رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به مرز‌بندی رهبر حکیم انقلاب درباره موسیقی حلال و حرام با استفاده از آیه ۶ سوره «لقمان» گفت: در موسیقی حلال ظرفیت عظیمی وجود دارد که باید با برنامه‌ریزی درست در جهت هدایت آن استفاده کرد.
کد خبر: ۷۱۰۸۷۱
معیار ضرغامی برای مرزبندی موسیقی حلال‌ و حرام

آیبن اختتامیه چهاردهمین دوره طرح قرآن، کتاب زندگی با حضور «سید‌ عزت‌الله ضرغامی» رئیس سازمان صدا و سیما در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

در این مراسم ضرغامی با اشاره به برگزیدگان طرح قرآن کتاب زندگی گفت: در این مراسم اگرچه از برگزیدگان این طرح تجلیل می‌شود اما برندگان واقعی کسانی هستند که طی این ایام از آیات قرآن خصوصاً سوره مبارکه «لقمان» بهره بردند و با این سوره محشور بودند. همچنین این از اعجاز قرآن است که ما مشاهده می‌کنیم که کودکی 7 ساله حافظ کل قرآن می‌شود و من به خانواده‌هایی که چنین فرزندانی تربیت می‌کنند تبریک می‌گویم.آیه‌ای از سوره لقمان که احکام موسیقی را بیان می‌کند

وی با اشاره به وجود آیه‌ای درباره موسیقی در سوره «لقمان» گفت: در سوره مبارکه «لقمان» آیه‌ای درباره موسیقی بیان شده و این آیه برای روشن کردن احکام و ابعاد این موضوع مورد استفاده علما قرار می‌گیرد.

ضرغامی با اشاره به نظر مقام معظم رهبری درباره موسیقی در سال 88 گفت: رهبر معظم انقلاب سال 88 این موضوع را مطرح کردند و ما در سازمان با بررسی و استخراج نکات موضوع موسیقی منبعی را جمع‌آوری و مورد استفاده قرار دادیم.

غنا در موسیقی مطلق است و همه چیز را شامل می‌شود

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به روایتی از امام‌ «صادق(ع)» گفت: امام «صادق(ع)» می‌فرمایند: غنا به معنای آواز‌خوانی است، البته این معنا مطلق است و حتی شامل تلاوت قرآن، اذان، مناجات و هر نوع آوازخوانی دیگر می‌شود اما آنچه مهم است این است که غنا دو نوع است یعنی یا حلال است و یا حرام و مقام معظم رهبری این دسته از آوازخوانی را از غنای حرام جدا می‌کند.

رهبری با استفاده از آیه 6 سوره لقمان مرز حلال و حرام موسیقی را تعییین می‌کند

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به مرزبندی مقام معظم رهبری درباره این آیه گفت: از قدیم علما درباره موسیقی احکامی را در ذیل همین آیه مورد بحث قرار می‌دادند اما مقام معظم رهبری این آیه را به عنوان مرز موسیقی حلال و حرام تعیین می‌کند به این صورت که اگر آواز‌خوانی «مضل عن سبیل‌الله» باشد حرمت دارد اما اگر «مضل عن سبیل‌الله» نباشد حرمت ندارد و حلال است. حال می‌خواهد هر نوع آواز‌خوانی باشد. از این رو باید جمهوری اسلامی ایران آن را رشد داده و از آن برای هدایت استفاده کند.

ضرغامی شعر آهنگ و ریتم را در حلال و یا حرام بودن موسیقی مؤثر دانست و گفت: موضوعات مختلفی در حلال یا حرام بودن موسیقی مؤثر است و ممکن است یک موسیقی از رسانه جمهوری اسلامی پخش شود و حلال باشد و همین موسیقی از رسانه کشوری مانند عربستان پخش شود و حرام باشد.

آواز‌خوانی در حوزه قرآن و ادعیه ظرفیت عظیمی است که باید استفاده شود

وی آوازخوانی در حوزه قرآن ادعیه و مناجات را یک ظرفیت عظیم بیان کرد و گفت: مشخصاً درباره آوازخوانی در حوزه‌های قرآن ادعیه و مناجات یک ظرفیت عظیمی وجود دارد که امروز قاریان ما با سبقت از قاریان مصری از این ظرفیت برای هدایت استفاده می‌کنند و خوشبختانه با نظر‌سنجی‌های صورت گرفته عموم مردم علاقه خاصی به صدای قاریان ایرانی دارند.

باید در زمینه استفاده از موسیقی برنامه‌ریزی‌های بهتری صورت گیرد

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی در این حوزه گفت: هنگامی که یک آیه با زیبایی تلاوت می‌شود و انسان را متحول می‌کند ضروری است ما مسئولان در این زمینه کارهای زیادی را برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

ضرغامی با اشاره به قرائت‌های زیبای قاریان اهل سنت گفت: یکی از حوزه‌هایی که امروزه به خوبی رواج یافته قرائت‌های جمعی قرآن توسط قاریان کشور خصوصاً قاریان اهل سنت است. این قرائت‌ها هنگامی که از شبکه‌های مختلف پخش می‌شود تأثیر خوبی در موضوع وحدت دارد و با خود برکات زیادی به همراه می‌آورد. (فارس)

برچسب ها: ضرغامی موسیقی
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها