jamejamonline
استانها عمومی کد خبر: ۶۶۲۰۸۸   ۲۳ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۹:۴۶

وزیر راه و شهرسازی بر کیفیت زندگی برتر و توجه به محیط زیست در شهرهای جدید تاکید و اعلام کرد: بیش از۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید با پیشرفت فیزیکی ۷۲ درصد در دست ساخت است.

پیشرفت فیزیکی ۷۲ درصدی مسکن مهر در شهرهای جدید

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی، عباس آخوندی که امروز در گردهمایی مدیران عامل شهرهای جدید که به منظور تبیین برنامه‌های شرکت عمران شهرهای جدید در جهت سیاستهای دولت در سال جدید تشکیل شد با اشاره به لزوم دسترسی ایمن و سریع، عدالت جغرافیایی و بالندگی زندگی در شهرهای جدید تصریح کرد: درحال حاضربیش از400 هزار واحد مسکن مهر از مجموع 2 میلیون واحد مسکن مهر شهری کشور در شهرهای جدید با پیشرفت فیزیکی 72 درصد در دست ساخت است که با تسهیلات بانکی وآورده متقاضیان احداث و تکمیل می شود.

وی اعلام کرد: تسهیلات پیش بینی شده برای عملیات ساختمانی و آماده سازی این واحدها ده هزار میلیارد تومان است که تاکنون حدود هفت هزار و پانصد میلیارد تومان از شبکه بانکی به پیمانکاران پرداخت شده است.آخوندی گفت: در سال جاری هدف گذاری شده است تا 90 درصد طرح مسکن مهر در شهرهای جدید به بهر برداری برسد و بقیه در اوایل سال 94 انجام خواهد شد و در این زمینه لازم است متقاضیان آورده خود را بپردازند.

لزوم دمیدن روح در کالبد شهر جدید

شهرهای جدید بیشتر با اراده دولت با سازمان اجتماعی ضعیف شکل گرفته است و آنچه که می تواند به شهرهای جدید موقعیت ممتازی بدهد ظرفیت کیفیت زندگی برتر در این شهرهاست.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: اگر قرار باشد در فضایی معادل کلانشهرها به صورت فشرده در شهرهای جدید زندگی کنیم؛ طی کردن مسافت 30 کیلومتری برای این منظور معنی ندارد و رنج سفر باید بهره‌ای داشته باشد.

وی یادآور شد: در سال‌های گذشته نیز بر این اعتقاد بودم که ساکنان شهرهای جدید باید احساس خوبی نسبت به زندگی در شهر مادر داشته باشند.

آخوندی اظهار داشت : در حال حاضر به خاطر مسکن مهر در برخی نقاط شهرهای جدید، امکان ایجاد کیفیت زندگی برتر گرفته شد اما می توان در نقاط دیگر این موضوع را دنبال کرد. آخوندی گفت: بخشی از کیفیت زندگی برتر مربوط به محیط زیست، سازمان اجتماعی، نوع ارتباط اجتماعی و مواردی مانند آن است که همچون دمیدن روح در کالبد شهر جدید است.

وی اظهار داشت: باید شاخصهای معینی برای کیفیت زندگی در شهرهای جدید تدوین و زندگی در شهرهای جدید را با این شاخص‌ها معرفی کنیم.

ساخت شهر، کالبدی در یک بیابان نیست

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش گفت: تنوع اجتماعی موضوع مهمی است که اگر ما به آن بی توجه باشیم؛ شهری آبستن هزاران حوادث به شهروندان دیگر تحویل خواهیم داد و جامعه‌شناسان که بر این موضوع واقفند تاکید دارند که چنین شهرهایی در آینده آسیب پذیر خواهد بود.

وی با اشاره به مفهوم عدالت به معنی قراردادن هر چیز سرجای خودش اظهار داشت: در سازمان اجتماعی ایجاد مدل‌های همسایگی که منجر به عمل اجتماعی مشترک می‌شود، باید در شهرهای جدید شکل بگیرد.

آخوندی با تاکید بر اینکه عمل کردن به این موضوع ها در خصوص مسائل اجتماعی شهرها بر خلاف سخن گفتن در مورد آنها بسیار سخت است، اضافه کرد: جامعه بر خلاف دولت ظرفیت بیکرانی دارد و جانشینی دولت به جای جامعه راهبرد غلطی است و این موضوع نه تنها در فرهنگ ما مورد تایید نیست بلکه در گفتمان حضرت امام خمینی (ره) و در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری این موضوع نیز دیده نمی‌شود و در کشورهای سوسیالیستی نیز سال‌هاست شکست خورده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: ساخت شهر کالبدی در یک بیابان نیست و نباید حرفهای کلی زد بلکه باید برای هر محله و شهر مدلی ارائه کرد و مدیران با توجه به پیگیری مسایل اجرایی باید دستیارانی داشته باشند که دغدغه آن مسائل اجتماعی شهرهای جدید باشد.

آخوندی با اشاره به اینکه با ذکر نام هر شهر، هویت و تصویری از آن شهر در ذهن ما شکل می‌گیرد، اظهار داشت: باید تلاش کنیم تصویری برتر از شهرهای جدید در ذهن مردم شکل بگیرد و انجام اقدامات فراگیر اجتماعی از جمله اجتماعات چند هزار نفری می تواند در این زمینه مفید باشد. آخوندی افزود: باید اقدامات اجتماعی حس‌تعالی بخشی، همبستگی اجتماعی و حس جمعی را در ساکنان شهرهای جدید ایجاد کند و تلاش کشورها برای برگزاری بازیهای المپیک به خاطر آثار همبستگی و هویتی آن از جمله نمونه‌ های کارهای عملیاتی در این زمینه است.

وی گفت : در حال حاضر سکونت نسبت به خدمات در شهرهای جدید سبقت گرفته است و باید علاوه بر ارائه خدمات مطلوب به مرحله بعد فکر کنیم و باید قبل از تکمیل شهر به هویت آن فکر کنیم زیرا که با شگل گیری هویت شهری بالا بردن جایگاه آن کاری سخت است.

وزیر راه وشهرسازی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: بحث حمل ونقل در شهرهای جدید خیلی مهم است و از مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درخواست کرده‌ام از موقعیت به وجود آمده با ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری سابق با مسکن و شهرسازی ؛ سکونت‌گاه‌ها، از طریق راهی ایمن به یکدیگر پیوند بخورد و حمل ونقل برون شهری و دورن شهری با یکدیگر مرتبط شود.

آخوندی پیشنهاد داد: آمار و ارقام قابل تحقق با توجه به بودجه 1393 به اطلاع مردم رسانده شود و مقدار مورد نیاز نیز توضیح داده شود.

وی افزود: در شهرهای جدید دو نوع کنترل شامل برنامه‌های شهرهای جدید و طرح‌های اجرایی داریم که مدیران عامل شهرهای جدید در دو زمینه نیز باید فعالیت داشته باشند.

اهمیت مکان یابی مطلوب نسل نو شهرهای جدید

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه باید به مسکن به عنوان موضوعی اجتماعی نگاه شود ، گفت :‌ مکان یابی نسل نو شهرهای جدید ضروری است.

آخوندی افزود: پس انداز، انبوه سازی، صنعتی سازی، راهکار کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها و غیره از مباحثی است که جامعه باید آن را انجام دهد و مسائل مسکن موضوعی اجتماعی است.

وی اظهار داشت: همچنین در ارائه خدمات زیربنایی بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان بورس باید درگیر شوند و وزارت راه وشهرسازی تنها با ابزار زمین نمی ‌تواند به تمام این مسائل ورود پیدا کند.

آخوندی اعلام کرد: نیاز اعتباری به اجرای طرح های رو بنایی چون مدرسه ، فضای بهداشتی و درمانی ،مساجد ، فضای ورزشی و سایر طرهای روبنایی شهرهای جدید بیش از 5000 میلیارد تومان اعتبار است که باید از طریق دستگاه های اجرایی ذیر بط و منابعی که از طریق شرکت شهرهای جدید به ویژه از طریق فروش زمین با استفاده از روش تهاترو طرحهای مشارکتی به انجام برسد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: شهرهای جدید باید به شیوه مستقیم و غیرمستقیم و از طریق تهاتر و مشارکت به ساخت 420 مدرسه ، 81 مسجد ، 17 پاسگاه، 52 فضای بهداشتی – درمانی و840 طرح از جمله ورزشگاه ، آتش نشانی ، پارک و... مبادرت کند.

آخوندی ادامه داد: با حضور معاون اول رئیس جمهور، شورای هماهنگی مسکن یک نوبت برگزار شده است و بزودی جلسات دوم آن نیز برگزار خواهد شد که در این جلسات به موضوع مسکن با مشارکت دیگر وزارتخانه‌ها پرداخته می‌شود.

وی تاکید کرد : در زمینه توجه به فناوری‌های نوین مرکز تحقیقات مطالعاتی را انجام داده است و باید در کارگاه‌های آموزشی اصول استفاده از فناوری‌های نوین آموزش داده شود. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ورود به نسل جدید شهرهای جدید اظهار امیدواری کرد که در سال 93 مکان یابی نسل نو شهرهای جدید در برنامه قرار گیرد و برای صدور مجوز برای شهرک‌های گردشگری ، سلامت ، پژوهشی و مسکونی با هماهنگی و مجوز شورای عالی و معماری شهرسازی ایران اقدام شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.