jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۵۸۹۳۲   ۱۴ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۶:۴۱

پژوهشگران آمریکایی نرم افزاری طراحی کرده اند که در تشخیص 21 حالت مختلف چهره و در تشخیص و درمان بیماری هایی مانند اوتیسم، شیزوفرنی یا ناراحتی های روحی ناشی از حوادث مختلف موثر است.

21 حالت چهره انسان شناسایی شد

پژوهشگران مرکز «الیکس مارتینز» در دانشگاه «کلمبوس» ایالت اوهایو در آمریکا می گویند این برنامه می تواند در تشخیص و درمان بیماری هایی مانند اوتیسم، شیزوفرنی یا ناراحتی های روحی ناشی از حوادث مختلف موثر باشد.

پیشتر تنها در مورد حالت چهره افراد هنگام شش حس شادمانی، ناراحتی، ترس، خشم، غافلگیر شدن و تهوع تحقیقاتی شده بود و اکنون پژوهشگران دانشگاه کلمبوس این تعداد را به بیش از سه برابر رسانده اند.

این پژوهشگران با انتشار بیانیه ای، اعلام کردند: در جریان تحقیقات خود شباهت های نزدیکی در حرکت عضلات صورت انسان هنگام بروز 21 حس مختلف پیدا کرده اند.

در این بیانیه آمده است: این یافته بدان معناست که دستکم در فرهنگ ما، تقریبأ تمام انسان ها این 21 حس را به یک حالت در چهره خود نشان می دهند.

پژوهشگران در تحقیق خود ابتدا 230 مرد و زن را با یک جمله که حاوی یک حس مشخص بوده، مثلأ شما بوی متعفنی استشمام می کنید، مواجه کردند.

آنها همزمان با این جمله، از چهره افراد عکس گرفتند و سپس به بررسی حدود پنج هزار تصویر حاصل از این تحقیق پرداخته اند و نهایتا به این نتیجه رسیدند که 21 حس و احساسات وابسته به آنها، با حالت چهره مشخصی همراه است.

به عنوان مثال 99 درصد شرکت کنندگان در این تحقیق حس خوشحالی را با گونه های بالا کشیده شده و لب هایی که به لبخند متمایل بوده نشان داده اند.

حالت چهره 92 درصد افراد زمان غافلگیر شدن با چشمان گشوده و دهان باز همراه بوده است.

براساس این تحقیق، وقتی احساس شادمانی افراد ناشی از غافلگیر شدن باشد، لب‌های آنها متمایل به لبخند و بینی شان کمی بالا کشیده می شود.

نرم افزار پژوهشگران دانشگاه اوهایو که بر پایه این تحقیق طراحی شده، می تواند شش حس پایه را تا 97 درصد به درستی تشخیص دهد.

دقت این نرم افزار در مورد 15 حس وابسته به این احساسات پایه، به 77 درصد می رسد.

پژوهشگران تأکید کردند: با این نرم افزار می توان به بیماران مبتلا به اوتیسم کمک کرد تا بتوانند احساس سایر انسان ها را تشخیص دهند.

آنها در نهایت خاطرنشان کردند: این برنامه کامپیوتری را می توان تکمیل کرد تا بتواند در مراحل پیچیده تر نیز احساس انسان را از حالت چهره او تشخیص دهد.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو