jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۵۵۲۰۲   ۲۱ اسفند ۱۳۹۲  |  ۲۲:۴۸

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب کشور با اشاره به این‌که سفره‌های زیرزمینی در آستانه انهدام قرار دارد و هنوز نمی‌دانیم چه چیزی را از دست می‌دهیم، گفت: بیش از 50 درصد منابع آبی کشور وابسته به سفره‌های زیرزمینی است.

به گزارش ایرنا، رحیم میدانی دیروز در همایش مدیران ارشد آب و فاضلاب کشور افزود: اگر گفته می‌شود آب محور توسعه و اشتغال است امروز دیگر رمقی در آب باقی نمانده که ایجاد اشتغال کند.

وی با تاکید بر بهره‌وری بیشتر از منابع آب کشور اظهار کرد: بدون توجه به بهره‌وری، مدیریت منابع آب میسر نمی‌شود و عمده‌ترین مشکل امروز کشور پایین بودن بهره‌وری آب و به تبع آن بهره‌وری نیروی انسانی است.میدانی با اشاره به این‌که منابع آبی کشور در وضع خوبی قرار ندارد، گفت: مشکلات این طور نیست که ریشه در تغییر اقلیم داشته باشد،بلکه برای مدیریت منابع آب باید با سناریوهای جدید حرکت کنیم تا در آینده غافلگیر نشویم.وی تصریح کرد: در شرایط فعلی باید به خودمان بیاییم و نسبت به منابع آب کشور حساس باشیم و از هدر دادن آن نیز بشدت پرهیز کنیم.

معاون وزیر نیرو با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی مدیریت حوزه اظهار کرد: چنین شوراهایی طی 50 - 40 سال گذشته در کشورهای دنیا تشکیل شده است، گرچه با تاخیر وارد این بحث شدیم، اما نتایج خوبی را به‌دست خواهیم آورد.وی با بیان این که همه باید نسبت به مسائل و مشکلات آب حساس باشند و این تنها مشکل وزارت نیرو نیست خاطرنشان کرد: با اقدامات پلیسی نمی‌توان آب را مدیریت کرد، بلکه باید در این خصوص فرهنگ‌سازی کرد و آب باید به دغدغه همگانی تبدیل شود.معاون وزیر نیرو در خصوص ساخت سد در کشور نیز گفت: نباید با اعمال فشار مجبور شویم سدی را احداث کنیم که اگر بعدها از ظرفیت آب آن کاسته شد تنها وزارت نیرو جوابگو باشد.

24 استان کشور با مشکل کم‌آبی مواجه است

قائم‌مقام وزیر نیرو نیز در این همایش با بیان این‌که باید در مصرف آب نهایت تلاش صورت گیرد و همه در این زمینه همکاری داشته باشند، گفت: هم‌اکنون از 31 استان کشور در 24 استان با مشکل کم‌آبی مواجهیم.

ستار محمودی افزود: گرچه خوشحالیم که امسال کسی متوجه تامین آب شرب نشد، ولی چگونگی تهیه آب از موارد قابل توجه است که اگر تلاش همکاران نبود، امکان تامین آن فراهم نمی‌شد.

وی با اشاره به این‌که وضع بارندگی‌ها از اول مهرماه تا هجدهم اسفند ماه امسال مناسب نبود و نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش مواجه هستیم، ادامه داد: میانگین بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد و روان‌آب‌ها نسبت به سال گذشته 41 درصد با کاهش مواجه شده است.

قائم‌مقام وزیر نیرو اظهار کرد: سال آینده با دو دغدغه بحران آب و افزایش تعرفه‌ها مواجه هستیم و این آزمونی برای وزارت نیروست.محمودی گفت: وزارت نیرو بنا ندارد در شرکت‌های آب و فاضلاب نوسانات و نارسایی‌هایی را شاهد باشد و گرچه امکانات محدود است، ولی باید از هنر مدیریت استفاده کرد.

وی افزود: اولویت‌بخشی به طرح‌های نیمه‌تمام، پیش‌بینی طرح‌های اضطراری تامین آب، برنامه نگهداری و بهره‌برداری از تاسیسات و توجه به کیفیت آب، شیوه‌های کنترل مصرف و تهیه تجهیزات مورد نیاز و نظام اندازه‌گیری از موضوعات بااولویت است.

قائم مقام وزیر نیرو گفت: در بخش تعرفه‌ها هم‌اکنون قیمت تمام شده آب شهری 710 تومان به ازای هر متر مکعب است و این در حالی است که به ازای هر مترمکعب تنها 320‌تومان از مشترک دریافت می‌شود و اگر 20 درصد افزایش داشته باشیم، میانگین 1500 تومان برای هر مشترک افزایش خواهد یافت.

محمودی با اشاره به این‌که 65 درصد آب مصرفی کشاورزان از طریق آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود، افزود: قیمت تمام‌شده آب به ازای هر مترمکعب آب کشاورزی 130 تومان است، ولی میانگین دریافتی از کشاورزان چهار تومان است که اگر 20درصد هم افزایش یابد پنج تومان به ازای هر مترمکعب خواهد شد که هنوز با قیمت تمام شده فاصله زیادی دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر