jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۶۹۳۸۱۴   ۱۸ تير ۱۳۹۳  |  ۰۹:۱۹

در مصاحبه‌ای که اخیرا با رئیس سازمان انتقال خون داشتم، جمله جالبی گفت که خیلی خوب در ذهنم مانده است.

تکمیل ثواب روزه‌داری با اهدای خون

این مقام مسئول عنوان کرد که «خوشحالم در کشوری زندگی می‌کنم که مردمش بدون هیچ چشمداشت مالی و مادی، خون خود را اهدا می‌کنند، در حالی که در بسیاری از کشورها چنین امری مرسوم نیست.»

همین حس خیرخواهی ایرانیان باعث شده است حالا در کشور ما برخلاف خیلی از کشورهای جهان، هیچ مادری در حین زایمان به دلیل کمبود خون، فوت نشود.

اما این روزها به دلیل روزه‌دار بودن خیلی از هموطنانمان، آمار اهدای خون در کشور با افت چشمگیری مواجه شده و ذخایر خونی کشور برای کمک به بیماران نیازمند، کاهش پیدا کرده است.

این در حالی است که به گفته بسیاری از متخصصان، روزه‌داری نه تنها با اهدای خون منافاتی ندارد، بلکه حتی به سلامت بدن نیز کمک می‌کند و افراد روزه‌دار هم می‌توانند بدون به وجود آمدن هیچ مشکل یا عارضه‌ای جسمی، در روزهای روزه‌داری هم به اهدای خون اقدام کنند.

بیماران هموفیلی، تالاسمی، بیماران دیالیزی، بیماران نیازمند جراحی، نوزادان مبتلا به عوارض ناشی از ناسازگاری خون، بیماران پیوند اعضا، مصدومان سوانح مختلف مثل سوختگی‌های شدید و تصادفات رانندگی و مبتلایان به‌ انواع سرطان‌ها به‌ویژه در مرحله شیمی‌درمانی، از جمله بیمارانی هستند که نیاز آنها به اهدای خون، همیشگی است و این نیاز اضطراری آنها ربطی به ایام مختلف سال ندارد.

با توجه به این‌که در ماه رمضان، ساعت کار بسیاری از پایگاه‌های انتقال خون در سراسر کشور نیز افزایش پیدا کرده و آنها تا چند ساعت بعد از افطار هم کار می‌کنند، امید می‌رود شهروندان روزه‌دار برای تکمیل اعمال معنوی خود در ایام رمضان، بیماران نیازمند به اهدای خون را تنها نگذارند و در ساعت‌های پس از افطار به یاری آنها بشتابند.

آوید طالبیان ‌- ‌گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

مردی که یک دنیا حرف داشت

مردی که یک دنیا حرف داشت

از پس ِ‌سال‌های رفته درست یادم نیست چه روزی بود و چه ماهی‌ ولی می‌دانم در یکی از سال‌های نخست دهه80 از سالن کوچک کنفرانس در وزارت کشور که بیرون آمدیم و پای برج میدان فاطمی که ایستادیم، هم خورشید غروب کرده بود و هم سوز تندی می‌آمد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها