jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۴۵۰۴۱   ۱۱ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۰

«دختری ۱۵ ساله‌ام. مدتی است که به یک فوتبالیست دل بسته‌ام، اما خودم از این بابت راضی نیستم و می‌خواهم این عشق کذایی را فراموش کنم. لطفا راهنمایی‌ام کنید»، «من پسری ۱۷ ساله‌ام. به یک بازیگر خانم علاقه‌مند شده‌ام و فراموش کردنش برایم سخت است. قبل از او هم عاشق چند هنرمند معروف شده بودم. برای فراموش کردنش، باید چه کار کنم؟»

خیالپردازی‌های عاشقانه... عشق‌های بی‌فروغ

جام جم سرا: بعضی دختر و پسر‌ها عاشق یک چهره شناخته‌شده می‌شوند و نمی‌توانند او را فراموش کنند؛ دختران یا پسرانی که عاشق یک بازیگر، خواننده یا ورزشکار می‌شوند و حتی قصد دارند با او ازدواج کنند.
هرچند ممکن است این موضوع از نظر بسیاری از مردم خنده دار به نظر برسد و این افراد را مسخره کنند اما باید بپذیریم که آن‌ها واقعاً درگیر چنین علایقی شده‌اند و باید راهنمایی‌های لازم به آن‌ها ارائه شود.


عشقی که به هیچ نتیجه‌ای نخواهد رسید


بعضی دختر و پسر‌ها به دلایل شخصیتی به ظاهر فردی از جنس مخالفشان دل بسته می‌شوند. این دلبستگی فقط به دلیل ظاهر و رفتارهای ظاهری طرف مقابل به وجود می‌آید و این افراد بدون هیچ‌شناختی از خانواده و شخصیت طرف مقابل، عاشق او می‌شوند. به طور مثال، فردی که عاشق یک مجری تلویزیونی می‌شود در این دسته از افراد قرار می‌گیرد و اصطلاحاً دچار عشق هرسناک شده است یعنی عشقی که به هیچ نتیجه‌ای نخواهد رسید و ممکن است باعث ذلت و خواری آن‌ها هم بشود.


شخصیت‌های وابسته و عشق‌های هرسناک

افرادی که دچار چنین عشق‌هایی می‌شوند، نشانه‌هایی از اختلال شخصیت در آن‌ها دیده می‌شود. معمولا این افراد که شخصیت‌های وابسته‌ای دارند، به شدت نیازمند به توجه دیگرانند و اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند. این جوانان در تخیل خود آن قدر به فرد مورد علاقه‌شان فکر می‌کنند تا در ذهنشان ارزشمند شود و نیازهایی را که در گذشته در آن‌ها سرکوب شده است، دوباره بازسازی شود.


افسردگی و کاهش اعتماد به نفس به خاطر عشق خیالی

جوانانی که عاشق یک بازیگر یا خواننده می‌شوند به دلیل اینکه در زندگیشان برای خودشان فردی را به عنوان پشتیبان نمی‌بینند، در ارتباط با دیگران شیوه انفعالی پیش می‌گیرند. به کار گیری شیوه انفعالی و دوری از دیگران، باعث می‌شود این افراد بیشتر با عشق خیالی خود ارتباط برقرار کنند. بیشتر شدن این ارتباط خیالی منجر به وابستگی شدید فرد به فکر کردن درباره فرد مورد علاقه‌اش و کاهش اعتماد به نفس و احساس بی‌کفایتی در او منجر خواهد شد.

افرادی که احساس بی‌کفایتی در زندگی می‌کنند و اعتماد به نفس پایینی داشته باشند، به احتمال زیاد دچار افسردگی شدید هم خواهند شد.


سرکوب اضطراب و اندوه با خیال‌پردازی

اگر افرادی که به عشق هرسناک دچار می‌شوند، بخواهند از خودشان تعریف کنند برای پیدا کردن کلمه یا جمله‌ای در تعریف از خود با مشکل جدی مواجه می‌شوند و همین عاملی برای افزایش اضطراب و اندوه آن‌ها می‌شود.

این افراد که رابطه‌شان با دیگران کمرنگ شده است، احساس می‌کنند که در دنیا تنها هستند و دیگران آن‌ها را فراموش کرده‌اند. بنابراین به صورت افراطی، غرق در خیال‌پردازی می‌شوند تا بلکه اضطراب و نگرانیشان را در سایه خیال‌پردازی سرکوب کند.


آسیب‌های نداشتن ارتباط صمیمی با اعضای خانواده

در این زمینه، پدر و مادر‌ها باید به این نکته هم توجه داشته باشند که معمولا این گونه افراد در دوران کودکی در خانواده‌هایی با روابط عاطفی بسیار سرد و سرزنشگر بزرگ شده‌اند. این افراد به علت نداشتن روابط گرم و صمیمی با اعضای خانواده‌شان، نیازهای عاطفیشان پاسخ داده نشده است و با فرار از این احساسات بیان نشده، به دام افکار مزاحم مرتبط با روابط صمیمی با دیگران مثل عشق‌های خیالی می‌افتند.


انتخاب الگوهای نامناسب

یک نکته دیگر هم اینکه بعضی افراد برای خودشان الگوهایی غیر مناسب انتخاب می‌کنند تا در زندگیشان به آن‌ها برسند. این افراد که معمولا به بلوغ عاطفی نرسیده‌اند، عاشق یک هنرمند یا فوتبالیست می‌شوند و تمام ذهن و فکرشان را به او اختصاص می‌دهند. با توجه به اینکه فقط نکات مثبت او را می‌بینند، او را نیمه گمشده خودشان برای خوشبختی تصور می‌کنند تا حدی که گاهی از خواب و خوراک می‌افتند.


راهکارهای عملی برای مقابله با عشق خیالی

مدیریت هیجانات و احساسات:
جوان‌ها می‌توانند با کسب مهارت‌های بیان احساسات و ورزش کردن، هیجاناتشان را تخلیه کنند. مدیریت و کنترل هیجان، بهترین مانع در برابر درگیری با چنین افکاری است.


تغییر و بازسازی افکار غیر منطقی:
جوانی که به بلوغ فکری رسیده باشد با کمترین تفکری در می‌یابد که چنین عشقی بی‌سرانجام است؛ بنابراین باید کمی منطقی فکر کند و برای تغییر افکار غیر منطقی‌اش تلاش کند.


بازسازی و تغییر الگوهای ارتباط با افراد خانواده:
دختر یا پسری که رابطه عاطفی مناسبی با دیگر اعضای خانواده‌اش ندارد، در معرض آسیب‌های زیادی در جامعه قرار می‌گیرد. بنابراین همنشینی بیشتر و صحبت با دیگر اعضای خانواده در فضایی صمیمی می‌تواند به فراموش کردن چنین عشق‌هایی کمک کند.


بالا بردن اعتماد به نفس و توجه به نکات مثبت خود:
فردی که اعتماد به نفس بالایی دارد، هیچ‌گاه دچار عشق‌های هرسناک و بی‌سرانجام نخواهد شد. بنابراین توانایی‌‌هایتان را باور کنید و فقط به کمبود‌ها و نقاط منفیتان فکر نکنید. (دکتر هادی صدری، کار‌شناس و مشاور خانواده/ خراسان)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

دوباره تعطیلات و دوباره ممنوعیت سفر؛ موضوعی که در یک‌سال گذشته به‌دفعات با آن روبه‌رو شده‌ایم اما موضوع مهم این است که باوجود اعمال محدودیت و ممنوعیت سفر در تعطیلات پیش‌رو چه نقصی وجود دارد که ممکن است به اوج گرفتن دوباره بحران کرونا دامن بزند؟

مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر