jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۶۹۱۸۰   ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۱:۴۹

یکی از مراجع تقلید شیعیان از گرفتن پول به عنوان زیرمیزی توسط برخی پزشکان انتقاد کرد و گفت: این اقدام به نوعی شبیه رشوه خواری است که باید این فرهنگ غلط از بین برود.

زیرمیزی گرفتن پزشکان رشوه خواری است


آیت‌الله‌ ناصر مکارم شیرازی صبح پنجشنبه در دیدار دکتر قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه قم فقط یک شهر معمولی نیست، اظهار داشت: در طول سال بیش از 15 میلیون نفر برای زیارت به شهر مقدس قم می‌آیند و مهمترین حوزه علمیه دنیا هم در این شهر قرار دارد، از این رو سزاوار است اگر شهری نمونه نباشد، شهر عقب افتاده‌ای هم نباشد.

وی با بین اینکه قم باید برای سایر استان‌های کشور در ابعاد مختلف الگو باشد، افزود: وقتی مردم از سراسر کشور به قم می‌آیند باید ببینند که خواستگاه انقلاب از تمامی جهات پیشرفته است.

استاد درس خارج حوزه، بیان داشت: در زمان طاغوت به قم بی اعتنایی می‌شد و بعد از انقلاب نیز گفتند اگر به عمران و آبادانی قم برسیم، می‌گویند به خودشان رسیده‌اند از این رو شاهد عقب افتادگی‌هایی در حوزه‌های مختلف هستیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر بر روی مسائل بهداشتی تاکید و تقویت شود، کار درمان سبک تر می‌شود، افزود: طب پیشگیری ارزان تر و بهتر است و وزارت بهداشت باید برنامه‌های پیشگیری را در دستور کار قرار دهد.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: امروز حرف اول را در دنیا خبررسانی و اطلاع رسانی می‌زند که این امر در راستای کاهش هزینه‌ها تأثیرگذار است.

وی با اشاره به مشکلات مالی بیماران با وجود دفترچه‌های بیمه گفت: اگر بدهی‌های بیمه داده شود و آنان بدانند که بیمه برابر پول نقد است این امر در راستای ارائه تسهیلات راه گشا است، اما متاسفانه در گذشته بدهی بیمه‌ها پرداخت نشده و این امر ارتباط پزشکان و بیمه را کمرنگ کرده است.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به معضل گرفتن پول زیرمیزی توسط برخی از پزشکان ابراز داشت: گاهی اشخاص در پول بیمارستان نمانده‌اند، اما در پول زیرمیزی پزشکان می‌مانند که این امر هم به نوعی شبیه رشوه خواری است که باید این فرهنگ غلط را از بین ببریم.

این استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: اگر سهم پزشکان کم است باید تمهیداتی اندیشید تا دیگر شاهد چنین رویدادهای زشتی در مملکت اسلامی نباشیم.

وی با بیان اینکه هنوز اورژانس‌های کشور قوی نیست، گفت: در کشور ما سوانح رانندگی بسیار زیاد است بخصوص در قم که چهارراه مواصلاتی است که باید شکلی برای انتقال به موقع مجروحان سوانح رانندگی در جاده‌ها کرد تا آنها در محل حادثه جان نبازند.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین با اشاره به مشکل تامین داروی بیماران ابراز داشت: مساله تامین داروها مهم است که البته گرانی داروها بخش عمده ای از آن مربوط به تحریم ها است؛ چراکه مواد اولیه آنها از خارج می آید ولی باید نظارت قوی بر مساله قیمت داروها داشت تا فشار چندانی بر روی مردم نیاید.

این مرجع تقلید همچنین تاکید کرد: باید ترتیبی اتخاذ کرد که اعتماد مردم به داروهای داخلی افزایش یابد و همچنین کیفیت داروهای داخلی نیز باید بالا رود و مردم از این داروها استفاده کنند.

استاد برجسته حوزه علمیه ادامه داد: قیمت داروهای خارجی هم چندین برابر قیمت داروهای داخلی است که متاسفانه برخی از پزشکان به استفاده از داروهای خارجی تاکید دارند.

وی در ادامه با بیان انیکه افزایش جمعیت در شرایط فعلی کشور مهم است، افزود: باید در راستای افزایش جمعیت، سیاست‌های تشویقی در نظر گرفت، اما متاسفانه هنوز افرادی وجود دارند که با سیاست‌های افزایش جمعیت مخالفت می‌کنند و باید شرایط به گونه‌ای پیش رود که چنین کاری جرم شناخته شود.

آیت الله مکارم شیرازی در بخش پایانی سخنان خود عنوان کرد: امیدواریم مسئله یارانه در کشور حل شود و از محل درآمد آن سهمی به وزارت بهداشت و درمان اختصاص یابد و آنگونه که قول داده‌اند در این زمینه عمل شود.

این استاد برجسته حوزه علمیه عنوان کرد: از صحبت‌های آقای روحانی احساس می‌کنم ایشان برای سلامت اولویتی قائل هستند و نسبت به این موضوع دغدغه دارند و شما نیز باید از این فرصت برای حل مشکلات بخش بهداشت و درمان استفاده کنید.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش