jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۵۱۷۶۱ ۰۲ دی ۱۳۹۳  |  ۱۱:۱۶

متخصص پوست: برای انجام بوتاکس به مراکز مجاز بروید

بوتاکس، مراقبت‌های بعد از تزریق و عوارض آن

عضو انجمن متخصصین پوست ایران، به متقاضیان بوتاکس توصیه کرد برای پیشگیری از عوارض تزریق بوتاکس از رفتن به مراکز غیر مجاز و معاینه توسط افراد غیر متخصص خودداری کنند.

بوتاکس، مراقبت‌های بعد از تزریق و عوارض آن

جام جم سرا: دکتر محمد ایمانی افزود: تزریق بوتاکس به طور معمول برای بهبود زیبایی صورت با صاف کردن خطوط ناشی از اخم و فعالیت عضلات، در قسمت بالای صورت بکار می‌رود و به عنوان شایع‌ترین عمل زیبایی در آمریکا شناخته می‌شود. در کشور ما نیز برای بهبود زیبایی در سطح وسیعی بکار می‌رود.

متخصص پوست، مو و زیبایی ادامه داد: علت هزینه بالا‌تر تزریق بوتاکس و یا ژل توسط متخصص پوست، استفاده از مواد استاندارد و تایید شده وزارت بهداشت است که طبیعتا به علت گرانی ماده اولیه است.

ایمانی با عنوان این مطلب که در حال حاضر دو نوع بوتاکس در ایران دارای مجوز وزارت بهداشت است، افزود: ذکر این نکته حائز اهمیت است که عده‌ای با ذکر عناوینی غیر علمی از جمله «دارای مدرک زیبایی از اروپا و کانادا»، «عضو انجمن لیزر ایران»، «مدرک زیبایی با کد بین المللی»، و یا مدارک و گواهی دال بر گذراندن دوره‌های یکروزه یا دوروزه در انجمن‌های مختلف، سعی در جذب بیماران به مراکز درمانی و دخالت در امور پوست و زیبایی می‌نمایند.

وی تاکید کرد: تمامی این مدارک فاقد اعتبار علمی بوده و داشتن آن مجوزی برای دخالت در انجام کار تخصصی پوست و زیبایی نیست و برای جلوگیری از ایجاد عوارض لازم است که مردم به ذکر عنوان «متخصص پوست و زیبایی»، دقت نمایند.


بوتاکس چیست

دانشمندان اولین بار در سال ۱۹۸۷ موقع استفاده از سم بوتولینوم در درمان بلفارواسپاسم (انقباض خودبخودی پلک) متوجه شدند که خطوط اخم بیمار صاف شده است و با ادامه تحقیقات اولین گزارش در درمان اخم با بوتاکس در سال۱۹۹۲منتشر شد.


بوتاکس در واقع سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که با مهار آزادسازی استیل کولین در محل اتصال عصب و عضله باعث شل و ضعیف شدن عضلاتی می‌شود که انقباض آن‌ها موقع خندیدن و اخم کردن و...، با گذشت زمان باعث ایجاد چروکهای فعال یا دینامیک می‌شود.

با استفاده از اثر بوتاکس و شل شدن عضلات، خطوط ناشی از افزایش فعالیت عضله از بین رفته و طرح صورت و گردن تغییر یافته و چروک ناشی از انقباض عضلات صاف می‌گردد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که چروک‌های غیرفعال یا استاتیک که ناشی از تغییر در محتوای کلاژن لایه زیرین پوست است و در اثر گذشت سن و تابش آفتاب به وجود می‌آید، تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی‌گیرد.
بوتاکس روشی آرام و کم دردسر و غیر جراحی برای رفع چین و چروک صورت و گردن است. خطوط هیپرکنتیک مثل خطوط اخم، ‌حاصل انقباض‌های مکرر عضلاتی است که به صورت عمود بر چین‌ها قرار گرفته‌اند. ضعیف کردن و یا به حالت استراحت درآمدن عضلات توسط بوتاکس (سروتیپ A) می‌تواند خطوط را صاف کند.
این خطوط شامل خطوط افقی پیشانی (ناشی از انقباض عضله فرونتالیس یا عضله پیشانی) خطوط افقی روی بینی (ناشی از انقباض عضله پروسروس) خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط اطراف دهان و خطوط خارجی پلک تحتانی است.
بیماران بین ۳۰ تا ۵۱ سال بیشترین پاسخ را به درمان با بوتاکس می‌دهند و امروز درمان با بوتاکس در این گروه سنی یکی از جنبه‌های مهم زیباسازی است.
اثرات بوتاکس در عرض یک تا دو روز قابل مشاهده است و در عرض چند هفته کامل می‌شود و ۳ تا ۴ ماه باقی می‌ماند و ممکن است ۶ ماه یا بیشتر هم باقی بماند.
محل تزریق با کیسه یخ سرد می‌شود تا میزان ناراحتی ناشی از تزریق کاهش یابد و گاهی محل تزریق ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از تزریق با پماد موضعی بی‌حس می‌گردد. با تزریق بوتاکس علاوه بر کاهش خطوط اخم و پیشانی، دور چشم و دور لب و گردن می‌توان به ابرو شکل داد و به بالا بردن ابرو کمک کرد.
در اثر افزایش سن افتادگی ابرو اتفاق می‌افتد که باعث ایجاد یک ظاهر عصبانی و اخمو می‌شود که با تزریق صحیح بوتاکس توسط پزشک مجرب می‌توان عضلات پایین کشنده ابرو را غیرفعال کرده که باعث بالا رفتن ابرو می‌شود و تا ۱۲ هفته بعد از درمان به حداکثر خود می‌رسد.


استفاده‌های دیگر بوتاکس

بوتاکس در بسیاری از بیماران به عنوان درمان کمکی و همچنین طولانی کردن نتایج سایر اعمال زیبایی به کار می‌رود. استفاده از بوتاکس قبل جراحی و فلج کردن عضلات خاص می‌تواند دستکاری بافت حین جراحی را کمتر کند و تصحیح جراحی بیشتری ایجاد کرده و مخفی کردن خط برش آسانترشود. همچنین می‌تواند کشش عضلات را روی زخم یا برش جراحی کمتر کند که باعث روند بهبود بهتر زخم با اسکار کمتر می‌شود.

با مطالعات متعدد دریافته‌اند که ترکیب لیزر جوانسازی با بوتاکس منجر به اثرات ماندگار‌تر و طولانی تری نسبت به یک روش به تنهایی می‌شود. ترکیب بوتاکس با تزریق چربی و یا تزریق ژل به طور شایع استفاده می‌شود که با کمتر کردن انقباض عضلات از جابجایی ژل و یا چربی جلوگیری کرده و باعث بهبود زیبایی بیشتر و دوام طولانی‌تر ژل و یا چربی می‌گردد.
توصیه می‌شود که بوتاکس حداکثر یک هفته قبل تزریق ژل و یا چربی تزریق شود. درمان با بوتاکس قبل از عمل جراحی بلفاروپلاستی یا‌‌ همان ترمیم پلک با روش جراحی، باعث شل شدن عضلات حلقوی چشم شده و برآورد درستی ازمقدار پوستی که باید برداشته شود به دست می‌دهد و همچنین باعث انتخاب بهتر محل برش می‌شود که توسط حاشیه چشم پوشیده شود.


مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

برای جلوگیری از پخش شدن بوتاکس به عضلات غیرهدف باید بیمار حدود ۲ تا ۴ ساعت به صورت نشسته یا ایستاده باشد و از مالیدن و دستکاری محل محل تزریق تا ۲۴ خودداری کند. از بیمار خواسته می‌شود که ۲ تا ۳ ساعت بعد از تزریق عضلات هدف را منقبض و منبسط کند.


عوارض بوتاکس

هیچ عارضه جانبی طولانی مدت با تزریق بوتاکس گزارش نشده است. استفاده آسان، ‌ تهاجم اندک و تحمل خوب بیمار و خطرات بسیار کم آن از مزایای درمان با بوتاکس است و آن را تبدیل به یک جزء اجتناب ناپذیر از درمان‌های زیبایی کرده است که به تنهایی یا در ترکیب با جراحی و تزریق ژل و چربی و جوانسازی با لیزر به کار می‌رود.

درمان و تزریق درست آمپول بوتاکس یک علم و هنر است که با استفاده از تکنیک دقیق تزریق به عضلات هدف، ایجاد عوارض را به حداقل می‌رساند. اگر تکنیک تزریق صحیح نباشد عضلات غیرهدف یا بافت‌های غددی اطراف تحت تاثیر قرار گرفته و باعث عوارض مانند افتادگی پلک، شل شدن پلک پایین، اشک ریزش، دو بینی، افتادگی پلک، شل شدن پلک پایین، اشک ریزش، دوبینی، ‌ افتادگی ابرو‌ها و کاهش قدرت بستن چشم‌ها می‌شود. بهبود افتادگی پلک‌ها و ابرو‌ها گاهی تا ۳ ماه طول می‌کشد.

کبودی موضعی گذرا، خشکی چشم، دوبینی و افتادگی صورت و لبخند نامتقارن از دیگر عوارض نادر و گذرای بوتاکس است. واکنش‌های آلرژیک به بوتاکس گزارش شده که بسیار نادر است. در کشور ما بیشترین عوارض ناشی از تزریق بوتاکس شامل استفاده از مواد ارزان و غیر مجاز و تزریق توسط افراد غیر مجاز و غیر متخصص و آموزش ندیده، از جمله در آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی و...، است.
افراد زیادی از طریق تبلیغات اینترنتی و پیامک و ایمیل و شبکه‌های اجتماعی، به سمت مراکز غیر مجاز از جمله آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی کشانده شده و توسط افراد غیر متخصص پوست و آموزش ندیده، داروی غیر استاندارد و ارزان برای بیماران تزریق می‌گردد. (مهر)


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
soheila
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۴
سلام اقای دكتر من دو روزه كه بوتاكس تزریق كردم همش سردرد دارم ایا از عوارض تزریق بوتاكسه?
۰
۰
maryam
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۶
سلام آقای دكتر من یك هفته هست بوتاكس تزریق كردم و متاسفانه افتادگی پلك گرفتم میخام بدونم تا چ مدت طول میكشه و ممكن هست ك خوب نشه؟
۰
۱
حسین مسافریان
Germany
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
با تشكر از ارائه مطالب علمی ، مفید و پر محتوی كه در وبسایت وزین جام جم نوشته اید و آرزوی توفیق روزافزون برای شما و همكاران محترمتان
دكتر مسافریان
۰
۰
نرگس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۱
سلام؛وقت بخیر ممنون از اطلاعاتی كه در اختیارم گذاشتید
دخترم حدوداً 22سالشه وروی پیشونیش خطهای خیلی نازكی افتاده سوالم از آقای دكتر اینه كه باتوجه به سن دخترم آیا تزریق بوتاكس اشكالی نداره یاراهكار درمانی دیگه ای دارن بفرمایند؟خیلی ممنون
۱
۰
پریوش
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۷
سلام مادر من تزریق بوتاكس داشته حدود 25 روز پیش ولی پلكش افتاده كمی و ظاهر متقاوتی نداره و پزشك عمومی تزریق كرده آیا راه حلی وجود داره مادرم خیلی ناراحت و افسرده شده
لیلا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۳
سلام اممنونم از مطالب خودبتون - یك سوال دارم آیا درسته كه میگن تزریق بوتاكس در آینده باعث نارسایی كلیه میشود؟
۰
۰
مریم
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۵
من 5 روز پیش تهران نزد دكتر متخصص پوست وزیبایی بوتاكس
كردم الان ابروهان افتادن پایین وهیج خطی صاف نشده باید جكار كنم خیلی نگرانم لطفا راهنمایی كنید
۰
۰
ف
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
سلام
من در كلینیك دكتر نیل....زاده و توسط ایشان تزریق بوتاكس در ناحیه پیشانی داشتم و هیچ دارویی هم استفاده نمی كنم ولی متاسفانه با وجود اینكه به علت شهرت ایشان مبلغی دو برابر جاهای دیگر پرداخت كردم هیچ تغییری در آن ناحیه دیده نشد و خطوط باقی ماند و به راحتی هم می توانم تمام قسمتهای پیشانی ام را حركت دهم.این وضع از روز اول تا الان كه سه ماه از تزریق می گذرد وجود دارد.
۰
۱
ahmad
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۱
بله متاسفانه منم مو كاشتم زیاد راضی نبودم
فاطیما
-
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۷
با سلام برای رفع بیحسی صورت بعد از بوتاكس ولبخند نامتقارن چه باید كرد ورزشی دراین خصوص هست درضمن یك هفته است كه بوتاكس كردم. با تشكر
۰
۰
ازاده
-
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۹
سلام دكتر جان، من دوم مرداد بوتاكس كردم،بعد از یك هفته پلك راستم افتادگی پیدا كرد،تا الان ادامه داره، ایا دارویی برای درمان هست؟ از این موضوع خیلی ناراحت هستم
۲
۰
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
سلام خسته نباشید
من ساعتی بعد از تزریق دچار تاری دید و دو بینی شدم،ایا لازمه به دكتر مراجعه كنم یا این حالت كوتاه مدت است؟
خواهشاً پاسخ بدین
۱
۰
سعیده
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
باسلام من الان 4روزه بوتاكس كردم موادی كه برایم استفاده شد انگلیسی بود وخداروشكر خیلی خوب درمن اثر گذشت باید بگم من 49 سالمه واینكه چین وچروك پیشانی و زیر چشمم خیلی زیاد بود واقعا به موادی كه دكترتون تزریق میكه دقت كنید.
۰
۰
مریم
Germany
۰۷:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
سلام آقای دكتر من 10روز پیش بوتاكس نوع دیسپورت تزریق كردم دوروز بعداز تزریق سردردگرفتم وتاحالا هر روز سردردرداشته ام آیامیتونه این سردردمربوط به تزریق بوتاكس باشه به اینكه نوع دیسپورت هم بوده مطمین هستم
۰
۰
نگار
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۴
سلام ،اقای دكتر من شیر میدم ایا میتونم بوتاكس انجام بدم با تشكر.
۰
۰
لیلا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
سلام . ایا عمل چشم لیزیك بعد از بوتاكس خطرناك است؟ اگر بلی تا چند روز بعد از بوتاكس باید عكل چشم را به تعویق انداخت
۰
۰
دریا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
من امروز ساعت 12 بوتاكس كردم اما فراموش كردم 6 ساعت نخوابم و بعد از 3 ساعت خوابیدم.حالا چی میشه6
۰
۲
سهیلا
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۴
سلام وقتتون بخیر .
بنده2هفته هستش كه به پیشانیم بوتاكس تزریق كردم.ولی حالت ابروهام تغییری نكرده و فقط عضلات پیشانیم 90 درصد فلج شدن و هر از گاهی تاج یكی از ابروهام میكشه بالا و تا چند ثانیه بالا میمونه و دوباره به حالت اولیه برمیگرده به عبارتی برای چند ثانیه ابروم كج میشه و خیلی برام ناراحت كننده ست نمیدونم چكار كنم ممنون میشم راهنماییم كنید.البته جای معتبری رفتم و پزشك متخصص برام اینكار رو انجام دادن و از بوتاكس تایید شده استفاده كردن.از مطالب اموزنده تون هم بسیار سپاسگذارم.منتظر پاسختون خواهم بود.
با تشكر.
۰
۰
كیان
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۲
سلام
من چند روزه بوتاكس كردم و صورتم پف بسیار شدیدی كرده به طوری كه هیچ كس من رو نمیشناسه و پزشكم هم فرار كرده چه كار باید بكنم دكتر متخصص رفتم و چیز درستی نگفتن چه كار باید بكنم لطفا خواهش میكنم از عزیزان كه اگر جوابی دارند مطرح كنند یا به ایمیلم خواهشن پیامی بدن من تماس بگیرم لطفا كمكم كنید یا اگر پزشكی میشناسن به ایمیل من لطفا خواهشن پیام بدن ممنونتون میشم عاجزانه خواهش میكنم كمكم كنید ایمیلم:mohsen.mootamedi@gmail.com
۱
۰

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر