jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۴۰۵۰۶   ۲۹ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۹:۱۰

محققان مرکز باروری و جنین شناسی (HFEA) دانشگاه نیوکاسل انگلیس در حال کار بر روی پروژه جنجال برانگیزی هستند که شامل لقاح مصنوعی با سه والد به امید ایجاد نسلی فاقد بیماری‌های میتوکندریال است.

هشدار دانشمند آمریکایی درباره طرح تولد نوزاد با سه والد

جام جم سرا به نقل از ایسنا: این محققان هدف از اجرای این پروژه را مقابله با بیماری‌های میتوکندریال مانند دیستروفی عضلانی و آتاکسی عنوان می‌کنند.
برخی بیماری‌های ارثی به دلیل نقص میتوکندری ایجاد می‌شود و محققان مدعی هستند که با کمک این روش، زنان دارای میتوکندری ناقص می‌توانند از انتقال ژنتیکی این نقص به نسل‌های آینده پیشگیری کنند.

در این حال، یک محقق آمریکایی، شروع روش لقاح مصنوعی با سه والد در انگلیس از سال 2015 بدون انجام آزمایشهای پیش‌بالینی کافی و عدم پاسخگویی به خطرات احتمالی را یک اشتباه بزرگ خواند.

پروفسور «اوان اسنایدر» از مشاوران علمی برجسته سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأکید می‌کند: نگرانی‌های زیادی در خصوص ایمنی این روش وجود دارد و صدور مجوز زودهنگام برای این روش بدون انجام مطالعات بالینی طولانی مدت می‌تواند با خطرات جدی همراه باشد.

«اسنایدر»، شکاف اصلی برای اجرایی شدن این روش را فقدان آزمایشهای پیش‌بالینی کافی عنوان کرده و خاطر نشان می‌کند: هنوز بطور دقیق نمی‌دانیم که آیا تغییرات اعمال شده بر روی میتوکندری به نسل‌های بعد نیز منتقل می‌شوند؟

به گفته «اسنایدر»، برای کاربردی شدن این روش باید طی چند سال آینده آزمایشهای پیش‌بالینی مختلفی بر روی حیوانات انجام شود و در صورت مثبت بودن نتایج، مرحله آزمایش بالینی بر روی انسان آغاز شود.

این در حالی است که دولت انگلیس قصد دارد مجوز انجام لقاح مصنوعی با سه والد را تا تابستان 2015 صادر کند.
دو تکنیک مطرح شده در روش لقاح مصنوعی سه والد شامل انتقال اسپیندل (spindle transfer) است که طی آن مواد هسته‌ای از تخمک مادر جدا و در پوسته تخمک اهدایی حاوی میتوکندری سالم و فاقد هسته سلول که با اسپرم پدر لقاح داده می‌شود، قرار می‌گیرد.

تکنیک دوم، انتقال هسته‌ای (pronuclear transfer) نام دارد که شامل ایجاد دو جنین آزمایشگاهی یکی با اسپرم پدر و تخمک مادر و دیگری از تخمک اهدایی است؛ مواد ژنتیکی مرکزی تخمک اهدایی جدا شده و با مواد ژنتیکی گرفته شده از تخمک مادر جایگزین می‌شود. جنین در این روش دارای ژن‌هایی از پدر، مادر و دی‌ان‌ای میتوکندری تخمک اهدایی است، اما کودک متولد شده از لحاظ ژنتیکی کاملا شبیه پدر و مادر اصلی خود است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها