jamejamsima
سیما گفتگو محور کد خبر: ۷۴۱۱۳۴   ۰۱ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۵:۲۱

رسول صدرعاملی و لاله افتخاری در میزگرد مناظره برنامه «هفت» پیرامون سیاه‌نمایی و مرز سینمای اجتماعی سخن گفتند. صحبت درباره فیلم های توقیفی و نقش مجلس در اکران نشدن آنها از جمله محورهای اصلی مناظره این دو نفر بود.

مناظره داغ صدر عاملی و نماینده مجلس درباره فیلم‌های توقیفی

رسول صدرعاملی کارگردان سینمای ایران و لاله افتخاری نماینده مجلس شورای اسلامی و دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس 2 مهمان حضوری بخش مناظره برنامه «هفت» این هفته بودند که به تشریح و تصریح مواضع و صحبت های خود درباره فیلم‌های اجتماعی پرداختند.

رسول صدرعاملی درباره سینمای اجتماعی بیان کرد: سینمای اجتماعی یک سینمای پرسشگر است که تلویزیون قادر به نمایش آن نیست. این نوع سینمای اجتماعی در صورتی که به آن اجازه دهند کار خود را انجام دهد تاثیر گذاری خود را خواهد داشت اما کار در سینمای اجتماعی در طول سال های گذشته آرام تر شده است و سینماگران برجسته کم کارتر شده اند.

گاهی پاها از مرزها فراتر رفته است

لاله افتخاری نیز در ادامه صحبت های صدرعاملی در بیان دیدگاه های خود یادآور شد: ما نیز قبول داریم که سینمای اجتماعی لازم داریم و باید وجود داشته باشد اما باید این را تعریف کنیم چون گاهی اوقات مرزها تعریف نشده و پاها از مرزها فراتر گذاشته شده است. ما باید در نظر بگیریم که در جنگ نرم قرار داریم. جنگی که دشمن علیه ما در حال برنامه ریزی است و از دیگر سو در صدد یافتن بهانه های مختلفی است که نشان دهد این نظام موفق نیست.

وی ادامه داد: برای مثال اگر 2 نفر دچار یک نوع بیماری شده اند از آن تحت عنوان سونامی یاد می کنند در حالی که ممکن است سونامی نباشد و تنها تعدادی از افراد پیرامون ما به آن دچار شده باشند. بنابراین دلیلی ندارد که من آن را به جامعه تعمیم دهم و دلهره ایجاد کنم و یک حالت بحرانی ایجاد کنم، امنیت کشور خود را به خطر بیندازم و یا به بهانه های مختلف دشمن را علیه خود نیز تحریک کنم.

نقد واقعی آن است که در کارهای آقای ده نمکی دیده می شود

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود فیلم هایی که به نقد جامعه می‌پردازند بیان کرد: بنده به نوبه خود استقبال می کنم که فیلمسازان نقد کنند. نقد واقعی آنچنان که در کارهای آقای ده نمکی دیده می شود، از سر دلسوزی است و یکسری واقعیت‌هایی را که وجود دارند نشان می‌دهد اما در عین حال بهانه ای نیز به دست دشمن نمی‌دهد.

صدرعاملی نیز در بخش دیگری از صحبت های خود و در پی صحبت های افتخاری تصریح کرد: ما در چارچوب قانون اساسی و قوانینی که در آنجا مدون شده است کار می کنیم و رعایت آن قوانین دیگر هیچ مرزی را نمی شناسد که این نه تنها مختص سینما است بلکه هنر را نیز در برمی گیرد و چه کسی است که بخواهد این مرز را تشخیص دهد غیر از آن چیزی که رسمی و قانونی است. وقتی وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی از نمایندگان مجلس رای اعتماد می گیرد باید اجازه دهید که کار خود را انجام دهد.

وقتی پروانه نمایش داریم چرا مجلس هشت فیلم را توقیف می کند

وی افزود: همه عرصه ها به خصوص عرصه هنر، عرصه آزمون و خطا است، ما باید خطا کنیم. فیلم های متوسط و فیلم های بد بسازیم تا بعد بتوانیم فیلم های خوب بسازیم و اساسا چه کسی می خواهد این مرز را تعیین کند. غیر از آنچه که دولت و قانون اساسی تعیین کرده است. وقتی پروانه ساخت و پروانه نمایش داریم و مراحل قانونی را طی می کنیم چه معنایی دارد که کمیسیون فرهنگی مجلس در کاری غیر منصفانه 8 فیلم را توقیف می کند و آیا ما می دانیم که چگونه می شود که فردی کیانوش کیاری می شود و چه رنج هایی کشیده است تا بدین جا رسیده است.

این کارگردان بیان کرد: من در این جامعه بزرگ شده ام و 35 سال است که در حال فیلمسازی در این جامعه هستم. طبق بیانات شما قانون اساسی کافی نیست، ما شورای عالی انقلاب فرهنگی را داریم و مواضع روشن و شفاف رهبری نیز هست و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این میان وجود دارد اما کمیسیون فرهنگی مجلس در این میان چه می گوید.

با حرف هایتان ناامنی را به فیلمساز منتقل می کنید

وی ادامه داد: شما نوعی حالت ناامنی را با حرف هایتان به فیلمساز منتقل می کنید اما باید ساز و کاری تعریف کرد که احساس امنیت به فیلمساز دست دهد و فیلمساز بداند که کاری که در حال انجامش است زمانی که فیلمنامه آن تصویب شود، می تواند با آرامش فیلم خود را بسازد و اکران کند و به نتیجه رسد و در این صورت است که می توان امیدوار بود هنر در این ممکلت بسط و گسترش پیدا کند.

می خواهیم هنرمندنما از هنرمند واقعی تفکیک شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در ادامه در بخش دیگری از صحبت های خود قانون اساسی را قانونی کلی دانست که مجلس شورای اسلامی باید این قوانین را برمصادیق پیدا کند و اظهار کرد: هنرمند فرزند این جامعه و متعلق به این نظام است و اگر هنرمند نمایی آمد و هنرش را در اختیار دیگران قرار داد می خواهیم که از هنرمند واقعی تفکیک شود و ما می خواهیم از هنرمند خود دفاع کنیم چرا که وظیفه این کار را داریم اما نماینده مجلس نیز از مردم است و جز مردم نیست. بنابراین باید از حقوق و مطالبات مردم دفاع کند چرا که سوگند یاد کرده و وظیفه او نیز همین است.

وی در پایان صحبت های خود گفت: در بحث قرآن نیز پیگیری کرده ایم و شورای توسعه فرهنگ قرآنی را تشکیل دادیم. در این شورا مسئولین و نمایندگان گروه های مختلف قرآنی نیز حضور دارند که کنار وزیر نیز آن نماینده هم رای دارد. در سینما هم باید به همین ترتیب باشد و در یک خرد جمعی به توافق برسند.

در پایان این مناظره بهروز افخمی نیز در تماسی تلفنی روی خط آمد و پیرو اتفاقات سینمایی اخیر گفت متاسفانه جامعه صنفی و سینمایی ما با دخالت های سیاسی برخوردهایی منفعلانه داشته است که این سخن نیز مورد نقد افتخاری قرار گرفت. (خبرگزاری مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

افتخارم این است که همیشه دانشجو بوده و هستم و خواهم بود. تا بوده دانشجو همیشه و در همه جهان فرهیخته، وطن‌دوست و عدالت‌طلب بوده است.

آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

گفتگو

بیشتر
پیش از نبرد با سرطان

اهمیت حفظ توان باروری بیمار پیش از درمان سرطان را در گفت‌وگو با متخصصان مرکز درمان ناباروری ابن‌ سینا بررسی کرده‌ایم

پیش از نبرد با سرطان

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها