jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۶۵۸۴۲۷   ۱۰ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۴:۳۴

معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مهم ترین اولویت اجرایی شدن شعار «اقتصاد و فرهنگ عزم ملی و مدیریت جهادی» در سال 93 را دوری جستن مسئولان فرهنگی کشور از غفلت‌های دوره گذشته قلمداد و بر این نکته که نباید دغدغه مسئولان فرهنگی کشور رفع فیلتر فیس‌بوک باشد، تأکید کرد.

دغدغه مسئولان رفع فیلتر فیس‌بوک نباشد

حمیدرضا مقدم‌فر در گفتگو با مهر درباره های اولویت های اجرایی تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری سال 93 به عنوان سال «اقتصاد و فرهنگ عزم ملی و مدیریت جهادی» توضیح داد: در همین ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که سال جاری ما یک بدهکاری نسبت به شعار سال 92 که «حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی» نام گرفت، داشتیم چراکه با توجه به مبنای نیازها و الزامات نظام جمهوری اسلامی و نقشه راهی که مقام معظم رهبری در این شعار برای ما ترسیم کردند، ما نتوانستیم مانند حماسه سیاسی که خلق کردیم در حماسه اقتصادی موفق باشیم. از همین رو این برای ما یک بدهکاری است که باید در سال 93 و شعاری که رهبر انقلاب بر اجرای آن تاکید داشتند فعالیت های زیادی را انجام دهیم .

وی ادامه داد: اینکه چرا مقام معظم رهبری بر موضوع فرهنگ در شعار سال 93 تاکید ویژه‌ای داشته‌اند، موضوع بسیار ارزشمند و مهمی است که باید دلایل آن را بدانیم. اینکه چرا اقتصاد و فرهنگ باید همراه با عزم ملی و مدیریت جهادی باشد نیز موضوع بسیار مهمی است که به اعتقاد من نامگذاری آن توسط رهبر عزیزمان به 2 دلیل ارتباط پیدا می‌کند. اول اینکه موضوع فرهنگ یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که مقام معظم رهبری همواره در سخنرانی ها و دیدارهایشان به آن تأکید ویژه ای داشتند و دوم غفلت هایی است که در این زمینه از سوی مسئولان فرهنگی کشور طی سالهای اخیر انجام گرفته است.

معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: متاسفانه این غفلت ها یکی از منافذی است که دشمنان انقلاب از آن برای رخنه استفاده کرده‌اند. غفلت فضایی را برای نفوذ باز می کند که ابزار فرهنگی مانند سینما، کتاب، انواع رسانه ها و ادبیات یکی از بهترین و موثرترین محل‌ها برای رخنه‌اند و شاید یکی از دلایل این رخنه و نفوذ غفلتی باشد که تاکنون مرتکب آن شده ایم. این در حالی است که در تمام این سالها یکی از اصلی ترین رهنمودهایی که مقام معظم رهبری به مردم ارائه می دادند موضوعات فرهنگی بود. ایشان همواره به موضوعات و دغدغه هایی که در حوزه فرهنگ وجود دارد تذکر می دادند اما متاسفانه مسئولان در این زمینه غفلت می کردند و هنوز تصور می کنم برخی از مسئولان به این غفلت ادامه می دهند.

مقدم‌فر در ادامه صحبتهای خود با اشاره به نقشه مهندسی فرهنگی کشور یادآور شد: خوشبختانه نقشه مهندسی فرهنگی کشور مدتی است بر مبنای فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب و قوانین بالادستی نظام در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده و می تواند یکی از بهترین و روشن ترین ابزار برای تحقق شعار ارزشمند سال 93 یاری‌گر ما باشد. ضمن اینکه در این 3 دهه و نیمی که از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد فرمایشات رهبرمان به قدری روشن و واضح است که می تواند موجب جلوگیری از هر غفلتی شود.

این کارشناس مسائل فرهنگی تصریح کرد: متاسفانه ما به جای حل موضوعات و دغدغه های اصلی مان مانند سبک زندگی ایرانی اسلامی که یکی از مهم‌ترین موضوعات فرهنگی ماست و اتفاقا باید به شدت مراقب نفوذ فرهنگ زندگی غربی در این جریان باشیم، دغدغه ای نداریم. اما رفع فلیتر فیس بوک می شود دغدغه اصلی مسئولان ما. اینها یعنی غفلت یعنی راه را اشتباه رفتن. مسئولان فرهنگی دولت و کسانی که بودجه در اختیار دارند، در حوزه تصمیم گیری های فرهنگی نقش موثری دارند و برای فعالیتهای فرهنگی آنها هستند که مجوز می دهند، باید بدانند که راه را اشتباه رفتن همان غفلت است.

وی ادامه داد: نگرانی هایی که حضرت آیت الله خامنه‌ای در فرمایشات قبلی خود و حتی پیام نوروزی خود پیرامون عرصه فرهنگ داشتند دغدغه هایی است که احساس می کنم غفلت مسئولان فرهنگی موجب پدید آمدن این وضعیت شده است. همین موضوع هم به خودی خود باعث رخنه و نفوذ دشمنی می شود که بی صبرانه منتظر نفوذ و شناختن غفلت هاست. بنابراین به نظر من آنچه باید در سال 93 به عنوان مهم ترین اولویت مسئولان فرهنگی کشور قرار گیرد، شناسایی منافذ رخنه دشمن و عرصه‌هایی است که آنها با استفاده از غفلت ها نفوذ کرده‌اند و ما باید آنها را مسدود کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صدای گام دوم در «رادیو انقلاب»

صدای گام دوم در «رادیو انقلاب»

رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم تصریح می‌کنند: «انقلاب‌ اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خاموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند، بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند.»

کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر