اعتراف به 200 فقره سرقت داخل خودرو

سارق حرفه ای قم به دام پلیس افتاد

مردی که با جعل عنوان کارمند نمایندگی کارخانه‌های خودروساز و به بهانه انجام خدمات پس از فروش اقدام به سرقت خودرو کرده بود، دستگیر شد.
کد خبر: ۶۹۱۶۲۹
سرقت خودرو با جعل عنوان کارمند نمایندگی

جام جم سرا: در پی چند فقره سرقت خودرو به شیوه و شگرد مشابه از مقابل برخی نمایندگی‌های شرکت‌های خودروسازی که طی آن فردی تحت عنوان «کارمند نمایندگی شرکت‌های خودروسازی» و به بهانه انجام خدمات پس از فروش اقدام به جلب اعتماد مالباختگان و نهایتا سرقت خودروهای آن‌ها کرده بود، پرونده‌ای مقدماتی در این خصوص تشکیل و به دستور بازپرس شعبه ششم دادسرای ناحیه ۱۸ تهران، پرونده جهت انجام تحقیقات و شناسایی و دستگیری متهم در اختیار پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با آغاز رسیدگی به پرونده در پایگاه هشتم آگاهی و حضور تعدادی از مالباختگان، آن‌ها در اظهارات خود عنوان کردند در زمان مراجعه آن‌ها به نمایندگی‌های شرکت‌های خودروسازی، فردی می‌انسال با معرفی خود تحت عنوان «کارمند نمایندگی شرکت خودروسازی» ابتدا اقدام به طرح دوستی با آن‌ها کرده، نهایتا پس از گرفتن شماره تماس و به بهانه پیگیری و انجام سریع درخواست مالباختگان مبنی بر انجام خدمات پس از فروش از قبیل گارانتی، تعمیرات و...، در خارج از ساعت اداری و صرفا با تحویل گرفتن برگه رسید تحویل خودرو اقدام به گرفتن خودرو بهمراه کلیه مدارک شناسایی از آن‌ها (مالباختگان) و در حقیقت سرقت خودرو‌ها نموده و مالباختگان نیز پس از مراجعه به نمایندگی‌های خودروسازی جهت تحویل گرفتن خودروهای خود، از مجعول بودن رسید تحویل خودرو اطلاع پیدا کرده‌اند.

یکی از شکات در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: «در اسفندماه سال گذشته فردی به نام آقای تیموری که خودش را کارمند نمایندگی شرکت خودروسازی... معرفی کرده بود با بنده تماس گرفت و عنوان نمود که در زمان مراجعه بنده به نمایندگی خودروسازی برخی از اقدامات تعمیراتی بر روی خودرو انجام نشده و نیاز است تا این خدمات بر روی ماشین انجام شود؛ به این بهانه، این آقا از من درخواست کرد تا ماشین را در ساعت ۰۶:۳۰ (خارج از ساعت کار نمایندگی) به نمایندگی چهارراه لشگر برده و خودرو را به ایشان تحویل دهم. در حالی که در آن ساعت ابتدایی روز، این شخص در مقابل درب نمایندگی منتظر ایستاده بود به ایشان مراجعه کردم که بلافاصله وی یک برگه رسید تحویل خودرو را تحویل داد و خودرو را به همراه تمام مدارک مالکیت از من تحویل گرفت. قرار شد تا فردای آنروز و برای تحویل گرفتن خودرو به‌‌ همان نمایندگی چهارراه لشگر مراجعه نمایم که در داخل نمایندگی متوجه شدم اصلا شخصی به نام تیموری در این نمایندگی مشغول بکار نیست و رسید تحویل خودرو نیز مجعول است».

با توجه به شیوه و شگرد سرقت‌ها، کارآگاهان پایگاه هشتم پلیس آگاهی در اولین مرحله از رسیدگی به پرونده اقدام به ثبت دستور توقیف خودرو در سیستم جامع پلیس کرده و همین اقدام منجر به کشف تعدادی از خودروهای مسروقه شد که سارق با استفاده از مدارک مالکیت خودرو‌ها اقدام به فروش آن‌ها کرده بود.

با شناسایی تعدادی از خریداران خودروهای مسروقه و انجام تحقیقات مشخص شد که متهم با مراجعه به مراکز فروش خودرو بویژه بنگاه‌های خرید و فروش خودرو و معرفی خود به عنوان مالک، اقدام به فروش و دریافت مبلغی در حدود هشتاد درصد ارزش خودرو‌ها به صورت نقدی کرده و پس از تحویل دادن مدارک و خودرو به خریدار، زمان تحویل مابقی پول را به زمان انتقال اسناد مالکیت موکول و با‌‌ همان مبلغ دریافتی اولیه (نزدیک به ۸۰ درصد ارزش خودرو) متواری شده است؛ خریداران خودرو‌ها نیز پس از غیبت فروشنده خودرو، در تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی اطلاع پیدا می‌کردند که خودرو دارای سابقه سرقت است.

در مورخه ۲۴ /۰۱/ ۱۳۹۳ مأموران گشت آشکار آگاهی به یک دستگاه خودرو تیبا در خیابان آزادی مشکوک شدند که با بررسی ارکان هویتی خودرو مشخص شد خودرو دارای سابقه سرقت در اسفندماه سال گذشته بوده و دستور توقیف خودرو به همراه بازداشت سرنشینان آن در سیستم جامع پلیس ثبت گردیده است؛ بلافاصله خودرو تیبا توقیف و راننده آن به هویت «محمدباقر. الف» (۵۰ ساله) دستگیر و جهت ادامه تحقیقات در اختیار کارآگاهان پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با انتقال متهم به پایگاه هشتم آگاهی و اطلاع کارآگاهان از نحوه سرقت خودرو (سرقت خودرو در پوشش کارمند نمایندگی‌های خودروسازی) و شناسایی متهم از سوی مالباخته، دعوت از سایر مالباختگان و شکات پرونده انجام شد؛ سایر مالباختگان نیز با حضور در پایگاه هشتم آگاهی، بلافاصله متهم را مورد شناسایی قرار دادند؛ از سوی دیگر، تعدادی از خریداران خودروهای مسروقه نیز پس از حضور در پایگاه هشتم آگاهی، متهم را مورد شناسایی قرار دادند.
متهم محمدباقر. الف که پس از شناسایی از سوی مالباختگان چاره‌ای جز اعتراف نداشت به تعدادی زیادی سرقت خودرو در پوشش کارمند نمایندگی‌های خودروسازی در مناطق مختلف شهر تهران واقع در مناطق میدان امام حسین، میدان بهاران، ابوسعید و... و فروش آن‌ها در سایر شهر‌ها و شهرستان‌ها از جمله همدان، شهریار، رباط کریم اعتراف کرد.

سرهنگ کارآگاه میرزکی، رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: «با توجه به سوابق متهم در ارتکاب جرایم مختلف کلاهبرداری و استفاده از اسناد مجعول و همچنین تعدد شکات پرونده و گستردگی اقدامات متهم در شهرهای مختلف و احتمال افزایش جرایم ارتکابی از سوی متهم، قرار قانونی از سوی مقام محترم صادر و متهم جهت انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی و مالباختگان در اختیار پایگاه هشتم آگاهی قرار گرفته است؛ لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد سرقت خودرو و کلاهبرداری قرار گرفته‌اند دعوت می‌شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در میدان حـر – انتهای خیابان ۱۲ فروردین مراجعه نمایند».

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها