jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۵۱۲۶۳   ۳۰ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۰:۲۲

مدیر کل بازرسی، ارزیابی عملکرد، پاسخگویی به شکایات و امور استان‌های سازمان غذا و دارو، از رصد و پایش مستمر اقلام دارویی کمیاب در کشور خبر داد.

برنامه وزارت بهداشت برای تأمین اقلام دارویی کمیاب

جام جم سرا: دکتر جلال غفارزاده با بیان این نکته که مراجعه به مراکز غیر رسمی و غیر مجاز برای تأمین نیازهای دارویی فاقد وجاهت است، گفت: در زمان حاضر با توجه به سیاست‌های دولت در ارتقاء وضعیت کیفی و کمی سطح خدمات در نظام سلامت کشور یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های وزارت بهداشت سیاست‌گذاری، نظارت و اقدام به منظور تأمین اقلام دارویی مورد نیاز کشور با توجه به فهرست داروهای رسمی ایران است که تا میزان قابل قبولی با مساعدت همکاران در سطح سازمان و وزارت و فعالین بخش دارو (تولید، واردات و توزیع) این امر محقق گردیده است.

وی در خصوص نیاز به تأمین برخی اقلام که از منظر قانونی و علمی تهیه و مصرف آن‌ها با مشکل روبروست، اظهار داشت: بدیهی است وظیفه نخبگان و فعالان نظام سلامت اطلاع‌رسانی به جامعه به منظور عدم مصرف این اقلام و مصرف اقلام دارویی مورد نیاز واقعی از طریق شبکه عرضه رسمی و قانونی (داروخانه‌های واجد پروانه معتبر قانونی فعالیت در سطح کشور) با تجویز پزشک معالج است که البته موضوع اطلاع‌رسانی جامع در این خصوص بسیار حائز اهمیت است.

مدیر کل بازرسی، ارزیابی عملکرد، پاسخگویی به شکایات و امور استان‌های سازمان غذا و دارو در ادامه همچنین افزود: به منظور جلوگیری از رخداد کمبودهای مقطعی (و یا دامنه‌دار) برخی اقلام دارویی موجود در شبکه رسمی و قانونی با رصد و پایش مستمر شبکه توسط سازمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور به عنوان بازوی اجرایی وزارت بهداشت، در تأمین و صیانت از سلامت و بهداشت آحاد مردم و با همکاری و هماهنگی فعالین عرصه دارو در بخش‌های مختلف شامل تولید، واردات، توزیع و عرضه و پشتیبانی بسیار حائز اهمیت است که با تدابیر مقام عالی وزارت و ریاست سازمان غذا و دارو، در زمان حاضر این امر صورت پذیرفته است.

غفارزاده افزود: وزارت بهداشت به هیچ عنوان خود را در وضعیت فعلی و ساکن قرار نداده و به صورت مستمر با توسعه کمی و کیفی فرآیندها و اقدامات تأمین اقلام دارویی اصیل، ایمن، باکیفیت، سالم و البته قانونی را صدر برنامه‌های سیاست‌گذاری، نظارت و اقدام و اجرا قرار خواهد داد. (مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر