رییس کل بانک مرکزی:

اطلاعات بانکی محرمانه است

سرکشی دولت به حساب‌های بانکی یارانه بگیران در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در حالی مطرح می‌شود که براساس قانون، این کار بدون اجازه قوه قضائیه امکان‌پذیر نیست و «غیرقانونی» تلقی می‌شود. به عبارت دیگر، بانک‌ها جز در موارد مشکوک (مرتبط با پولشویی)، حق نقض تعهد رازداری مشتریان خود و افشای اسرار و اطلاعات بانکی نزد اشخاص ثالث قانونی را ندارند.
کد خبر: ۶۶۰۲۰۴
اطلاعات بانکی محرمانه است

اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها با ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی از دو روز دیگر آغاز می شود، این در حالی است که روز گذشته برخی از مقامات اقتصادی دولت اعلام کردند که ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی به منزله اجازه دادن یارانه بگیران به دولت برای سرکشی به حساب های بانکی آنها است.

شاپور محمدی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد دیشب اعلام کرد: تکمیل فرم خوداظهاری به معنای اجازه مردم به دولت برای سرکشی به حساب‌ها و دارایی‌های شخصی‌ آنها محسوب می شود، دولت در سرکشی به حساب‌ها و دارایی‌های شخصی مردم ملاحظات جدی دارد و مادامی که مردم اجازه ندهند، دولت وارد اطلاعات اقتصادی آنها نخواهد شد مگر اینکه خود مردم با تکمیل فرم خوداظهاری این اجازه را به دولت بدهد.

در همین حال، بر اساس تازه ترین مصوبه دولت، تمام دستگاه ها و نهادهایی که از بودجه عمومی دولت استفاده می کنند، موظف شدند تمامی اطلاعات یارانه بگیران را برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در اختیار دولت با محوریت سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار دهند.

در این مصوبه دولت که با امضای معاون اول رییس جمهور ابلاغیه شده، آمده است: کلیه دستگاه‌ های اجرایی و نهادهایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌نمایند، موظفند اطلاعات مورد درخواست سازمان (سازمان هدفمندی یارانه ها) برای هرگونه اقدام قانونی موضوع تبصره 21 قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور را در اختیار سازمان قرار دهند.

این موضوع در حالی مطرح می شود که کارشناسان حقوقی بانکی تجسس و سرکشی به حساب های بانکی افراد را اقدامی غیرقانونی قلمداد می کنند و اطلاعات بانکی مردم را محرمانه می دانند، حتی سازمان بازرسی کل کشور هم نمی تواند به حساب‌های بانکی به صورت مستقیم ورود کند.

به عبارت دیگر، براساس قوانین، بانک‌ها جز در موارد مشکوک (مرتبط با پولشویی)، حق نقض تعهد رازداری مشتریان خود و افشای اسرار و اطلاعات بانکی نزد اشخاص ثالث قانونی را ندارند.

نظر اژه‌ای درباره حریم خصوصی حساب‌های بانکی

براساس قانون، دولت اجازه سرکشی و تجسس در حساب‌های بانکی مردم را ندارد و این امر تنها با اجازه قاضی امکان پذیر است و این موضوع را غلامحسین محسنی اژه ای در زمستان سال گذشته در نشستی خبری به صراحت اعلام کرد و گفت: در بحث حریم شخصی در حساب‌های بانکی ما قانون پولشویی را داریم که مشخص کرده چه مقاماتی و چه کسانی می‌توانند نسبت به بررسی حساب افراد، اقدام کنند.

وی افزود: بر اساس قانون پولشویی، هرگاه کسی احساس کند که پولی به صورت غیرقانونی به حسابی وارد شده می‌تواند موضوع را به دستگاه مسئول اعلام کند و دستگاه ذی‌ربط طبق قانون بررسی خود را آغاز می‌کنند، بنابراین اینگونه نیست که هر کس که بخواهد به حساب بانکی افراد ورود پیدا کند. ورود هر کس به حساب بانکی دیگری بدون مجوز قانون امکان‌پذیر نیست.

نظرات کمیسیون حقوقی قوه قضاییه

در همین حال، نظرات کمیسیون حقوقی قوه قضاییه نیز در پاسخ به این پرسش که بانکها از ارائه اطلاعات مربوط به حساب اشخاص در حین بازرسی استنکاف می‌کنند؟ نشان می‌دهد: بازرس مکلف است مطابق مقررات عملیات بانکی، گردش امور اداری و مالی بانکها را مورد بازرسی قرار داده و اگر نیاز به ملاحظه حساب خاصی که مربوط به فرد خاصی داشت، می­ تواند با استیذان ریاست قوه قضاییه نسبت به این امر اقدام کند.

موضوع تجسس و سرکشی در حساب‌های بانکی مردم نگرانی هایی را ایجاد کرده است و ادامه این روند به اعتقاد برخی از کارشناسان اقتصادی و بانکی‌ها می تواند منجر به خروج سپرده های مردم از بانکها و حرکت آنها به سمت بازارهای سوداگرانه شود، این در حالی است که طی چند ماه اخیر بانک ها تلاش های بسیاری برای جذب سپرده های بانکی به عمل آورده بودند.

نرخ سود بانکی که پیش از زمستان سال گذشته طی چند سال تقریبا روال ثابتی را طی می کرد و بانکها تغییری در نرخ سود سپرده های خود نمی دادند، ناگهان با تغییرات عمده ای مواجه شد و بانکها نرخ های سود جذابی را برای سپرده های بانکی خود اعلام می کنند.

با این حال، تجسس در حساب های بانکی افراد در دور اول اجرای هدفمندی یارانه ها نیز مطرح بود، اما بانکها عملا با این کار مخالفت و مقامات بانکی مخالفت خود را با آن به صراحت اعلام کردند، البته به نظر می رسد که ر دور دوم نیز بانکها به ویژه بانکهای خصوصی از این کار امتناع کنند و با دولت به مقابله بپردازند و اطلاعات مشتریان خود را در اختیار دولت قرار ندهند.

اطلاعات بانکی مردم محرمانه است

از سوی دیگر، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در مورد اینکه آیا اطلاعات بانکی افراد و سپرده گذاران نظام بانکی در تشخیص پرداخت یارانه ها در فاز دوم هدفمندی مورد استفاده قرار می گیرد یا خیر، گفت: به هیچ وجه از اطلاعات بانکی افراد برای اجرای این قانون استفاده نخواهد شد ضمن آنکه چنین موضوعی در هیچ زمانی نیز حتی مطرح هم نبوده است.

وی افزود: اطلاعات بانکی سپرده گذاران نظام بانکی کشور جز اطلاعات محرمانه آنها است و در اینگونه موارد مورد بهره برداری قرار نخواهد گرفت.

به هر حال، باید منتظر ماند و دید سرانجام دولت یازدهم که خود را دولت قانون گرا می‌داند، به حساب‌های مردم به صورت مستقیم سرکشی خواهد کرد یا خیر.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۷
davod
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
۰
۰
با سلام و خسته نباشی این كار دولت مثله اینه كه بدون اجازه وارد حریم خصوصی كسی بشی ایا خودشون اجازه ورود سرزده كسی به خونشون یا حریم خصوصیشونو میدن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
۰
۰
با سركشی به حسابهای مردم دولت بعدا ممكن است به حسابهای مردم دست درازی كند این كار خلاف عرف و قانون است
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
۰
۰
سركشی به حساب های افراد درست نمی باشد.
م
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
۰
۰
فقط خدا میتوانددردرون وزندگی شخصی بندگانش دخالت بكند نه هیچكس دیگر 0سایر كشورها چه دیدی نسبت به ما پیدا میكنند
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
۰
۰
مسئول بودن و مملكت اداره كردن به شعار نیست به عمل دستتان درد نكن...
خسرو
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
۰
۰
نظر ما در ارتباط با عدم امنیت اطلاعات حسابهای مشتریان چی شد؟
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
۰
۰
چرا از رئیس جمهور گرفته تا همه وكلای مجلس و تمامی وزرا و معاونینشان و تمامی مدیرات كل ادارات و معاونینشان یارانه نگیرند این خودش مبلغ قابل توجهی است چرا از خودتان شروع نمیكنید بعدا اگر قانون اجازه داد و مشكلات حل نشد به حریم خصوصی مردم سرك بكشید.

نیازمندی ها