Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
جامعه عمومی کد خبر: ۷۵۵۸۰۱ ۱۴ دی ۱۳۹۳  |  ۱۲:۱۲

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن هشدار نسبت به اینکه برخی معتادان برای ترک، متادون را از عطاری ها تهیه می کنند، گفت: این عمل غیرمجاز بسیار خطرناک است و در مواردی مرگ و میر را هم در پی دارد.

متادون را از عطاری‌ها نخرید

علیرضا جزینی درباره اثربخشی روش های درمان و همچنین ترک اعتیاد مواد مخدر صنعتی گفت: برای ترک اعتیاد به شیشه پروتکل درمانی نداریم و اساس ترک این مخدر صنعتی پرهیزمدارانه است.

وی افزود: متاسفانه برخی مراکز درمان غیرمجاز برای ترک اعتیاد شیشه متادون تجویز می کنند که کار اشتباهی است. با توجه به تحقیقات صورت پذیرفته متادون درمانی به عنوان پروتکل درمان مواد مخدر سنتی پذیرفته شده است که بر اساس تجویز پزشک بوده ودارای دوره مصرف مشخص است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن هشدار نسبت به اینکه برخی متادون را از عطاری ها تهیه می کنند، افزود: این عمل غیرمجاز بسیار خطرناک است و در مواردی مرگ و میر را هم در پی دارد.

جزینی گفت: اکنون روش درمانی ترک اعتیاد به مواد مخدر سنتی متادون درمانی و بکارگیری روش های پرهیزمدار است. ترویج روش‌های پرهیزمدار در دستورکار قرار دارد و به این موضوع تاکید دارد که فرد باید به حدی از اعتماد بنفس برسد و بپذیرد که نباید مواد مصرف کند. معتادانی را داشتیم که تحت درمان متادون قرار گرفتند اما پس از مدتی به چرخه اعتیاد بازگشتند. همچنین باید توجه کرد که استفاده بیش از حد متادون هم عوارض سوئی دارد.

قلیان و سیگار از دورازه های ورود به اعتیاد

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره شیوع استفاده از قلیان در میان نوجوانان و جوانان بویژه در جمع های دوستانه گفت: قلیان و سیگار از دورازه های ورود به اعتیاد هستند. در تحقیقات صورت گرفته روشن شده است تمام کسانی که به سمت مواد مخدر رفته اند قبل از آن قلیان و تعداد بیشتری سیگار را تجربه کرده اند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه این نهاد متولی سیگار و قلیان نیست، افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر عضو کمیته پیگیری از مصرف دخانیات است اما متولی اصلی مبارزه با این امر وزارت بهداشت است. این وزارتخانه دستورالعملی را در این خصوص صادر کرده و در این مسیر فراز و نشیب هایی داشته اند.

جزینی افزود: اگر اوقات فراغت جوانان پر شود حتما می تواند کاهش مصرف سیگار و قلیان موثر واقع شود. ورزش و فعالیت های فرهنگی در مدارس مفید است و باید آموزش های پیشگیرانه آسیب های اجتماعی به طور جدی مورد توجه آموزش و پرورش باشد. علاوه بر این وزارت ورزش، وزارت علوم و سایر سازمان های ذیربط در این خصوص باید تلاش جدی داشته باشند.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر