jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۵۸۲۵۳   ۲۱ دی ۱۳۹۳  |  ۰۸:۵۷

جام جم سرا: به گفته جراح مغز و ستون مهره‌ها، والدین باید انحراف ستون مهره‎ها را در کودکان جدی بدانند، چرا که تشخیص بموقع قبل از به پایان رسیدن سن رشد، اثر زیادی در درمان خواهد داشت.

حواستان به انحراف ستون مهره‌های کودکتان باشد

احمد ایروانی گفت: انحراف ستون مهره‎ها از سه قسمت تشکیل‌ شده است که شامل انحراف ستون مهره‎های گردن، پشت و کمر می‌شود که هر کدام می‌تواند انحراف غیرمعمول داشته باشد و باعث درد و آسیب شود.

وی افزود: در حالت طبیعی ستون مهره‎های گردن دارای گودی، ستون مهره‎های پشت تحدب (برآمدی) و کمر دارای گودی به عقب دارد که در دوران جنینی فقط انحنای پشت را شاهد هستیم و البته با رشد کودک دو انحنای دیگر ایجاد می‌شود.

ایروانی با اشاره به این مطلب، تصریح کرد: این انحناها در حد طبیعی باید وجود داشته باشند. انحنای غیرطبیعی به زمانی گفته می‌شود که منجر به درد شده و ممکن است از حد معمول بیشتر یا کمتر باشد. انحنا در ستون مهره‌های پشت که حالت تحدب دارد معمولا به‌صورت گوژپشتی خود را نشان می‎دهد. البته این انحناها می‎تواند به طرفین یا عقب و جلو در هر یک از این نواحی سه‌گانه یا کل نواحی باشد که دلایل عمده‎ای می‎تواند در بروز این عارضه دخیل باشد.

این جراح مغز و ستون مهره‎ها عنوان کرد: عوامل ژنتیکی و مادرزادی، بیماری‎ها، شکستگی‎ها یا جراحی‎ها می‌تواند باعث انحراف در ستون مهره‎ها شوند. این عارضه در موارد کمی بدون علامت است که در چنین حالتی معمولا پس از عکسبرداری مشخص می‌شود، اما اگر زاویه این انحناها زیاد باشد در شکل ظاهری هم نمایان می‌شود. اگر میزان انحناها زیاد باشد در نتیجه درد نیز زیاد شده و فشار بر نخاع نیز افزوده می‌شود. همچنین ممکن است اختلالاتی در عملکرد ریه‎ها به دلیل کاهش حجم قفسه سینه ایجاد شود (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر