jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۶۷۲۲۷۶   ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۸:۴۰

حبس در انتظار سارقان برقی

دستکاری کنتورهای برق ممنوع است

توانیر با هشدار نسبت به فعالیت افراد سود جو برای دستکاری کنتورهای برق مشترکان خانگی به منظور کاهش بار مالی قبوض برق، اعلام کرد: دستکاری کنتورهای آب و برق از مصادیق سرقت و یا کلاهبرداری بوده و برحسب تشخیص دادگاه مجازات‌هایی همچون حبس، شلاق و رد مال برای مجرمان در نظر گرفته می‌شود.

دستکاری کنتورهای برق ممنوع است

به گزارش جام جم آنلاین، همزمان با افزایش 24 درصدی قیمت برق با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش بار مالی قبوض برق مشترکان خانگی، شرکت توانیر با صدور اطلاعیه ای نسبت به دستکاری کنتورهای برق توسط افراد سود جو هشدار داد.

توانیر امروز با انتشار اطلاعیه ای، اعلام کرد: بررسی‌های انجام گرفته نشان می دهد که افرادی سودجو، با مراجعه به درب منازل، پیشنهاد دستکاری در لوازم اندازه گیری (کنتور) را با هدف کمتر نشان دادن میزان برق مصرفی، به مشترکان ارائه می دهند.

در این اطلاعیه خطاب به مشترکان تاکید شده است: دستکاری در لوازم اندازه گیری براساس مقررات قانون مجازات اسلامی جرم تلقی و برای مشترکانی که جرم آنها محرز شود، مجازات حبس نیز تعریف شده است.

توانیر از مردم درخواست کرد که در صورت مشاهده و یا مراجعه سودجویان، مراتب را برای پیگیری با شماره تلفن 121 به شرکت های توزیع نیروی برق اطلاع دهند.

از سوی دیگر در صورت دستکاری در کنتور، هرگونه عواقب آن به عهده مشترکان خواهد بود و در صورتی که لوازم برقی مورداستفاده در منزل نیز دچار آسیب شود، از شمول پرداخت بیمه خارج می شود و خسارت به آنها تعلق نمی‌گیرد.

بر اساس ماده قانون مجازات اسلامی، دستکاری کنتورهای آب و برق که منجر به کمتر نشان دادن میزان واقعی مصرف آب و برق می شود از مصادیق سرقت و یا جرم کلاهبرداری بوده و برحسب تشخیص دادگاه مجازات هایی همچون حبس، شلاق، رد مال و... برای مجرمان در نظر گرفته خواهد شد.

حسب قانون مجازات اسلامی، صنعت برق مجاز است با هرگونه دستکاری کنتور، برخورد قانونی کند ضمن آنکه در صورت دستکاری در کنتور، هرگونه عواقب آن به عهده مشترکان خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها