jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۵۰۵۲   ۲۱ تير ۱۳۹۳  |  ۲۰:۳۶

فینال جام‌جهانی 2014 برزیل امشب کلید می‌خورد و دو تیم آلمان و آرژانتین برابر یکدیگر صف‌آرایی خواهند کرد. مردم دو کشور در عرصه ملی‌گرایی معروفند و با توجه به همزمانی روز استقلال آرژانتین و صعود این تیم به فینال جو حاکم بر این کشور کاملا احساسی است و اتحاد ملی به بهانه فوتبال بیش از پیش در آرژانتین تقویت شده است، در آن سوی میدان نیز مقامات دولتی و کشوری آلمان تلاش زیادی برای تقویت اتحاد ملی نمی‌کنند و تنها کافی است از شهرداری‌های مناطق مهم کشور بخواهند نهایت همکاری را با مردم داشته باشند، تردیدی نیست در طول حداقل 90 دقیقه از فینال بزرگ جام بیستم، هر دو کشور آلمان و آرژانتین تا مرز تعطیلی کامل پیش خواهند رفت.

در این میان مقایسه دو کشور در عرصه‌های مختلف خالی از لطف نیست، جایی که به عنوان مثال به نقش جام‌جهانی در اشاعه فرهنگ، مربوط به صلح جهانی اشاره می‌شود، پروژه‌ای که در آرژانتین موفقیتی صد چندان نسبت به آلمان داشته است. دلیل این امر را می‌شود در رگه‌های شوم نژادپرستی حاکم بر آلمان به عنوان یک کشور فعال اروپایی دنبال کرد، جایی که حتی در سطح سنی کودکان و نوجوانان نیز شاهد گسترش این پدیده شوم و غیرانسانی هستیم.

همزمان با پخش مستقیم فینال جام‌جهانی، یافتن یا حتی تجسم دو تصویر مشابه بین دو کشور آلمان و آرژانتین بسیار سخت است، کودکان آلمانی را تصور کنید که در آپارتمان‌های مدرن در حال تماشای بازی هستند و در بضاعت خود دلهره و استرس را تجربه می‌کنند و در گوشه دیگری از جهان کودکانی را در نظر بگیرید که به میزان یک‌دهم کل کودکان آرژانتینی شانس تماشای بازی از تلویزیون را داشته‌اند و دیگران در بهترین حالت به رادیوهای قدیمی بزرگان محل پناه خواهند برد.

برخی کارخانجات در آلمان به خاطر همزمانی با فینال جام‌جهانی تعطیل خواهند بود و البته در بیانیه‌های متعدد به مردم و دولت آلمان اطمینان داده‌اند با کار بیشتر و اعمال چند شیفت فوق‌العاده کاری این تعطیلی را جبران خواهند کرد. همین پدیده را با آرژانتین مقایسه کنید و کارخانجات کلان و قدیمی که مدت‌هاست تعطیلند و نیازی به صدور بیانیه ندارند.

نویسنده بخش ورزشی گاردین در ادامه این قیاس‌های قابل تامل به وضعیت شادی و جشن‌های خیابانی در دو کشور اشاره می‌کند و این که در آلمان نیروهای شهرداری و پلیس برای این که مردم بیشتری به خیابان بیایند و شاهد جشن باشکوه‌تری باشند، تبلیغ می‌کنند و از آنها می‌خواهند جشن را ترک نکنند و تا انتها باقی بمانند، همین وضعیت کسل‌کننده را با جشن‌های خیابانی در کشور آرژانتین مقایسه کنید، جایی که پلیس امنیتی برای مهار مردم دچار مشکل می‌شود و محال است در یک جشن ساده خیابانی کار به درگیری و جراحت و گاز اشک‌آور نکشد.

گاردین / مترجم: بابک سرانی‌آذر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر