jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۴۴۹۱۵   ۱۱ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

دو زن، هر دو گره در کارشان است، هر دو رسیده‌اند به انتهای خط، هر دو پی هم می‌گردند و هر دو برای باز شدن گره زندگی‌شان به هم نیاز دارند، یکی رحم اجاره می‌دهد و یکی رحم اجاره می‌کند.

بازار بی‌ضابطه رحم اجاره‌ای

به گزارش جام جم، بیشتر از 10 سال است که این اجاره کردن و اجاره دادن برای عده‌ای شده راهی برای خوشبختی؛ یک طرف که نابارور است در ازای پولی که می‌دهد و چند ماهی که دندان روی جگر می‌گذارد بالاخره فرزندش را در آغوش می‌کشد و یک طرف 9 ماه بار شیشه می‌برد و با پولی که از اجاره دادن تکه‌ای از بدنش می‌گیرد زخم‌های زندگی‌اش را تیمار می‌کند.

این دو زن، کار هم را راه می‌اندازند، این وسط هم عده‌ای که گیرنده و دهنده رحم را به هم وصل می‌کنند به عنوان واسطه، حق دلالی می‌گیرند و کارهای دو طرف را پیش می‌برند.

ظاهر داستان رحم اجاره‌ای یا حقوقی‌ترش، رحم جایگزین، داستانی آسان و گره‌گشاست، ولی کسانی که در این ماجرا افتاده‌اند سختی‌هایش را کمتر از شیرینی‌اش نمی‌یابند.

مشکل اصلی اعتماد است، دیوار بدبینی بین دو طرف این معامله بلند است، دهنده و گیرنده خیلی سخت به هم اعتماد می‌کنند و با وسواس زیاد پیش می‌روند. اجاره‌کنندگان رحم جایگزین البته بدبین‌تر و وسواسی‌ترند، چون نمی‌دانند زنی را که برای پرورش فرزند خود انتخاب می‌کنند تا چه حد برای جنین آنها دل می‌سوزاند.

ولی به هر حال تاکنون زوج‌های زیادی پای معامله با دارندگان رحم جایگزین رفته‌اند و نتیجه هم گرفته‌اند.

رعنا یکی از همین دلال‌هاست که به ما می‌گوید چهار نفر از زنانی که رحم اجاره می‌دهند و با او کار می‌کنند، اکنون چهار پنج ماهه حامله‌اند.

زهرا هم با تعدادی از زنان اجاره‌دهنده کار می‌کند و می‌گوید چند ماه پیش یکی از این زنان اجاره‌دهنده وضع حمل کرده و نوزاد را بی‌عیب و نقص به پدر و مادرش تحویل داده است. با این حال روایت زنان اجاره‌دهنده‌ای که حاضر نمی‌شوند پس از تولد نوزاد او را به پدر و مادر اصلی‌اش بازگردانند یا قبل از به دنیا آمدن نوزاد، بی‌خبر می‌گذارند و می‌روند یا در طول دوران بارداری به سلامت خود و جنین بی‌توجهی می‌کنند، دهان به دهان بین زوج‌های نابارور می‌چرخد و این دیوار بی‌اعتمادی به اجاره‌دهندگان را بلندتر می‌کند.

دلالان رحم اجاره‌ای اما می‌گویند این فقط مشتریان نیستند که گاهی سرشان کلاه می‌رود، که برخی زوج‌ها نیز ریگ به کفش دارند و دلال و صاحب رحم اجاره‌ای را یکجا دور می‌زنند. زهرا می‌گوید تا به حال چند مورد برایش پیش آمده که زوج‌ها وسط کار ول کرده‌اند و رفته‌اند و بعد معلوم شده با هم اختلاف پیدا کرده‌اند و قید بچه‌دار شدن را زده‌اند، سرانجام آن جنین بلاتکلیف درون رحم اجاره‌ای هم شده سقط.

ولی با این حال احتمال سوءاستفاده و تو زرد درآمدن از جانب اجاره‌دهندگان رحم محتمل‌تر از مشتری‌هاست، چون آنها سواره‌اند و مشتری پیاده، گرچه اولین حرف دلال‌ها این است که زنان اجاره‌دهنده قابل اعتمادند و مشکلی ایجاد نخواهند کرد.

محمد و همسرش یکی از متقاضیان استفاده از رحم اجاره‌ای‌اند. آنها می‌ترسند اجاره‌دهنده مورد نظر اعتیاد داشته باشد یا دخانیات مصرف کند یا بدتر این که مشکل اخلاقی داشته باشد و آن طور که تضمین می‌دهد پایبند اخلاقیات نباشد.

آنها حق دارند نگران باشند چون رفتارهایی از این جنس بشدت موفقیت روش رحم جایگزین را به مخاطره می‌اندازد، چنانچه صفیه عشوری‌مقدم، متخصص زنان، زایمان و نازایی به ما می‌گوید گرچه جنینی که در رحم مادر جایگزین لانه‌گزینی می‌کند ویژگی‌های ژنتیکی پدر و مادر واقعی را دارد و هیچ شباهتی به صاحب رحم اجاره‌ای ندارد، ولی اگر این اجاره‌دهنده مثلا سیگار دود کند، باعث کاهش وزن جنین می‌شود و اگر شرایط روحی خوبی نداشته باشد و آرامش خود را حفظ نکند، بر خلق و خوی نوزاد اثر می‌گذارد.

دلال‌ها ولی می‌گویند زنانی که معرفی می‌کنند هیچ کدام از این مشکلات را ندارند و مادری‌ کردنشان برای جنین مهمان، تضمینی است اما با وجود همه این تضمین‌های شفاهی، دیوار بلند تردید و بددلی در میان اجاره‌کنندگان رحم وجود دارد، هرچند برای تحقق رویای بچه‌دار شدن چاره‌ای جز اعتماد کردن ندارند و با وجود همه سختی‌ها و ترس‌ها در این راه گام برمی‌دارند.

زوج‌هایی که به دلایلی چون نبود رحم در بدن زن، وجود فیبرم‌های متعدد رحمی یا ابتلای او به بیماری‌های پیشرفته مزمن مثل اختلالات تنفسی و قلبی امیدشان برای بچه‌دار شدن را از دست می‌دهند، سه راه پیش‌رو دارند: این که قید فرزنددار شدن را بزنند، به فرزندخوانده فکر کنند یا اسپرم همسر و تخمک خود را در آزمایشگاه لقاح دهند و در رحم زنی دیگر بکارند.

متقاضیان استفاده از رحم اجاره‌ای راه سوم را انتخاب می‌کنند چون مطمئن‌اند نوزادی که از رحم زنی بیگانه خارج می‌شود، فرزند واقعی خود آنهاست و فقط 9 ماه در بدن زنی دیگر مهمان بوده است.

این زوج‌ها حاضرند برای رها شدن از زندگی بدون بچه یا تحمل مشقات فرزندخواندگی، برای رحم اجاره‌ای هزینه کنند که هزینه‌های کمی هم نیست.

قیمت‌های رحم اجاره‌ای سال به سال همپای تورم، حتی جلوتر از آن پیش می‌رود، بی‌آن‌که قاعده مشخصی داشته باشد و بر اساس فرمولی منطقی به دست بیاید.

قیمت رحم اجاره‌ای بیش از هر چیز تابع توافق دو طرف معامله است و به وضع مالی دو طرف بستگی دارد که تا چه اندازه با هم چانه بزنند.

رعنا می‌گوید قیمت پایه 20 میلیون تومان است که بسته به توافق، بخشی از آن در روز انتقال جنین، بخشی هنگام سونوگرافی قلب جنین، بخشی در ماه‌های سوم تا هشتم و قسط آخر بعد از به دنیا آمدن نوزاد و دریافت جواب آزمایش دی‌ان‌ای (برای اطمینان از این که نوازد بچه واقعی زوج درخواست‌کننده باشد) دریافت می‌شود.

زهرا هم می‌گوید امسال قیمت همین 20 میلیون تومان است که عده‌ای که وضع مالی بهتری دارند به چند میلیون تومان بیش از این هم رضایت می‌دهند و حتی خرجی بچه (نفقه زن اجاره‌دهنده رحم) را به جای 300 یا 350 هزار تومان در ماه، تا 500 هزار تومان هم می‌پردازند تا زن حمل‌کننده جنینشان در مضیقه نباشد.

برخی هم به گفته او، هنگام وضع حمل به مادر جایگزین شیرینی می‌دهند که معمولا چند میلیون تومان است.

پس به نرخ امسال یک زوج نابارور باید حداقل 25 میلیون تومان به صاحب رحم اجاره‌ای بپردازند که این غیر از آن حق دلالی سه چهار میلیون تومانی است که واسطه‌ها می‌گیرند و هزینه داروها و ویزیت پزشک و خرج لقاح خارج از رحم و هزینه‌های زایمان.

زهرا می‌گوید وضع مالی برخی زوج‌ها واقعا خراب است و خودش مشتری‌ای داشته که همه اسباب خانه‌اش را فروخته و پول قرض گرفته که بتواند هزینه اجاره رحم را تامین کند.

در مقابل اما پولی که زن صاحب رحم جایگزین دریافت می‌کند، به نوعی پول خون اوست، یک جور اجاره تن و دستمزدی برای تحمل 9 ماه پرتلاطم، پراسترس و پرمسئولیت که ممکن است به شکست هم منتهی شود و دستمزدش نصفه و نیمه بماند.

صفیه عشوری‌مقدم، متخصص زنان، زایمان و نازایی می‌گوید فرآیند انتقال جنین لقاح یافته به رحم جایگزین به طور معمول از 45 روز تا دو ماه طول می‌کشد که در این مدت مادر واقعی و مادر جایگزین باید داروهای هورمونی مصرف کنند، یکی برای تحریک تخمک‌گذاری (مادر واقعی) و دیگری برای آماده شدن آندومتر رحم برای لانه‌گزینی جنین (مادر جایگزین).

داروهای هورمونی البته بی‌عوارض نیستند و به گفته زهرا، دلال رحم‌های اجاره‌ای، او از این عوارض با زنان اجاره‌دهنده حرف نمی‌زند تا پشیمان نشوند. با وجود همه این تلاش‌ها، اما احتمال ناموفق بودن استفاده از روش رحم جایگزین وجود دارد به طوری که عشوری‌مقدم می‌گوید اگر مشکل زوج نابارور فقط رحم نامناسب زن باشد و هیچ ایرادی در بین نباشد، شانس سقط جنین در این روش مثل جمعیت عمومی است یعنی حدود 15 تا 20 درصد، ولی اگر بجز رحم، مشکل دیگری نیز در زوج‌ها وجود داشته باشد فقط تا 50درصد و حتی 35 تا 40 درصد شانس موفقیت وجود دارد.

پس افتادن در مسیر استفاده از رحم اجاره‌ای می‌تواند یک راه پرریسک باشد و مشکلاتی در این مسیر بروز کند که نه زن اجاره‌دهنده به پولی که برایش چاله کنده، برسد و نه زوج‌ها که به پایان تنهایی‌شان دل بسته‌اند.

در این میان اما بازار اجاره رحم همچنان به شکلی زیرزمینی فعال است و عده‌ای از قبال آن به مقصود می‌رسند، ولی احتمال این که چنین نشود نیز وجود دارد چون نه قیمت‌ها در این بازار قاعده مشخص و حساب شده دارد و نه تضمینی 100 درصدی برای نیفتادن در دام کلاهبرداران وجود دارد. در این بازار متر و معیاری مشخص برای راستی‌آزمایی حرف اجاره‌دهندگان و اجاره‌گیرندگان وجود ندارد.

دولت دست به کار شود

با این حال آدم‌های مطمئن نیز در این حوزه کار می‌کنند، افرادی که گرچه دستمزد می‌گیرند ولی قصد دغل بازی ندارند. زنانی که رحمشان را اجاره می‌دهند اغلب از اقشار ضعیف جامعه هستند، با دنیایی از مشکلات ریز و درشت که درشت‌ترینش مشکلات مالی است.

عده‌ای رحم اجاره می‌دهند برای جور کردن پول پیش خانه، تامین هزینه‌های خانواده یا صاف کردن بدهی‌های تلنبار شده. بیشتر اینها نیز زنانی شوهر دارند که جور تنگدستی شوهرانشان را می‌کشند و رعنا می‌گوید مشتری‌ها بیشتر طالب زنان خانواده‌دار هستند.

پس عاملی که به این بازار رونق می‌دهد، از یک سو فقر عده‌ای از زنان است و از یک سو ناباروری زوج‌ها که عطش بچه‌دار شدن را در دلشان زنده نگه می‌دارد. برای همین است که باید بازار رحم‌های اجاره‌ای سر و سامانی قانونی بگیرد تا این دو گروه ذی‌نفع متضرر نشوند و با اطمینان قدم بردارند.

محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس بر لزوم این قانونمندی تاکید دارد و معتقد است برای سامان گرفتن بازار رحم اجاره‌ای که روشی منطقی و شرعی است باید دولت وارد عمل شود و کمیسیونی متشکل از نمایندگان ثبت احوال، وزارت بهداشت، دادگستری و کشور تشکیل دهد و لایحه‌ای را تنظیم و برای تصویب به مجلس ارسال کند و مطمئن باشد مجلس آمادگی همراهی با دولت در این موضوع را دارد.

ولی تا به حال چنین عزمی به وجود نیامده و چون این چنین است علیرضا اولیایی‌منش، مدیرکل تدوین تعرفه‌های وزارت بهداشت نیز به ما می‌گوید این وزارتخانه قصد ورود به بحث تعرفه‌گذاری رحم اجاره‌ای را ندارد، چون اصولا این کار را جزو خدمات درمانی نمی‌داند.

همین است که قیمت‌ها در این بازار خودگردان تقریبا مخفی، تابع توافق دو طرف معامله و البته قیمت‌گذاری‌های واسطه‌هاست ولی این بازار پراستقبال می‌تواند بهتر از این اداره شود، بازاری که در آن اعتماد متقابل حرف اول را می‌زند، هر دو سوی معامله در آن سود می‌کنند و قیمت‌گذاری‌ها در آن بر اساس منطق انجام می‌شود.

مریم خباز - گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱۳
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
مژ
-
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۷
تمام شرایط را برای دادن رحم اجاره ای را دارم
۰
۰
رهبر
-
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
به دلیل مشكل مالی رحم خودمو میفروشم هر كسی خواست پیام بده
۰
۰
علی
-
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
سلا.م لطفا شماره تلفن جهت تماس بزارین.
sssss
-
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۷
من ٢٥سالمه و مطلقه هستم و حاضر هستم رحم خودمو اجاره بدم
۰
۰
سعادتی
-
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۱
مایل به دریافت رحم اجارهای
سعید
-
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۴
سلام نیاز به رحم اجار ه ای دارم
سعید
-
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۴
سلام نیاز به رحم اجار ه ای دارم
سعید
-
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۴
سلام نیاز به رحم اجار ه ای دارم
علی
-
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
سلام. بنده دنبال رحم اجاره ای هستم. لطفا تماس بگیرید
علی
-
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
سلام. لطفا شماره تماس بزارین
نرگس
-
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۹
سلام خانمی میشه با این شماره تماس بگیرین لطف میكنید
Shahab
-
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
لطفا تماس بگیرید
م ج
-
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
سلام تخمك هم اهدا میكنید،به این شماره زنگ بزنید
مهدیس
-
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
سلام.27ساله متاهل و متدین. ی فرزند دارم از شیراز. رحممو25میلیون و ماهیانه400اجاره میدم. اگه خونهفراهم كنید حاضرم ب استانهای دیگه هم بیام. بدون مشكل و بیماری. از اعتماد ب من پشیمون نمیشید% تو سایت نیازمندیهای رحم اجاره ای و بیمارستان مادرو كودك شمارم هست
۰
۰
سمیه
-
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
من 30سالمه یه پسر 3ساله دارم اجاره میدم رحممو 50میلیون و خرج ماهیانه ساكن تهران.تمام ازمایشات انجام شده سالم و اماده .ممنون.قط اس بدید
۰
۰
من حاظرم
-
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۶
من ساكن تهران هستم و اماده اجاره دادن رحم هستم و تمام شرایط لازم دارم لطفا پیام بدید
۰
۰
نسیم
-
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
سلام خانمی 27ساله هستم متاهل با دو فرزند آماده همكاری هستم به شرط اجاره مسكن با قیمت توافقی . تهران زندگی میكنم مادر شدن خیلی شیرینه و قیمت نداره مشكل ماهم حل میشه اگه مشكل مالی ندارید تماس بگیرید
۰
۰
علی
-
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
سلام. مشكل رحم اجاره ای حل شد. لطفا تماس نگیرین. سپاس از هموطنان
۰
۰
هدا
-
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
رحم اجاره میشم 25 سالمه و متاهلم و ساكن اصفهانم تموم آزمایشاتم انجام شده و در كلینیك ناباروری پرونده دارم قیمت 20 با ماهی 400 لطفا پیام بدید
۰
۰
parysa
-
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۸
سلام 31ساله دارای یك فرزند سالم از زایمان سزارین متاهل از خوزستان سالم از نظر آزمایشات و سونوهای مورد نیاز مایل به اجاره دادن رحم خود هستم
۰
۰
شهاب
-
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
نیاز به رحم اجاره ای در تهران
۰
۰
مریم
-
۰۴:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۶
سلام مشكل رحم اجاره ای تون حل شد .اگه میخاین من درخدمتم .تماس بگیرین مطمعنم پشیمان نمیشین .
سمیه
-
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
سلام من رحم به اجاره میدم مطلقه ام وسی سالمه شماره تماسم
ندا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
سلام هنوز پیدانكردین؟ اگه نكردین به من پیامك بدین
☆☆☆☆☆☆
-
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
سلام مشكل مالی شدید دارم ،29سالمه از نظر جسمی و روحی كاملا سالم هستم شكر خدا دوتا پسر دارم كه اوناهم سالم هستن به لطف خدا .آمادگی دارم تا رحم خودمو اجاره بدم هر شهرستانی هم باشه میپذیرم .خداكنه مشكلات همه هرچه زودتر حل بشه آمین
۰
۰
بینام
-
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
با سلام 29سالمه دارای دوتا فرزند از زایمان سزارین .به لطف خدا هم خودم هم بچه هام كاملا سالم هستیم .رحم خودمو با رضایت همسرم اجاره میدم با قیمت مقطوع 25میلیون و ماهیانه 400.درصورت نیاز باشماره پیامك یا تلگرام پی ام بدین با امید بهبودی همه عزیزان نیازمند رحم و همه مریضا
۰
۰
فرامرز
-
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۵
خانم محجبه ای كه در حومه تهران حاضر رحم اجاره بده، با این شماره تماس بگیر.
۰
۰
ناشناس
-
۰۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
رحم اجاره میدم
سمیرا
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۱
رحممو اجاره میدم اگر خواستید با این شماره تماس بگیرید
م ج
-
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
سلام كسی كه بچه میخواد یا رحم برای پیوند تماس بگیره
۰
۰
......
-
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۲
سلام تخمك اهدایی میخواستم مطلقه
لطفا تماس بگیرین
۰
۰
نگین
-
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۶
سلام.نیازمند فوری دهنده رحم زیر ۲۷ سال و دهنده تخمك زیر ۲۵ سال در اصفهان هستم.قیمت توافقی.
۰
۰
asal
-
۰۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
سلام دوستان عزیزبرای رحم اجاره تخمك اهدایی وجنین اهدایی تحت نطرپزشك واماده باتمام ازمایشات سونوگرافی وقیمت مشخص وتاییدپزشك دركوتاهترین زمان برای ویزیت ومشاوره
۰
۰
نگین
-
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
سلام.نیازمند دهنده تخمك زیر ۲۵ سال ودهنده رحم زیر۲۷ سال در اصفهان هستم.قیمت توافقی. لطفا تماس بگیرید.
۰
۰
زهرا
-
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
سلام.نیازمند دهنده تخمك زیر ۲۵ سال ودهنده رحم زیر۲۷ سال در اصفهان هستم.قیمت توافقی لطفا تماس بگیرید.
۰
۰
سما
-
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۱
باسلام.۳۱ ساله.ساكن تهران.كاملا سالم.
میخوام رحمم و اجاره بدم.قیمت
۰
۰
nazi
-
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
26سالمه یك فرزند دارم باقیمت بسیارعالی رحمم میفروشم كاملا سالم,
۰
۰
ناشناس
-
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
رحممو اجاره میدهم همسرمم اسپرم اهدا میكنه جنین هم میدهیم با قیمت مناسب كه ایشالله گره از كار هردو طرف باز شه
۰
۰
ارزو
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
لطفا بنویسید كجا زندگی میكنید و برای اجاره رحم چقدر میگیرید. من نیاز دارم شیراز
ناشناس
-
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۳۰
حاضرم رحم اجاره بدم دارای مدرك لیسانس وخانواده سالمو باایمان دارای یك فرزند و متاهل لطفل تماس بگیرید
۰
۰
ناشناس
-
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۳۰
اگر با خیال اسوده میخواهید بچه دارشوید نه ماه بچتونو به من بسپارید رحم اجاره میدهم تحصیلكرده و با ایمان فوری
۰
۰
زهرا
-
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
تخمك اهدایی میخوام زیر ۲۵ سال باشه.قیمت توافقی.
۰
۰
آروین
-
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۴
رحممو اجاره میدم ماهی پونصد رحم از دلال نگیرید پول دلالی رو در جیب خود بگذارید یه پسر دارم و متاهل خانواده سالم و متدین
۰
۰
ثریا خانی
-
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۰
من 30سال سن دارم و دارای یك فرزند پسر با رضایت همسرم حاضر هستم رحم اجاره دهم.
تهران هستم. شماره تماس...

ثریا خانی
۰
۰
سمیه
-
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
سلام سی ساله ومطلقه ام رحم به اجاره میدم ودوفرزنددارم اینم شماره
۰
۰
حسن پور
-
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
رحم اجاره میدهم جوان و سالم هستم
۰
۰
مامی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۹
سلام
شما ساكن كجاهستید؟
اروین
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
رحممو اجاره میدهم بیست و پنج ماهی پونصد تومن واسه خرج و مخارج
۰
۰
اروین
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
رحممو اجاره میدهم بیست وپنج ماهی پونصد یه پسر دارم تحصیلات كارشناسی ارشد همسرم هم راضی است
۰
۰
رضایی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۸
باسلام.كسانیكه كه نیازمند یا دهنده تخمك و رحم در اصفهان هستند تماس بگیرنند.قیمت عالی
۰
۰
اروین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
رحممو بخاطر مشكلات مالی اجاره میدهم
۰
۰
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
سلام من 25 سالمه متعهد و متاهل و سالم, رحم اجاره میدم نیاز فوری دارم با تشكر از اصفهان
۰
۰
پریا
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۵
سلام اگه قیمت منصفانه هست من احتیاج به رحم دارم اصفهان
ایدی تلگرام پیام بدین
محیا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
سلام اهداكننده رحم اجاره هستم22ساله دارای فرزندترجیحاشیراز اگه دورهم باشه باپیشنهادخوب میپذرم
۰
۰
مهناز
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۵
سلام رحمم رو اجاره میدم 25ماهی500یكبار سه سال پیش این كار رو انجام دادم اینم شمارم
۰
۰
سولمازفهیمی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۵
من.۳۱سالمه دوتابچه سالم به دنیااورده ام رحمم رااجاره میدم شماره تماس
۰
۰
نسترن
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
سلام 30ساله هستم دوتا فرزند دارم رحمم رو با رضایت همسرم به مبلغ 30تومن با ماهی 400 اجاره میدم بروجرد هستم .تهران هم مشكل مسكن ندارم برا تهران هم میتونم بیام درصورت نیاز با شماره تماس بگیرین یا پیامك بزنید
۰
۰
یك انتظار
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
من دنبال یك رحم اجاره ای میگردم چون شیرازمیخام این كارروانجام بدم دنبال كسی كه شیرازی نورابادی باشه بهتره من خودم گچسارانیم
۰
۰
یگانه
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
سلام 33ساله هستم و دو فرزند سالم دارم به دلیل سرپرست فرزندانم هستم قادر به دادن اجاره رحم خود میباشم
۰
۰
ندا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
سلام33سالمه سه فرزند سالم دارم رحم تخمك وجنین اهدامیكنم گروه خونیمAB+متاهل هستم بهم پیامك بزنید مرسی تهران وكرج مرسی
۰
۰
سحر
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
سلام رحمم اجاره میدم یاتخمك خاستید در خدمتماینم شمارمه.ساكن تهرانم و مجرد
۰
۰
مریم
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
رحم اجاره ای سالم و توافقی
۰
۰
m.j
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
سلام33 سال دارم دارای 2 فرزند از زایمان سزارین ومتاهل از تهران از نظر ازمایشات بدنی ورحم سالم هستم و مایل به اجاره دادن رحم هستم
۰
۰
مریم
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
سلام عزیزانی كه نیاز به تخمك و رحم هستند تماس بگیرند و عزیزانی كه دهنده و گیرنده هیتند
۰
۰
راضیه
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۳
من 28 سالمه ساكن اطراف شیراز ویه زایمان كردم ورحم خود را اجاره میدم واین هم شماره تلفنم
۰
۰
ارزو
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۶
سلام راضیه خانم. شما همسر دارید یا مطلقه هستید. من ساكن شیراز هستم. شما دقیقا كجا زندگی میكنید. و بابت رحم چند میگیرید.
راضیه
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۷
سلام ارزو جان من همسر دارم ساكن خود قائمیه و25 ماهی 500
۰
۰
راضیه
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
سلام آرزو خانم دیگه نیستین آگه خواستی باهم تماس بگیرین حرف بزنیم
۰
۰
آرزو
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
سلام راضیه خانم . ببخشید دیر جواب دادم . من 25 اسفند نوبت دكتر دارم احتمالا برای اردیبهشت عمل تخمك كشی و تشكیل جنین انجام میشه . ضمنا هزینه ای كه فرمودید برام خیلی زیاده . ان شاء الله بتونیم باهم به توافق برسیم . راستی بچه شما چند ساله هستند و اگر جسارت نكرده باشم همسرتان خدای نكرده اعتیاد ندارند. ببخشید قصدم بی ادبی نیست می خوام خیالم راحت باشه. بازهم ممنونم از این كه پیگیری كردید. ان شاء الله مشكل همه حل بشه.
راضیه
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
سلام شماره تماس دارم یا زنگ بزنین یا بدین زنگ بزنم حرف بزنیم ببینم شرایطتون چطوره دخترم سه ساله هست نه شوهرم شكر خدا سالمه
۰
۰
راضیه
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۳
سلام پس چی شد آرزو خانم جواب تون چیه ؟
۰
۰
ارزو
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۴
سلام راضیه خانم. بعد از نوبت دكتر تماس میگیرم.یعنی 26 اسفند. ان شاالله گره كار هر دو ما باز بشه.
النا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۵
سلام خانم 30 ساله از كرج متاهل رحمم با رضایت همسرم اجاره میدم 25 ماهی 500
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
یه خانم متاهل زیر 30سال ساكن كرمانشاه برای رحم اجاره ای نیازمندم لطفا تماس بگیرین
۰
۰
مامی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۹
با عرض سلام
به خانمی متاهل ،زیر ٣٠ سال سن ،ساكن تهران و دارای گروه خونی مثبت جهت اجاره دادن رحمشون نیازمند هستم. مبلغی كه میتونم تقبل كنم ٢٢ ماهی ٣٥٠ برای یك قلو . در صورت بیشتراز یك قلو مبلغ كل ٢٥ و ماهی ٤٠٠ خواهد شد لطفا در صورت موافقت به این شماره پیام بفرستید یا تماس بگیرید
۰
۰
مامی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۲
اگر اطراف تهران هم باشن مورد توافق هست
مریم
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۴
سلام متاهل و دارای یك فرزند پسر 27ساله جهت دادن تخمك و اجاره رحم اعلام آمادگی میكنم
۰
۰
مامی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
سلام مریم خانم
اگر تهران یا اطراف تهران هستید لطفا به من پیام بدید یا تماس بگیرید.شمارم در رو در پیام پایین گذاشتم
sadaf
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۲
سلام رحم اجاره میدم متاهل دوفرزنددارم تهران قیمت ۳۰ماهی ۵۰۰فقط
۰
۰
سهیلا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۴
36مشهد متاهل دوفرزند پسردارم رحم مو اجاره میدم اول اس بدید
۰
۰
الهام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۵
سلام الهام هستم متولد ٦٥رحم اجاره میدم گروه خونb+ فرزند ندارم قیمت٣٠ماهیانه ٥٠٠شماره تماس
۰
۰
پریا
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۵
سلام احتیاج به رحم اجاره ای دارم از اصفهان با قیمت منصفانه اگه كسی هست به ایدی تلگرام پیام بده ممنون
۰
۰
سهیلا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۶
شما رحمم اجاره پیدا كردید
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۶
سلام خانم 28 ساله متاهل و دارای یك فرزند رحم خودم را اجاره میدهم در صورت درخواست تماس بگیرید.
۰
۰
امنه
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۵
امنه هستم ۲۵ساله دارای دو فرزند پسر متاهل با رضایت همسرم و خودم رحممو اجاره میدم قبلش پیام بدین
۰
۰
سهیلا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۶
رحمم واجاره میدم یا تخمك گروه خونیo+دوتا فرزند دارم متاهلم به خاطر مشكلات مالی
۰
۰

یادداشت

بیشتر
سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

دوباره تعطیلات و دوباره ممنوعیت سفر؛ موضوعی که در یک‌سال گذشته به‌دفعات با آن روبه‌رو شده‌ایم اما موضوع مهم این است که باوجود اعمال محدودیت و ممنوعیت سفر در تعطیلات پیش‌رو چه نقصی وجود دارد که ممکن است به اوج گرفتن دوباره بحران کرونا دامن بزند؟

مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر