مفاسد خیلی بد است؛ اما در این مقطع حساس کنونی، به نظر حقیر که البته چندان هم قابل اعتنا نیست، مفاسد اقتصادی از نظر حساسیت فوق‌العاده استراتژیک، خیلی بد است. خدا قسمت نکند. از داخل مفاسد اقتصادی، خیلی مفاسد دیگر درمی‌آید که مپرس!
کد خبر: ۷۵۰۶۳۳
بانک اشکانیان و برادران!

کوتاه خواسته باشم عرض کنم خدمت باسعادت شما، مفاسد اقتصادی(لعنه الله علیه) همان سرچشمه گل‌آلود بسیاری از مفسده‌های دیگر است که به قول شاعر، سر آن(چشمه) شاید با بیل بشود گرفت، اما اگر پر بشود، همچین می‌شود که با فیل هم نمی‌شود از آن گذشت. مگر جرثقیل!

یکی از سازمان‌ها و سازوکارهای مخوفی هم که اگر درست اداره نشود، می‌تواند بسترساز رشد انواع و اقسام آلاینده‌های اقتصادی شود، همین مؤسسات بانکی کشور است که الان به دو دسته دولتی و خصوصی، تقسیم‌بندی فوری می‌شود.

خبر مفسده‌انگیز: «یک عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، با انتقاد از نظارت ضعیف بانک مرکزی بر بانک‌های کشور گفت: متأسفانه برخلاف قانون،60 تا 70 درصد سهام بعضی از بانک‌ها در اختیار افراد یک خانواده قرار دارد.» ـ به نقل از جراید

بسته پیشنهادی: بعید است که نگارنده نیز همانند اکثر مسئولان مملکتی، نگران و حیران برخی مفاسد اقتصادی و خواهان خشکاندن ریشه‌های آن ــ اگرچه در محیط‌های بانکی بوده باشد ــ نباشد. فلذا برماست که رهنمود لازم را بدهیم:

1- انتخاب نام مناسب: بعضی از بانک‌ها که به صورت گفته شده؛ یعنی خانوادگی، اداره می‌شود؛ در نام تابلو بانک حتما به این قضیه اشاره شود. به عنوان مثال: «بانک اشکانیان و برادران»!

2- معرفی اعضای خانواده: چه اشکال دارد که در بانکی خانواده‌ای حضور داشته باشند؟ نهاد خانواده خیلی عزیز و محترم است. ما حتی نوشابه خانواده هم داریم. منتهی اگر در بانکی اعضای یک خانواده شریفی حضور دارند، لااقل شفاف‌سازی شود و اسامی این افراد همخون و قوم و خویش اعلام شود که مثلا مشتریان آن بانک، از یک عضو خانواده، چندبار تائیدیه وام نگیرند که باعث ایجاد زحمت برای یک عضو خاص نشود.

3- مراجعه خانوادگی: چون سهام برخی بانک‌ها در اختیار اعضای یک خانواده قرار دارد، ضرورت اعطای وام و تسهیلات به اعضای یک خانواده هم درک شود. گاهی اعضای وابسته به یک خانواده سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، همه‌شان اگر موفق به گرفتن وام‌های خوبی می‌شوند، خب به دلیل همین توجه لازم به اساس خانواده است. کسی خرده نگیرد. خانواده تشکیل دهد، برود تسهیلات بگیرد.

4- دعوت به اتفاق خانواده: از پاره‌ای بانک‌ها وقتی که برای حضور در برخی سمینارها و همایش‌ها دعوت به عمل می‌آید؛ فراموش نشود که پشت کارت دعوت نوشته شود: «آقای رئیس بانک فلان به اتفاق خانواده محترم»!

رضا رفیع

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها