تازه‌ترین خبرها از وضعیت رسیدگی به پرونده‌های مشمولان فراری و غایب

پاسخ سردار کمالی به سوال «قسطی شدن جریمه سربازی»

اعلام حداقل و حداکثر رقم جریمه

آخرین اخبار: جزئیات دیگری از ابهامات و جریمه مشمولان غایب

جام جم سرا:‌ جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با تشریح جزئیات بیشتر از نحوه جریمه ریالی مشمولان غایب از پیش‌بینی رقم قابل توجهی از درآمدهای حاصل از این طرح برای بهتر شدن شرایط سربازی کشور خبر داد.
کد خبر: ۷۶۷۴۶۹
آخرین اخبار: جزئیات دیگری از ابهامات و جریمه مشمولان غایب

سردار موسی کمالی با اشاره به تصویب طرح جریمه ریالی مشمولان دارای بیش از هشت سال غیبت در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: این موضوع اخیرا در کمیسیون تلفیق مجلس به تصویب رسیده اما این هنوز قطعی نیست و باید به صحن علنی مجلس رفته و پس از تصویب به تایید شورای نگهبان نیز برسد.

کمالی با بیان اینکه برای جریمه این دسته از مشمولان حداقل‌ها و حداکثرهایی درنظرگرفته شده گفت: آنچه که روز گذشته در رسانه‌ها تحت عنوان جریمه ریالی مشمولان دارای هشت سال غیبت یا بیشتر از آن اعلام شد حداقل رقم این جریمه بود و برای آن حداکثرهایی نیز وجود دارد.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به حداقل مبلغ جریمه‌ای که این دسته از مشمولان غایب باید پرداخت کنند گفت: بر این اساس مبنای جرایم برای مشمولان دارای مدرک زیر دیپلم 10 میلیون تومان، مشمولان دارای مدرک دیپلم 15 میلیون تومان، مشمولان دارای مدرک فوق دیپلم 20 میلیون تومان، مشمولان دارای مدرک لیسانس 25 میلیون تومان، مشمولان دارای مدرک فوق لیسانس 30 میلیون تومان، مشمولان دارای مدرک دکترای غیرپزشکی 35 میلیون تومان، مشمولان دارای مدرک دکترای پزشکی 40 میلیون تومان و برای مشمولان دارای مدرک دکترای تخصصی 50 میلیون تومان تعیین شده است.

کمالی با بیان اینکه این رقم مبنا و حداقل جرایم بوده و به ازای هر سال غیبت 10 درصد به این مبلغ اضافه خواهد شد افزود: در حال حاضر طبق برآوردهایی که ما داشته‌ایم حداکثر زمان غیبت برای مشمولان زیر دیپلم و دیپلم 20 سال،‌ مشمولان فوق دیپلم 17 سال، مشمولان دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس 15 سال، مشمولان دارای مدرک دکترای پزشکی 14 سال و ... است که این حداکثر سنوات غیبت مشمولان است.


حداکثر جریمه ریالی مشمولان غایب

وی افزود: بنابراین با احتساب حداکثر مدت غیبت مشمولان، حداکثر رقم پرداختی از سوی مشمولان غایب برای مشمولان زیر دیپلم 22 میلیون، برای مشمولان دارای مدرک دیپلم 33 میلیون، برای مشمولان دارای مدرک فوق دیپلم 38 میلیون،‌ برای مشمولان دارای مدرک لیسانس 42 میلیون، برای مشمولان دارای مدرک ارشد 51 میلیون، برای مشمولان دارای مدرک دکترای غیرپزشکی 56 میلیون،‌ برای مشمولان دارای مدرک دکترای پزشکی 88 میلیون و برای مشمولان دارای مدرک دکترای پزشکی 90 میلیون تومان جریمه ریالی تعیین شده است.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه پس از احتساب این موارد پنج درصد جریمه برای مشمولان متاهل کسر می‌شود گفت: همچنین به ازای هر فرزند نیز پنج درصد از مبلغ این جریمه کسر خواهد شد.


تعیین 3 محدودیت برای جریمه شدگان

کمالی همچنین از تعیین سه محدودیت برای این دسته از افراد خبر داد و گفت: بر این اساس افرادی که از طریق پرداخت جریمه ریالی کارت معافیت از سربازی دریافت کرده‌اند امکان نماینده شدن برای مجلس را نخواهند داشت و نیز نمی‌توانند کاندیدای شورای شهر و روستا شوند. علاوه بر آن این دسته از افراد اجازه ندارند در دستگاه‌های دولتی و وابسته به دولت سمت مدیر یا بالاتر از آن را داشته باشند.


75 درصد غایبان زیر دیپلم‌اند

وی در رابطه با برآوردها از مدرک تحصیلی غایبان سربازی خاطرنشان کرد: برابر برآوردهای اولیه حدود 75 درصد غایبان سربازی مدرک تحصیلی زیر دیپلم دارند و تنها 30 درصد دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم هستند همچنین تنها 1.7 درصد از غایبان دارای مدرک لیسانس و 3 دهم درصد دارای مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر هستند. بنابراین پیش‌بینی می شود که عمده مشمولان نیز برای معافیت خود رقمی بین 10 تا 22 میلیون تومان را پرداخت کنند.

به گزارش جام جم سرا، کمالی با اشاره به فراخوان ثبت نام از متقاضیان واجد شرایط پرداخت جریمه ریالی به جای انجام خدمت سربازی خاطرنشان کرد: ما به منظور تسریع در انجام کارها فراخوانی را صادر کرده و به متقاضیان واجد شرایط گفتیم که از 15 بهمن ماه تا 15 اسفندماه به دفاتر پلیس +10 مراجعه و پیش ثبت نام را انجام دهند لذا تاکید می‌کنیم که داوطلبان باید با مراجعه به این دفاتر پیش ثبت نام خود را انجام دهند.

کمالی با تاکید بر اینکه ما جوانان را برای پرداخت جریمه تشویق نمی‌کنیم و می‌خواهیم تکلیف سربازی خود را در اسرع وقت مشخص کنند گفت: هیچ اصرار و تاکیدی برای پرداخت جریمه وجود ندارد مشمولان غایب می‌توانند همانند اکثر جوانانی که به سربازی رفتند بیایند و به سربازی بروند و ما هم از این موضوع استقبال می کنیم چرا که اولویت رفتن به سربازی است و سه محدودیتی که ذکر شد نیز برای سربازان وجود ندارد.


تشدید برخورد با مشمولان غایب و مراکز به کارگیرنده آنها از سال آینده

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه در سال 94 با برنامه ریزی‌های صورت گرفته با مشمولان غایب و مراکز به کارگیرنده آن‌ها برخورد جدی صورت خواهد گرفت گفت: مراکزی که اقدام به بکارگیری مشمولان غایب کرده باشند برای بار اول به ازای هر سرباز غایب ملزم به پرداخت هزینه سالانه یک سرباز و برای بار دوم و بالاتر ملزم به پرداخت هزینه سالانه 3 سرباز به ازای هر سرباز غایبی که به کار گرفته‌اند، خواهند شد. هزینه سالانه یک سرباز در سال جاری معادل 3.5 میلیون تومان است.


هزینه کرد رقم قابل توجهی از جرایم برای خود سربازان

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح درباره اینکه چه مقدار از درآمد حاصل از طرح جریمه مشمولان دارای بیش از 8 سال غیبت صرف خود سربازان خواهد شد گفت: در قانون پیش بینی شده که 3 هزار میلیارد از محل درآمدهای این طرح به منظور تقویت بنیه دفاعی کشور هزینه شود که بهبود وضعیت سربازان و بهتر شدن شرایط آنان نیز در همین گروه جای می‌گیرد.


پاسخ به برخی از پرسش‌ها و ابهامات

کمالی در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان که پرسیده بود آیا به این دسته از افراد کارت معافیت قرمز رنگ صادر می‌شود یا خیر؟ گفت: چنین چیزی درست نیست و این طور نیست که برای این افراد کارت معافیت قرمز صادر شود همان‌طور که گفتم سه محدودیت برایشان وجود دارد اما همین کارت معافیت هوشمندی که برای دیگر افراد صادر شده برایشان صادر می شود با این تفاوت که در آنجا ذکر می‌شود که معافیت با استناد بند 4 ماده 26 قانون بودجه سال 94 صادر شده است.

وی همچنین درباره سوال دیگری درباره زمان آغاز محاسبه هشت سال غیبت پرسیده و اینکه آیا زمان انصراف از تحصیل به عنوان مبدا تعیین می‌شود یا آخرین مدرک تحصیلی؟ گفت: درباره آن دسته از مشمولانی که مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده‌اند زمان اخذ آخرین مدرک تحصیلی اما در رابطه با مشمولانی که از تحصیل انصراف داده‌اند زمان انصراف به عنوان مبدا غیبت تعیین خواهد شد.

او در واکنش به کامنت‌ها و اظهارنظر‌های برخی از مخاطبان که گفته بودند چرا افراد دیپلمه باید معاف شوند اما افراد دارای مدرک تحصیلی با توجه به اینکه سنوات غیبت‌شان به هشت سال نرسیده نمی‌توانند با پرداخت جریمه معاف شوند؟ گفت: سن سربازی 18 سال تمام یعنی آغاز 19 سالگی است در حقیقت افرادی که درس خوانده و ادامه تحصیل داده‌اند کسانی هستند که نظام یک فرجه به آنان داد تا ادامه تحصیل بدهند بنابراین برای این افراد نیز از همان ابتدا یک سری تسهیلات درنظر گرفته شده بود که برای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم وجود نداشت. (ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۳۸
شش
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۶
۰
۰
سلام من برای ثبت نام در طرح جریمه غایبین به پلیس+10 مراجه كردم چون ذر سال 86 ترك خدمت كردم باید شامل من میشد متولد 66 هستم به نظام وظیفه مراجعه كردم گفتن شلملت میشه ولی پلیس+10 میگه نمشه توو سیستم ثبت . این در حالیه كه سردار ابراهیمی در مصاحبه با ایسنا گفت شامل ترك خدمت های بالای هشت سال هم میشه
راهنمای كنید
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۷
۰
۰
سلام من 12 ساله كه به خاطر مشكلات اقتصادی ترك خدمت كردم و سرباز فراری ام. برای ثبت نام كه رفتم گفتند شامل غایبین هست و فراری ها نمیتونن ثبت نام كنند. لطفا پیگیری كنید.
مهیار
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۷
۰
۰
كسی زیر دیپلم اول غیبت داشته باشه بعد 4سالغیبتش اعزام بشه و فرار كنه بعد 4سال از فرارش بگزره و غیبت فرارش 8 سال بشه این طرح خریده سربازی شاملش
مهیار
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۷
۰
۰
كسی كه 4سال تجدید دوره بشه و دوباره بعد 4سال بره خدمت و تو یگان فرار كنه و 4سال از فرار یگانش بگزره جمعا میشه 8سال ...خرید خدمت شامل حالش میشه
متین م
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۹
۰
۰
منم سرباز فراریم از سال 85 تا الان فراری بودم دیگه ام نتونستم برم خدمت ، امروزم رفتم واسه ثبت نام هیچ مشكلی هم نداشت مداركمو دادم ثبت نامم كردم ، ثبت نام سربازان فراری هشت سال به بالا با غایبین هشت سال به بالا هیچ فرقی نمیكنه ثبت نامش به همون صورت انجام میشه.
با تشكر از كسانی كه این طرح رو دادن ...
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۰
۰
۰
سلام تو رو به حضرت عباس راس میگی
نادر
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۴
۰
۰
سلام من سال 83 فوق دیپلم گرفتم ولی هنگام ثبت نام پلیس+10میگه باید دیپلم یا زیر دیپلم ثبت نام كنم چیكار باید كنم
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۶
۰
۰
با عرض سلام از جناب سردار خواهشمندیم اعلام كنند كه این طرح شامل كسانی كه ترك خدمت كردن میشه یانه.واگر میشه اللام كنند.چون وقتی برای درخواست مراجعه میكنیم میگن شامل حال شما نمیشه و فقط واسه غایبین ثبت نام میشه.ممنون میشم كمكمون كنید.
رضا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۶
۰
۰
سلام.طبق دستور سازمان نظام وظیفه این طرح شامل سربازان ترك خدمت كرده هم میشود.ولی وقتی واسه ثبت نام مراجعه میكنیم میگن شامل حال فراریها نمیشه.از شماخواهشمندیم پیگیری كنید.با تشكر
بهنام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۶
۰
۰
بابت خرید جریمه سربازی قسطی می كنند
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۸
۰
۰
من متاهل دارای سه فرزندویك پدرپیركه سنش ۷۸سال است ویك خواهركوچك دارم كه پدرم مریض است ایامی تونم معافیت كفالت بگیرم
رضا نتاج
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
۰
۰
من از سال ۸۲ تا به الان ترك خدمت كردم الان هم‌متاهل هستم و ی فرزند دارم تكلیف ترك خدمتی ها چی میشه
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۵
۰
۰
با سلام میخواستم به عرض برسانم این ظلم در حق مشمولان غایب است اینها بحد كافی زجر كشیده اند --
محرومیتهای فراوان كشیده اند ----تو سری خورده اند -----از اجتماع عقب مانده اند -----این قوانین
یعنی چه ----دولت چه امكانات و چه امتیازاتی به اینها داده كه به این شكل اینها را تنبیه میكند و نمك رو ی
زخم این افراد می پاشد .---با این فقر و بدبختیها چطور این چنین ارقامی جور میشود .
فرشید
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۰
۰
۰
با سلام واحترام -اون مشمول غایبی كه 34-35سالشه موهاش مثل دندونهاش سفید شده این چطوری بیاد بره با یه نوجوان 18ساله سربازی .اون كسی كه سال 82در سن 28سالگی معافیت عفو رهبری گرفت چه فرقی
با این غایبین امروزی داشت .آیا رواست اینها اینهمه جریمه های سنگین رو پرداخت كنند.خدارو خوش نمیاد
جعفر
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
۰
۰
با سلام این افراد دیگه اب از سرشون گذشته اب از سر كه گذشت چه یك وجب چه چند وجب.بهتر بود اینها
عفو میشدندخصوصا اونهایی كه غیبتشون بیش از 14-15 ساله.آدم كه نكشتند .كسری درامد باید از جریمه كردن این مشمولان غایب بدبخت تامین بشه ؟
داود
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۰
۰
۰
سلام - وقت بخیر - این جریمه ها رو این مشمولان غایب ازكجا و چگونه پرداخت كنند ؟؟؟؟ شما راهش رو بگید
با این وضع افتصادی كشور و ركود و تورم و بیكاری چطور فراهم كردن این چنین جریمه هایی ممكنه ؟؟؟؟؟؟؟
علی الخصوص این غایبین بدبخت كه آه در بساط ندارند تا با ناله سودا كنند //// با كدام شغل و درامد مگر این غایبین خدمت شغل درست و حسابی داشته اند یا حقوق و مزایای در ست وحسابی داشته اند ؟؟؟ یا وامهای میلیونی
گرفته اند مثل بقیه ؟؟؟؟؟ حرف جریمه كه وسط میاد دو جور جریمه تعیین میشه مازاد و پایه /// حرف تخفیف كه به میان میاد هیچی 5 درصد دیگه این واقعا ظلمه اخه ما دردمون رو به كی بگیم به این نظرات هم نوك سوزنی اهمیت بدهید .
غفار
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۰
۰
۰
به نظر انجانب به مشمولان غایب متاهل و فرزند دار خیلی خیلی كم توجهی شده است اینها زن و بچه دار هستند
و مشكلات فراوان زندگی و مشكلات معیشت گریبانگیرشان است .با این گرانی و تورم چطور پرداخت نمودن چنین
جرایم میلیونی امكان پذیره ؟ به غایبین متاهل وبچه دار باید تخفیف بیشتری قائل میشدند این درست بود.مگه قراره كسری بودجه دولت از جیب این سربازان غایب تامین بشه ؟؟؟؟
محمد هادی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۰
۰
۰
سلام مشمول غایب دیپلمه با 15 سال غیبت چطوری بیست و چند میلیون بیاره بده خدمت دولت ؟ مگه این غایبین از دولت چه امتیازاتی گرفته اند؟ از تحصیل بازمانده بیكاره - بی پوله - بلا تكلیفه این جریمه مازاد ده
درصد هم كه دیگه دل ادم رو به درد میاره -
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۰
۰
۰
سلام میخوام عرض كنم سرباز غایبی كه 14 15 سال غیبتشه این چطوری بیاد بره با نوجوان 18 ساله خدمت .
دیگه از این گذشته خوب بود اینها مورد عفو واقع میشدند و به نظام علاقمند ----باور كنید خیلی سخته
محرو م شدن از حقوق اولیه شهروندی !
محسن
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۰
۰
۰
چطورید خوبید این جریمه ها خیلیییییییییییییییییییییییییییی خیلیییییییییییییییییییییییی زیاده !
چهههههههههههههههههههههههههههههه خبرههههههههههههههههههههههههههههه؟
ایرج
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
۰
۰
با درود -- عرضم به محضر این رقم جریمه ها خیلی خیلی زیاده وپرداختش از توان اكثریت خارج . كسانی كه این جریمه ها رو تصویب كردند خیال كردند كه این غایبین خدمت سر گنج نشسته اند / تصویب هم جریمه پایه و هم جریمه مازاد خیلی خیلی عجیبه . این یعنی زیر تیغ بردن این
غایبین بدبخت .
پدرام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
۰
۰
اقا این سه محدودیت كه برای اینها قائل شده اید اینها چیه ؟ مگر اینها بحد كافی زجر نكشیده اند ؟ محرومیت
نكشیده اند ؟؟ از تمام حقوق شهروندی محروم نشده اند ؟ بس كنید - دیگه كافیه اینهمه جریمه سنگین و باز هم
سه تا محدودیت؟
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
۰
۰
درود- شما رو به حضر ت عباس این جریمه ها رو حذف كنید یا حداقل پایین اورید جریمه مازاد را هم حذف كنید
مگر به این ها یه كارت بدهید چی ازتون كم میشه ؟؟ امیدواریم مقام معظم رهبری این غایبین را عفو فرمایند خدا
طول عمر شان بده .
بهفر
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
۰
۰
هم اینهمه جریمه بدیم هم محرومیت بكشیم این محرومیتهایی كه تا حال داشتیم واسه هفت پشتمون بسه
فرشید
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
۰
۰
سلام چرا در حق مشمولان غایب بعد سال 1355با قبل 1355اینهمه تبعیض قائل شده اید؟؟ مگر انها با این مشمولان غایب فعلی چه فرقی داشتند ؟؟؟ چرا انها عفو شدند و هیچ جریمه ای هم ندادند و هیچ محرومیتی هم
ندار ند ؟؟؟ این رابدانید كه غیبت مشمولان غایب آن زمان خیلی بدتر از غیبت غایبین فعلی است چرا كه در آن
زمان دفاع مقدس را داشتیم و كشور در بحران بود ولی اكنون زمان صلح است. اینهمه فرق
مابین افراد قائل نشوید چرا كه خدا حاضر و ناضر است .
س م
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۵
۰
۰
یكدفعه ای این غایبین خدمت را از غذا خوردن هم محروم میكردند بااین سه محدودیت دیگه برایشون چی
میمونه ؟؟؟؟ اینهمه جریمه و باز هم سه تا محرومیت !!!!
ashkan
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۵
۰
۰
با این تخفیف 5 درصد آبروی ازدواج و تشكیل خانواده و فرزند آوری و ... را بردید . این كارها عكس منویات مقام معظم رهبری است
قلی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
۰
۰
هم باید پول بدیم هم باید محرومیتها بكشیم نوشابه باز كنم خدمتتون .
mehman
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
۰
۰
با سلام ---/// این 10 سال غیبت چطوری شد 8سال برای چه چیزهایی وبخاطر چه كسانی این را عوض كردند .....................؟
mazloomi
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
۰
۰
یه مشمول غایب دیپلم از كجا 20میلیون بیاره بده به دولت ؟؟؟؟؟؟
آ- ذ
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
۰
۰
این ده سال غیبت چرا شد 8 سال //////چرا نشد 11سال ؟؟ چرا نشد 12 سال ؟؟؟؟
چه بده بستانهایی شده؟؟؟/ وای خدای من .
hassan
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
۰
۰
واقعا و بالا غیرتا این تخفیف 5درصد برای متاهلین وفرزند خجالت اوره ./././. به جریمه كه میرسه به توان چند ////
به تخفیف كه میرسه فقط 5 درصد..............
ismaeil
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
۰
۰
در ازای چه چیزهایی غیبت بیش از ده سال كه در لایحه بودجه در ج شده بود شد 8 سال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
۰
۰
چرا در سال 1382مشمولان غایب مورد عفو قرار گرفتند ولی الان از مشمولان غایب اینهمه جریمه میخواهند؟؟ مشمولان غایب آن زمان غیبتشون خیلی بدتر از مشمولان غایب الان است چرا
كه در ان زمان دفاع مقدس بود و كشور در شرایط بحران اما الان كشور در زمان صلح بسر میبرد اینهمه تبعیض یعنی چه ؟؟؟؟
r sh
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
۰
۰
اگر قرار باشد كه سه تا محدودیت برای غایبین وجود داشته باشد باید برای مشمولان غایبی كه در سال 1382
عفو شدند و كارت معافیت گرفتند هم شامل باشد غایب غایبه دیگه -- سال و ماه نداره همه از این مرز و بومند
اینهمه تبعیض قائل نشوند !!! اینجا یك كشور اسلامیه، قباحت داره - مردم را به همه چیز بدبین نكنند .
این كارها چه معنی میدهد ؟؟؟
1361
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۹
۰
۰
به نظر شما كسی كه 13 سال غایب بوده بی كار و پولدلر بوده ؟؟ خب مشكلات زندگی نگذاشت كه بریم سربازی - هر كس به به نوبع خودش مشكل داشته - خب منم پول داشتم 2 سال رفتن به سربازی چه مشكلی داشت - همین الان خرج 21 ماه خانواده را بدین - ببینید كه چه كسی غیبت میكنه - ؟؟
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۱
۰
۰
چرا اینهمه میان مشمولان غایب زمان گذشته و زمان حال تبعیض قائل شده اند ؟؟؟؟ انها در سال 1382 عفو شدند و رایگان كارت معافیت گرفتند ولی غایبین فعلی باید اینهمه جریمه كمرشكن بپردازند هم سه تا محرومیت داشته باشند چرا میان افراد جامعه اینهمه فرق گذاشته میشود این همه تبعیض و بی عدالتی و ناعدالتی !!!! مگر غایبان ان زمان و این زمان باهم فرق دارند ؟؟؟
مگر همه بچه ها ی این مرزو بوم نیستند ؟؟؟؟ باید در جامعه اونهم جامعه اسلامی همه را با یك چشم دید./
said
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۲
۰
۰
با سلام بنده متولد سال 1359/1/1 هستم خواستم راهنمایی كنید كه تا سال 94 بنده چند سال غیبت دارم . با كمال تشكر

نیازمندی ها