jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۶۷۲۱۱۷   ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۰

استان گیلان در شمال کشور از ابتدای سال آبی جاری در مهرماه 92 تاکنون بیش از 13 برابر استان سمنان در مرکز کشور بارندگی داشته است. پس از سمنان، یزد و خراسان جنوبی کمترین بارش را در کشور داشته اند.

خشک ترین استان های کشور کدام است ؟

از ابتدای سال آبی جاری تاکنون گیلان با 756 میلیمتر پُربارش‌ترین و سمنان کم‌بارش‌ترین استان‌ های کشور بوده اند. پس از سمنان، یزد با 78 میلیمتر و خراسان جنوبی با 90 میلیمتر بارندگی، دیگر استان‌ های کم‌ بارش کشور گزارش شده‌اند.

میزان بارش استان گیلان درمقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، 17 درصد افزایش و در قیاس با دوره درازمدت هشت درصد افزایش داشته است. براساس این گزارش، استان‌ های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری نیز پس از گیلان در جایگاه بعدی استان‌ های پُربارش کشور قرار گرفته‌اند.

از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در استان کهگیلویه و بویراحمد 567 میلیمتر بارش رخ داده است. میزان بارش استان کهگیلویه و بویراحمد در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، پنج درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت 17 درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین از ابتدای مهرماه سال 92 تاکنون، در استان چهارمحال و بختیاری 566 میلیمتر بارندگی صورت گرفته که این میزان بارش درمقایسه با سال آبی گذشته شش درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت 42 ساله 11 درصد کاهش نشان می‌دهد.

سمنان کم‌بارش‌ترین استان کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون گزارش شده و حجم بارش‌ های این استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، 58 میلیمتر ثبت شده است. میزان بارش استان سمنان در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، 43 درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت 42 ساله 42 درصد کاهش نشان می‌دهد.

پس از این استان، یزد با 78 میلیمتر و خراسان جنوبی با 90 میلیمتر بارندگی از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، دیگر استان‌ های کم‌بارش کشور گزارش شده‌اند. میزان بارش استان یزد در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته 39 درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت 42 ساله دو درصد کاهش نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، میزان بارش استان خراسان جنوبی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته 20 درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت 42 ساله 18 درصد کاهش نشان می‌دهد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها