jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۵۳۳۴۷   ۱۷ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۲:۱۲

رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت:

جوانان را از بیماری ایدز بیشتر آگاه کنید

رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت گفت: بر اساس تحلیل کارشناسان افزایش دانش و آگاهی جمعیت عمومی بویژه جوانان و نوجوانان درباره بیماری ایدز ضروری است.

جوانان را از بیماری ایدز بیشتر آگاه کنید

جام جم سرا: دکتر عباس صداقت در حاشیه برگزاری اولین کارگاه کشوری پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به نوزاد ویژه زنان عضو باشگاه های مثبت به میزانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: از این رو به رسانه ها و سازمان هایی که در این رابطه مسئولیت و ماموریت دارند همانند آموزش و پرورش توصیه می کنیم برنامه های خود را در این رابطه زیادتر کنند.
وی اضافه کرد: متاسفانه اطلاعات جوان‌ها در زمینه رعایت و راه‌های پیشگیری از بیماری ایدز بسیار پایین است.
وی با اشاره به همه گیری موج سوم اچ آی وی در جامعه، گفت: موظف هستیم برنامه هایمان را اولویت بندی کنیم.
رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت در ادامه راه اندازی مراکز مشاوره ویژه زنان آسیب پذیر را از اولویت های وزارت بهداشت مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: در حال حاضر 30 مرکز در سطح کشور در این زمینه فعالیت می کنند.
وی بیان کرد: از سیاست های دیگر وزارت بهداشت افزایش دسترسی به مشاوره و آزمایش اچ آی وی بود که وزارت بهداشت توانست به طور جدی از اوایل امسال تست تشخیص سریع اچ آی وی را در دانشگاه های علوم پزشکی حتی در بخش های غیر دولتی و خصوصی با دستور العمل مشخص در سراسر کشور ایجاد کند.
وی گفت: در حال حاضر آمارها نشان دهنده این است که دسترسی افزایش یافته است و با این رویکرد فکر می کنیم دسترسی مناسبی را برای افرادی که مبتلا هستند و از وضعیت خودشان خبر ندارند فراهم کرده ایم.
رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت افزود: پیشگیری از انتقال اچی آی وی از مادران مبتلا به نوزاد سیاست بسیار مهمی است که می توان ادعا کرد در زمینه اجرایی شدن آن جزء اولین کشورهایی در منطقه شمال آفریقا و شرق مدیترانه هستیم که این سیاست را به طور جامع دیدیم و آن را در کشور پیاده می کنیم.
دکتر صداقت در ادامه ضمن هشدار در رابطه با شیوع مصرف روانگردان ها و مواد محرک صنعتی بویژه در بین جوانان و زنان، اظهار داشت: مصرف این مواد با ترفندهای مختلف از جمله تناسب اندام در بین زنان، افزایش تمرکز، افزایش قدرت برقراری روابط و افزایش اعتماد به نفس در کشور صورت می گیرد.
وی بیان کرد: مواد محرک و روانگردانی که در جامعه امروز به عنوان شیشه، کریستال و یا قرص های اکستازی معروف است، علاوه بر آثار بسیار مخربی که بر سیستم اعصاب و روان فرد می گذارد زندگی او را به اختلال می کشاند.
رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت گفت: ما اعتقاد داریم باید جامعه و جوان سالمی داشته باشیم و جوانان باید بدانند چگونه خودشان را از مخاطراتی که در محیطشان وجود دارد مراقبت کنند.
وی ادامه داد: خوشبختانه وزارت بهداشت توانسته در همه استان های کشور حداقل یک مرکز مشاوره بیماری های رفتاری راه اندازی کند و شماره تلفن و آدرس این مراکز در اطلاعات 118 همان استان ثبت شده و قابل دسترسی است و کلیه خدمات مشاوره آزمایش اچی آی وی، خدمات مراقبت اچ آی وی و بیماری های آمیزشی در این مراکز رایگان و محرمانه است.|برنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها