jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۷۴۸۶۶۶   ۲۲ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۶:۳۴

ظرفیت‌های تصویری حوزه عاشورا و اربعین به روایت یک مستندساز

تاثیر داعش بر پیاده‌روی اربعین

وحید چاووش مستندسازی که در چند سال گذشته آثار گوناگونی را درباره اربعین ساخته است، گفت: تمام آنچه در مستندهایم دیده می‌شود، واقعیت‌های موجود است و اگر حسی را در بیننده برمی‌انگیزد، به خاطر خود آن واقعیت است.

تاثیر داعش بر پیاده‌روی اربعین

این مستندساز ادامه داد: خود من بیش از همه تحت تاثیر واقعیت‌هایی قرار گرفتم که براساس آنها این فیلم‌ها را ساخته‌ام.

چاووش درباره توجه سینمای ایران به ظرفیت‌هایی که در حوزه عاشورا و اربعین وجود دارد، گفت: بدون تعارف باید بگویم ما در حد قطره از این دریا برداشت کرده‌ایم. خود من هر سال از یک زاویه به این موضوع نگریسته‌ام تا دچار تکرار نشوم.

او که امسال به خاطر ساخت مستند «حاشیه‌ای کوتاه بر یک متن بلند» از جشنواره مستند حقیقت جایزه دریافت کرد، ادامه داد: امسال به سراغ داعش رفتم و موضوع اربعین و پیاده‌روی آن را از منظر جنگ بررسی کردم به این معنا که ارتباط بین جنگ و این راهپیمایی را مورد توجه قرار دادم.

این مستندساز خطاب به مدیران ارشاد صدا و سیما توصیه کرد: گروهی به عنوان گروه محرم در هر شبکه تاسیس شود و برای 60 روز محرم و صفر بودجه سالیانه داشته باشد تا بتواند برنامه‌های کیفی مناسبی را تامین کند.

وحید چاووش ساخت مستندهایی همچون «یادداشت‌های یک پیاده‌»، «شما چه کسی هستید‌»، «صبحی که نزدیک است‌»، «زبان سکوت‌» و... را در کارنامه هنری‌اش دارد.

مستند «حاشیه‌ای کوتاه بر یک متن بلند» قصه‌هایی پیوسته در مسیر زوار اربعین حسینی در شهرهای عراق است. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر