jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۰۶۲۹۰ ۲۶ مرداد ۱۳۹۳  |  ۰۸:۳۱

سقوط هواپیما در شهرک آزادی غیر از 39 سرنشین پرواز مرگ، قربانی دیگری هم داشت. «حدیثه قربانی» دختری جوان بود که سوار بر تاکسی از نزدیکی محل حادثه عبور می‌کرد. همان‌موقع هواپیما سقوط کرد و پرت‌شدن حواس راننده باعث تصادفی شد که جان حدیثه را گرفت اما اعضای بدن او جان دیگران را نجات داد. پدر او در گفت‌وگویی با خبرنگار ما از آن روز تلخ و تصمیم سختی که گرفت می‌گوید. مصاحبه با او را در ادام مطلب بخوانید.

گفتگو با پدر «حدیثه قربانی»، قربانی تصادف در سقوط هواپیما

حدیثه 13 آذر 72 متولد شد و از آن به‌بعد دست‌هایش دیگر از دستان پدر جدا نشد. حدیثه که تب می‌کرد پدر تب‌دارتر بود، حدیثه که می‌خندید پدر خوشحال می‌شد. پدر که سمت معاونت بنیاد شهید در شهریار، مشغله زیادی را برایش موجب شده است، اولین‌نفری بود که حدیثه به او خبر داد در رشته رادیولوژی در دانشگاه تهران قبول شده است و آن روز پدر و دختر خنده‌هایشان را تقسیم کردند. پدر و دختر آرزوهای زیادی داشتند؛ آرزوهایی که روز یکشنبه 19مرداد به باد رفت (جام جم سرا جزئیات آن خبر را پیشتر در مطلبی با عنوان «دختر دانشجو مسافر «ایران ۱۴۰» نبود اما قربانی حادثه شد» منتشر کرده که با کلیک روی لینک یا از طریق ستون اخبار مرتبط میتوانید به آن مطلب دسترسی یابید)


آن روز به محمد قاسمی خبر دادند دخترش در بیمارستان بستری است. او سریع خودش را به آنجا رساند و فهمید خبر خوبی در راه نیست و بالاخره این جمله را شنید: «متاسفم دخترتان مرگ مغزی شده‌ است.»

محمد قاسمی هیچ‌وقت تصور نمی‌کرد دخترش در یک خودرو قربانی هواپیما شود. او فکر نمی‌کرد دخترش شاهد سقوط یک هواپیما باشد. مرد راننده که تصور می‌کرد هواپیما در حال سقوط در جاده ‌است سعی در نجات جان مسافرانش داشت اما تصادف کرد و حدیثه 21ساله جانش را همزمان با 39سرنشین هواپیمای ایران 140 از دست داد.

پدر حدیثه در لحظات آخر تصمیم گرفت واقعیت زندگی را بپذیرد و با اهدای اعضای بدن دخترش موافقت کند:


چطور در جریان تصادف حدیثه قرار گرفتید؟
من در اداره بودم که با تلفن دخترم با من تماس گرفتند. مردی پشت خط به من گفت «دخترتان تصادف کرده‌ است. من گوشی او را پیدا کرده‌ام اسم بابا را در آن دیدم و با شماره شما تماس گرفتم.» او گفت دخترم را به بیمارستان رسول اکرم برده‌اند. من بلافاصله با همسرم تماس گرفتم و برادرانم را خبر کردم و خودم هم به سمت بیمارستان رسول اکرم راه افتادم. از همسرم خواستم دفترچه بیمه دخترم را بیاورد. در همین حین خانمی از حراست فرودگاه مهر‌آباد تماس گرفت و گفت حدیثه زمان سقوط هواپیما تصادف کرده و او را به بیمارستان منتقل کرده‌اند اما نمی‌دانست کدام بیمارستان.

شما چطور بیمارستان را پیدا کردید؟
همه فامیل را خبر کرده‌ بودم. تقسیم شدیم و بیمارستان‌ها را گشتیم و در نهایت متوجه شدیم در بیمارستان شماره دو تامین‌اجتماعی بستری شده ‌است.

وقتی با پزشک دخترتان صحبت کردید چه گفت؟
گفت وضع حدیثه خوب نیست و فعلا باید منتظر باشید خونریزی شدیدی کرده ‌است. ما منتظر خبرهای خوب بودیم دستمان به جایی بند نبود و فقط می‌توانستیم دعا کنیم.

چه زمانی متوجه شدید دیگر امیدی نیست؟
چندساعتی گذشت، بعدازظهر بود به من گفتند دخترم مرگ مغزی شده ‌است البته با این صراحت نگفتند اول گفتند ضریب هوشیاری‌اش روی عدد سه است و این وضع خوبی نیست. بعد گفتند این یعنی مرگ مغزی. آنجا بود که احساس کردم دنیا روی سرم خراب شد.

حدیثه تنها دختر شما بود؟
من یک دختر و یک پسر دارم. پسرم 11ساله‌ است و حدیثه هم 21 سالش بود. او فرزند بزرگ و تنها دخترم بود.

مرگ تنها دخترتان قطعا وضعیت روحی بسیار سختی را برای شما درست کرده‌ است. در آن شرایط چطور توانستید تصمیم به اهدای اعضای بدن فرزندتان بگیرید؟
همان لحظه بود که حس کردم دنیا برایم به آخر رسیده ‌است، همه وجودم می‌لرزید و حالم خیلی بد بود اصلا نمی‌دانستم باید چه کنم، قدرت تصمیم‌گیری نداشتم. زن‌دایی حدیثه که رابطه بسیار خوبی با او داشت و با هم دوست بودند به سمت من آمد و گفت: می‌خواهم حرفی بزنم که می‌دانم شاید به نظر بیخود باشد اما این خواسته حدیثه است و اگر حالا نگویم بعدا پشیمان می‌شوم. گفتم بگو. گفت حدیثه در سایت اهدای عضو ثبت‌نام کرده بود. او چندروز قبل این کار را کرد و به من هم گفت در جریان باشم. نمی‌خواستم قبول کنم دخترم برای همیشه از کنارم رفته ‌است این حرف من را به‌هم ریخت. همسرم هم که به‌شدت گریه می‌کرد و حال بدی داشت در همان وضع گفت حدیثه به من گفته بود قصد دارد چنین کاری بکند. کمی به این مساله فکر کردم اما اصلا نمی‌توانستم قبول کنم. پاره‌تنم را از دست داده ‌بودم و از عمق وجودم درد می‌کشیدم.

سرانجام چه زمانی تصمیم گرفتید رضایت خود را برای اهدای عضو اعلام کنید؟
چندساعتی گذشته بود همسرم با وجود حال بدی که داشت من را صدا زد و گفت باید حرف بزنیم گفت نکند این تعلل ما باعث شود وصیت دخترمان روی زمین بماند و مدیونش شویم.

دخترم برای کمک به فقرا ثبت‌نام کرده و ماهی 30هزارتومان از پول توجیبی‌‌اش را به صندوقی خیریه می‌ریخت. دخترم هیچ‌وقت درباره این کارش به من چیزی نگفته ‌بود متاسفانه این روحیه بخشش و بزرگواری را زمانی متوجه شدم که دیگر دخترم در کنارم نبود

ما باید واقعیت را قبول کنیم. باید بپذیریم حدیثه پیش ما نیست پس بگذار آخرین خواسته‌اش را برآورده کنیم. بعد از کمی صحبت با همسرم تصمیم گرفتیم رضایت خود را اعلام کنیم و با امضای برگه‌هایی که دادند این رضایت اعلام شد.

عمل چطور انجام گرفت؟
چندساعت طول کشید تا تاییدیه‌ها صادر شد و فردای آن روز ساعت 3 بعدازظهر بود که دخترم را به بیمارستان مسیح دانشوری بردند و عمل پیوند انجام گرفت. برای آخرین‌‌بار صورتش را بوسیدم، دستانش را در دستم گرفتم و موهایش را نوازش کردم مثل یک فرشته خوابیده‌ بود. او را به اتاق عمل بردند و...

چند عضو بدن دخترتان پیوند زده ‌شد؟
در کل 14 عضو بود. در حالی نبودم که جزییات را بپرسم اما علاوه بر هفت عضو اصلی، هفت عضو دیگر هم از قسمت‌های مختلف بدنش برداشتند و پیوند زدند.

تصمیمی که گرفتید چه تاثیری روی غمی که داشتید گذاشت و آیا اگر بازهم حادثه‌ای پیش بیاید همین کار را می‌کنید؟
ماه رمضان دخترم با مادرش به زیارت رفته و همانجا برای کمک به فقرا ثبت‌نام کرده و ماهی 30هزارتومان از پول توجیبی‌‌اش را به آن صندوق می‌ریخت. دخترم هیچ‌وقت درباره این کارش به من چیزی نگفته ‌بود متاسفانه این روحیه بخشش و بزرگواری را زمانی متوجه شدم که دیگر دخترم در کنارم نبود اما از اینکه به وصیتش عمل کردم و متوجه شدم خداوند چه نعمتی به من داده ‌بود بسیار آرام و خوشحال هستم. انگار هنوز هم حدیثه پیش من است و صدایم می‌کند بابا. هنوز زنگ صدایش در گوشم است. درد نبود دخترم را راحت تحمل می‌کنم و به او می‌بالم. البته این من نیستم که به حدیثه می‌بالم. ما خانواده‌ای بسیار ساکت و تودار هستیم و با افراد زیادی رفت‌وآمد نداشتیم وقتی مراسم تشییع حدیثه شد بهت‌زده ‌بودم، آنقدر مردم آمده ‌بودند و ما را دلداری می‌دادند که اصلا باور نمی‌کردم. می‌خواهم یک چیزی به مسوولان بگویم. باوجود اینکه مشکلات زیادی برای مردم وجود دارد اما آنها با همه وجودشان مهربانی را درک می‌کنند با اینکه حدیثه را نمی‌شناختند برای بدرقه دختری جوان که سعی داشت به همنوعانش کمک کند سنگ‌تمام گذاشتند و ما را تنها نگذاشتند.(شرق)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بیژن
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
خداوند در اون دنیا با فاطمه زهرا (س) محشورشان كند.
۰
۰
سهراب
United Kingdom
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
بیمارستان شماره دو فقط اینو خوب بلده : متاسفم
تموم شد رفت برای بابای دوست منم همین جور شد
بردیم بیمارستان متخصص نبود بعد گفتن برید پذیرش كارشو انجام بدید(پول)خلاصه بنده خدا مرد به همین راحتی
۰
۰
مادر
Germany
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
خدا رحمتش كند و به بازماندگانش صبر عطا فرماید واقعا مرگ فرزند خیلی سخت است
۰
۰
سید حسن مبارز
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
با سلام و احترام
كل من علبها فان و یبقی وجه ربك ذوالجلال و الاكرام
در گذشت این بانوی گرامی را به خانواده محترم شان تسلیت عرض می كنم و از خدای متعال برایشان صبر و اجر مسالت دارم. بدون شك رحمت واسعه الهی شامل حال او و بازماندگانش خواهد شد.
در غربت مرگ بیم تنهایی نیست
یاران عزیز آن طرف بیشترند.

۰
۰
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
آفرین به پدر و مادری كه چنین فرزندی تربیت كردند و احسنت بر پدر و مادری كه عقلشان بر احساسشان پیشی گرفت.
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
روحش شاد خدا بیامرزدش
۰
۰
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
خداوند به پدر و مادر این بزرگوار صبر عنایت فرماید.مرحوم حدیث قربانی نمرده بلكه از بالا همه انسانهایی كه بهشون جان دوباره داده تا زمانی بیشتر زندگی كنند خوشحال و خرسنده و اگر باز به دنیا میامد باز اهدا عضو تكرار میكرد .او نیز بر سر سفره بی بی فاطمه زهرا س سربلنده .
۰
۰
حاج مهرداد
United States
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
خدا او را رحمت كند
۰
۰
نیكو
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
جایش در بهشت... واقعا داغ فرزند خیلی سخته خدا صبرتون بده
۰
۰
آزیتا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
خداوند به پدرو مادرش صبر عنایت كند . قطعا تربیت درست خانواده محترم قربانی باعث شده بود مرحومه حدیثه خانم قربانی اینگونه ایثارگر و بزرگوار باشد و با وصیتش به چهارده نفر زندگی دوباره عطا كند بهتره دختران جوان سرزمین ما از حدیثه درس زندگی بگیرند درس پاكی اندیشه و ذهن درس ایثار و گذشت و بخشش انشاالله جایش در بهشت باشد. همگی برای شادی روح حدیثه جان صلوات هدیه به روحش كنیم
۰
۰
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
برای شادی روح حدیثه عزیز فاتحه
۰
۰
رحیم
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
,واقعا سخته فراق فرزند آنهم دختر خدواند صبر به خانواده عزیزشان بدهد خیلی متاسف شدم چون خودم هم پدر هستم و هم دختر دارم
۰
۰
فرشته ی دایی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
حدیثه جان تو واژه های ایثار و عشق را با ذرات وجودت برای همه ما معنا كردی،
به تو افتخار می كنیم و همیشه و در همه ی لحظه ها مخصوصاً روزهایی كه منتظر بودیم كنار هم بودنمان دوباره تكرار شود به یادت هستیم.
روحت شاد و راهت پر رهرو باد
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
خداوند اورا بیامرزد . همیشه آدمهای خوب میروند تا ما بمانیم درواقع این عزیزان همیشه ماندنی هستند .
۰
۰
سعید
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
روحش شاد و یادش گرامی
۰
۰
رحمانی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
خداوند به شما صبر دهد مارا در غم خود شریك بدانید
۰
۰
علی
United States
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
خدا بیامرزدش و به خانواده اش صبر عطا فرماید. جالبه كامنتهای بسیار خوبی در خصوص عمل ارزشمند و انسانی حدیثه و خانواده محترمش گذاشته اند. یعنی نیت و عمل را همه قبول دارند ولی آمار ثبت نام كنندگان اهدای عضو همچنان در خور ملت فهیم ایران نیست. لطفاً به این موضوع هم توجه فرمائید.
۰
۰
شقایق
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
من به اهدای عضو در ایران مشكوكم.نمیدونم چرا آمار مرگ مغزی اینقد زیاد شد.بعضی از پزشكای ایرانی فقط دوست دارند یكی مرگ مغزی بشه ازش عضو بگیرند تامقام نخست رو در پیونداعضا در خاور میانه به دست بیارند.!تنها چیزی كه براشون مهم نیست جون آدماست.
۰
۰
امیر
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۹
با سلام خدمت این پدر بزرگوار. با خوندن این مطلب اشك از چشمانم سرازیر شد . برای شادی روح دخترتان دعا كردم امیدوارم خداوند بزرگ روح آن عزیز را غرق در رحمت نموده و به شما خانواده ی داغدار صبر و شكیبایی عنایت فرماید.
۰
۰
*****
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۹
به این پدر ومادر بزرگوار وبزرگ منش باید تبریك گفت كه لیاقت وشایستگی تربیت چنین فرزندی نصیبشان شد.امید وارم روح بزرگ وبلند فرزندشان با حضرت زهرا محشور گردد.
۰
۰
م.
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۹
همیشه در دنیا لیست انسانهای خوب كمتر از انسانهای بد است ولی در اخرت خداوند چندین برابر این پاداش را به خوبان میدهد.امیدوارم و از خدای متعال خواستارم كه به خانواده وسایر بازماندگان این شهیده خانم بزرگوار صبر جمیل عنایت كند.روحش شاد یادش جاویدان.
۰
۰
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۳۰
روحش اش قرین رحمت باد،
وجایش. در كنار بیبی فاطمه الزهرا باد
۰
۰
گلشاه
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۰
چقدر خوبه كه همه كارت اهدای عضو داشته باشند ,روحش شاد
۰
۰

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر