jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۶۶۶۷۶۶ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۰۵:۴۴

زندگی آیت‌الله محمدعلی شاه‌آبادی، نمادی از مبارزه اخلاقی با رژیم پهلوی

معلم اخلاق در سپهر سیاست

سال 1292 هجری قمری در خانه‏‏ آیت‌الله میرزامحمدجواد حسین‌آبادی، کودکی چشم به جهان می‌گشاید که بعدها معلم برجسته عرفان و مبارزی خستگی‌ناپذیر توصیف می‌شود.

معلم اخلاق در سپهر سیاست
در دوره نوجوانی با تبعید ناحق پدر که خود فقیهی برجسته از اصفهان است، محمدعلی که اینک نوجوانی تیزهوش و کنجکاو شده است، پدر را همراهی می‏کند و در تهران مراحل علمی و بلوغ فکری خود را زیر نظر علمای وقت می‌گذراند، به گونه‌ای که در هجده سالگی به درجه‏ اجتهاد نائل می‌شود. سپس برای ادامه‏‏ تحصیلات و بهره‏مندی از محضر بزرگانی چون آخوندخراسانی راهی عتبات عالیات می‌شود و پس از هشت سال به ایران باز‏می‏گردد و در تهران به ترویج معارف ناب محمدی می‌پردازد. آن‌گاه به مدت هفت سال در شهر قم سکنی می‌گزیند. در همین سال‌ها امام خمینی(ره) به منزله‏ گنجی نهان او را کشف می‏کند و آوازه‏ او بر سر زبان‌ها می‌افتد. وی پس از آن سال‌ها به تهران باز‏می‏گردد و باقیمانده‏ عمرش را در راه ارشاد مردم سپری می‌کند.

در وصف سلوک معنوی آیت‌الله العظمی محمدعلی شاه‌آبادی که پدر شهید مهدی شاه‌آبادی است، خاطرات بسیاری نقل شده است. با این حال در کنار این مقامات معنوی، فعالیت‌های اجتماعی و تلاش‌های وی در جهت رفاه حال عموم مردم قابل توجه است. اقدامات مبتکرانه‌ای همچون تأسیس صندوق‌های قرض‌الحسنه، تشکیل شرکت مخمّس، تأسیس مدرسه‌ای برای نوجوانان و تأسیس هیات‌های سیاری که در آن روزگار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود از جمله فعالیت‏های اجتماعی این عالم مبارز به شمار می‏آید.

بنابراین بزرگ‌ترین ویژگی مرحوم آیت‌الله محمدعلی شاه‌آبادی که او را از برخی عرفا‌ متمایز می‌کرد، حضور او در صحنه‏ مبارزات سیاسی و اجتماعی عصر خویش بود. از همین رو حضرت امام خمینی(ره) درمورد این مجاهد نستوه می‌فرماید: «مرحوم آیت‌الله شاه‌آبادی، علاوه بر آن‌که یک فقیه و یک عارف کامل بودند، یک مبارز به تمام معنی هم بودند.»

شهید آیت‌الله مهدی شاه‌آبادی، فرزند وی، خاطره جالبی از مبارزات پدر دارد: «وقتی رضاخان دستوری مبنی بر برداشتن منبر از مسجد ایشان دادند تا مانع سخنرانی ایشان شوند، ایشان دست از سخنرانی برنداشتند و به‌صورت ایستاده سخنرانی می‌کردند، مأموران شهربانی هم مرتبا به مسجد می‌آمدند و مطالب را می‌نوشتند و گزارش می‌کردند. یک‌بار که رئیس کلانتری به مسجد آمده بود، چون می‌خواست با کفش وارد مسجد شود، ایشان با صدای بلند فرمودند: فاخلع نعلیک! و آن‏چنان به مأموران پرخاش کردند که آنها ترسیدند و از مسجد بیرون رفتند.»

سرانجام این عالم بزرگ در هفتاد و هفت سالگی دعوت حق را لبیک گفت. از این عالم برجسته کتبی چون شذرات المعارف، رشحات البحار، مفتاح‌السعاده فی احکام‌العباده، حاشیه نجاه‌العباد، منازل السالکین، حاشیه کفایه‌الاصول آخوند خراسانی، حاشیه فصول‌الاصول، رساله العقل و الجهل، تفسیری مشتمل بر توحید، اخلاق و سیر و سلوک و چهار رساله درباره نبوت عامه و خاصه به یادگار مانده است.

علاوه بر این، تداوم آرمان‌های آزادیخواهانه‌اش در فرزندی تبلور یافت که مبارزه او علیه رژیم پهلوی را تاپیروزی انقلاب اسلامی ادامه داد و تا پای جان از آرمان‌های اسلامی خویش دفاع کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر