jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۶۳۶۴۰ ۰۶ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۱:۰۱

جام جم سرا: رئیس سازمان غذا و دارو از پزشکان خواست به موارد مصرف تجویز و اندیکاسیون دارو توجه کنند و برای «علامت درمانی»، کورتن (نوعی داروی مسکن دارای عوارض زیاد) تجویز نکنند. او همچنین از بیماران خواست خودسرانه این دارو را مصرف نکنند.

استفاده از داروی کورتون را کنار بگذارید

دکتر رسول دیناروند گفت: کورتون‌ها فقط علائم ظاهری بیماری را از بین می‌برند اما تا آن اندازه عوارض جانبی دارند که به از بین رفتن علائم ظاهری بیماری نمی‌ارزد. آمپول دگزامتازول از جمله کورتن‌ها است که پزشکان و بیماران علاقه زیادی به آن دارند؛ دلیلش هم این است که این دارو بسیاری از علائم بیماری را راحت و سریع از بین می‌برد اما نکته مهم این است که این فراورده‌ها لزوما درمان کننده نیستند و با تاکید می‌گویم که فقط علائم بیماری را ازبین می‌برند.

وی ادامه داد: معمولا تجویز و مصرف کورتون‌ها، بیش از حد مجاز بوده و از جمله نقاط ضعف تجویز دارویی پزشکان به شمار می‌روند.

رئیس سازمان غذا و دارو به بیماران نیز توصیه کرد خودسرانه کورتن مصرف نکنند.

دیناروند گفت: داروخانه‌ها نیز باید بدانند تحویل بدون نسخه داروهای این چنینی تخلف محسوب شده و قابل پیگیری است. (خبرگزاری ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر