jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۴۸۶۱۴   ۲۲ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۱:۳۵

رئیس انجمن پزشکی لیزری ایران با اشاره به اینکه علم لیزر در برخی مراکز درمانی اغراق‌آمیز مطرح شده است، گفت: برخی مراکز بدون اینکه علم آن را داشته باشند به لیزر دسترسی یافته‌اند.

برخی مراکز درمانی، دانش لیزری ندارند اما لیزر می‌کنند!

جام جم سرا: دکتر رضا فکرآزاد افزود: انجمن لیزر به عنوان یک «N.G.O» مردم نهاد به منظور افزایش دانش لیزر در کشور تأسیس شده است. این انجمن قصد دارد به عنوان تنها «N.G.O» رسمی در شبکه ملی تحقیقات لیزر در زمینه پزشکی کمک کند.

وی ادامه داد: تکنولوژی لیزر بسیار جلو‌تر از پزشکی حرکت می‌کند، لیزر‌ها بسیار پیشرفته و دقیق هستند و ما نمی‌توانیم از دنیا عقب بمانیم. البته باید گفت که لیزر پاسخ همه سؤالات را نمی‌دهد. در حال حاضر لیزر در بسیاری از درمان‌ها کاربرد دارد و کمتر چشم پزشکی است که از خدمات لیزر استفاده نمی‌کند، ولی قرار نیست که علم چشم پزشکی تنها در لیزر خلاصه شود.

فکرآزاد گفت: در رشته پوست هیچ تابلویی نیست که کلمه «لیزر» در کنار آن نباشد. متأسفانه در برخی مراکز درمانی این موضوع اغراق‌آمیز مطرح شده است و حتی برخی مراکز بدون اینکه علم آن را داشته باشند به لیزر دسترسی یافته‌اند. در اینجا وظیفه ما است که باید‌ها و نباید‌ها را تعریف کنیم.

وی با اشاره به اینکه در برخی از رشته‌ها از جمله جراحی‌های مختلف به لیزر کمتر توجه شده است، گفت: در برخی رسانه‌ها نیز جراحی بینی با لیزر به منظور جلب مراجعان تبلیغ می‌شود.

فکرآزاد با تأکید بر اینکه پزشک معالج باید در خصوص نحوه درمان به بیمار توضیح دهد، گفت: کشور ما از نظر ارائه خدمات درمانی از دنیا عقب‌تر نیست، البته محدودیت‌هایی در واردات دستگاه‌ها و تجهیزات وجود دارد که قیمت آن گران تمام می‌شود.
رئیس انجمن پزشکی لیزری ایران بیان کرد: در کنگره امسال از فیزیکدانانی که علم لیزر را بومی کرده‌اند دعوت به عمل آمده تا دانش کاربران را بروزرسانی کنند.

فکرآزاد در ادامه به قصور پزشکان در نحوه استفاده از لیزر اشاره کرد و گفت: قصور در استفاده از لیزر همیشه به دلیل عدم تخصص پزشک نیست گاهی عدم کارکرد صحیح دستگاه منجر به وارد کردن صدمه به بیمار می‌شود. همچنین با وجود اینکه دانش ساخت این تجهیزات در کشور وجود دارد ولی استقبال پزشکان از تجهیزات داخلی بسیار کم است. (مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرگان رهبری در تعدادی از حوزه ها، جمعه 28خرداد امسال برگزار می‌شود.

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

براساس آخرین برنامه‌ها، روند تولید و كارآزمایی بالینی فاز3 واكسن تولید انستیتو فینلای كوبا با مشاركت انستیتو پاستور ایران، در كشورهای ایران و كوبا به‌خوبی پیش می‌رود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر