احیا می‌شود

این باغ که بازسازی آن از چند ماه گذشته آغاز شده است قرار بود در ایام دهه فجر به بهره‌برداری برسد، اما به دلیل حجم بالای کار، افتتاح این باغ به سال آینده موکول شده است.

علی مهاجری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در گفت‌وگو با مهر مرمت باغ فتح‌آباد را یکی از پروژه‌های بزرگ میراث فرهنگی کرمان دانست و اظهار کرد: با مرمت این بنا عملا یکی از بناهای تاریخی شهر کرمان که از چرخه گردشگری خارج شده بود رونق می‌گیرد و یک باغ تاریخی دیگر همچون باغ شاهزاده ماهان را در شهر کرمان خواهیم داشت.

وی به مشارکت بخش خصوصی اشاره کرد وافزود: کار مرمت برمبنای نقشه اولیه ساخت باغ و دقیقا زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی و استاد کاران مجرب در حال انجام است.

وی گفت: حتی احیای باغ‌ها و فضای سبز اطراف این باغ نیز در دست اقدام است و در آینده‌ای نزدیک به یکی از الگوهای موفق در این بخش تبدیل خواهد شد.

مهاجری به همت و نظارت دقیق استاندار کرمان در این خصوص اشاره کرد و افزود: مرمت بناهای تاریخی برمبنای بودجه‌ای که در اختیار داریم و بودجه‌های استانی و مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود.

وی به کمبود اعتبار ملی در خصوص بحث میراث فرهنگی اشاره کرد و افزود: حمایت‌های استانی مهم‌ترین دلیل آغاز مرمت باغ فتح‌آباد بود که از ابتدا مورد هدف‌گذاری قرار گرفته بود.

محمد الماسی کارشناس آثار تاریخی و گردشگری در کرمان نیز اظهار کرد: این باغ از جمله نمونه‌های زیبا و بکر باغ ایرانی محسوب می‌شود که در واقع الگوی اصلی احداث باغ شاهزاده در ماهان است، اما خود این باغ به مرور زمان به حال خود رها شده و در معرض تخریب قرار گرفت.

وی افزود: باغ شاهزاده ماهان نیز روزگاری فاصله چندانی با وضعیت کنونی باغ فتح‌آباد نداشت، اما اکنون این باغ یکی از زیباترین باغ‌ها کرمان است و همین اقدام نیز در باغ فتح‌آباد در حال انجام است و امیدواریم در آینده نزدیک این باغ به یکی از زیباترین باغ‌های ایرانی تبدیل شود و تجربه باغ شاهزاده بار دیگر در این بنا تکرار شود.

الماسی ادامه داد: این باغ به عمارت بیگلربیگی نیز شهرت دارد و در ۲۵ کیلومتری شهر کرمان قرار گرفته شده است و درحالی که تا چند ماه قبل ویرانه‌ای در حال تخریب کامل بود، اکنون بسیاری از بناهای باغ مرمت شده و روند کار به صورت مطلوب ادامه دارد.

وی افزود: چون این باغ از قنات فتح آبات تغذیه می‌شده است به باغ فتح‌آباد شهرت یافته که این قنات خشک‌شده، اما در طرح بازسازی این بنا آب مجموعه مجددا تامین می‌شود.

باغ فتح‌آباد الگوی ساخت باغ شاهزاده ماهان است این درحالی است که باغ شاهزاده ماهان ثبت جهانی است، اما باغ فتح‌آباد در حومه شمال غربی شهر تا چندی قبل خرابه‌ای بود که در بهترین حالت ممکن مرکز تجمع اراذل و اوباش شده بود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها