اگر نگاهی به گوشی هوشمند و تبلت خود بیندازید، تعداد انبوهی از اپلیکیشن های رایگان را می بینید که روی سیستم تان نصب شده است.
کد خبر: ۷۳۸۸۲۳
برنامه های رایگانی که روی موبایل و تبلت، اطلاعاتتان را می دزدند / آنها را بشناسید

به گزارش جام جم کلیک به نقل از خبرآنلاین: اگر نگاهی به گوشی هوشمند و تبلت خود بیندازید، تعداد انبوهی از اپلیکیشن های رایگان را می بینید که روی سیستم تان نصب شده است.

واقعیت این است که اغلب ما free apps را دوست داریم ولی باید بدانیم برنامه های رایگان هر کدام هزینه خاص خود را دارند و این هزینه خاص چیزی نیست جز «از دست دادن حریم خصوصی»!

شما احتمالا هنگام نصب اپلیکیشن روی گوشی هوشمند و تبلت خود، قوانین و مقررات متعلق به کمپانی مالک نرم افزار را نمی خوانید و تنها با کلیک روی «موافقم» شرایط نخوانده را می پذیرید. دراغلب موارد، برنامه رایگان این اجازه را از شما می گیرد تا شما به صورت داوطلبانه اطلاعات مورد نیاز نرم افزار از جمله «فعالیت های آنلاین» شما را بردارند. این اطلاعات می تواند شامل مکان، دسترسی به لیست تماس، پیام های متنی و ... شود.

محققان دانشگاه کارنگی اخیرا 100 اپلیکیشن رایگان برتر را مورد بررسی قرار داده و قوانین و مقررات (terms and conditions) آنها را بررسی کرده و متوجه شده اند از 10 برنامه ای که در زیر می خوانید، بیشترین دسترسی ها برای لو رفتن اطلاعاتتان مهیا می شود:

Backgrounds HD Wallpaper

Brightest Flashlight

Dictionary.com

Google Maps

Horoscope

Mouse Trap

Pandora

Shazam

Talking Tom

Virtual Pet

شاید استدلال بیاورید که گوگل مپ نیاز به دانستن مکان شما دارد،اما حیوانات خانگی نیاز به اطلاعات شما دارند؟ و ... اغلب گوشی ها چراغ قوه دارند چه اندرویدی و چه اپلی، اما آنها دیگر چه نیازی به دریافت اطلاعتتان دارند؟

خوبی سیستم عامل آی او اس این است که می توانید برنامه های مختلف را از لحاظ «حریم خصوصی» کنترل کرده و اجازه دسترسی را خودتان بدهید یا بگیرید:

Go to Settings>>Privacy and choose the permission, such as camera or GPS

اما اندروید این اجازه را اغلب به شما نمی دهد و هر چند در سیستم اندروید 4.4.2 به صورت پنهان وجود داشت اما گوگل آن را از دسترس خارج کرده و پاک کرده است!

البیته در برخی مواقع مثل دسترسی از طریق جی پی اس می توانید بدین صورت عمل کنید:

Settings>>Personal>>Location Services and uncheck any checked boxes

سایت کماندو با چک کردن برنامه های مختلف روی موبایل و تبلت دلیل باز کردن حریم خصوصی روی برنامه ها را توضیح داده و از روی این سایت می توانید به اطلاعات بهتری دسترسی پیدا کرده تا جلوی لو رفتن حریم خصوصی خود را بگیرید.

این سایت هر هفته خبرنامه جدیدترین تحقیقات خود را در زمینه حریم خصوصی برنامه ها ارسال می کند که کاربران اندرویدی از اینجا و کاربران اپلی از اینجا می توانند عضو شوند.

جام جم کلیک: برخلاف نرم‌افزارهای فوق، برخی از برنامه‌هایی که به‌طور منطقی نیازمند مجوزهای دسترسی به بخش‌های مختلف و اطلاعات شما هستند نیز در زیر لیست شده‌اند که این برنامه‌ها امن بوده و می‌توانید با خیال راحت به استفاده از آن‌ها بپردازید:

CamScanner
Evernote
Google Translate
Instapaper
JiWire
Kindle
Lumosity
Magnificent Magnifier HD
OfferUp
SleepBot

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها