jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۶۵۰۸۹۸   ۱۰ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۱:۱۲

براساس آخرین آمارهای اعلام شده 100 هزار نیروی متقاضی کار در قالب طرح «استاد - شاگردی» در واحدهای مختلف کشور به صورت رایگان، بدون بیمه و هرگونه پوشش حمایتی جذب شده اند به این امید که شاید روزی کارفرما بخواهد با آنها قرارداد امضا کند. نمایندگان کارگران اعلام کرده اند نظر وزارت کار دولت تدبیر و امید به این طرح منفی بوده و آنها آماده ابطال و توقف این طرح هستند و به زودی در شورای عالی کار مطرح و درباره آن تصمیمات نهایی گرفته می شود.

لغو «استاد - شاگردی» منتظر دستور وزیر کار

طرح استاد - شاگردی که در واپسین سال های فعالیت دولت سابق مطرح و به مرحله اجرا درآمده بود، این روزها به دلایلی که کارگران از آن به عنوان مخالفت وزارت کار دولت تدبیر و امید و همچنین وجود اشکالات فراوان قانونی در این طرح اشتغالی نام برده شده است، بی سر و صدا به حاشیه رفته و تقریبا اجرای آن متوقف شده است.

طرحی که مقامات سابق وزارت کار از آن به عنوان راهی برای ورود کارجویان به بازار کار یاد می کردند مورد شکایت نمایندگان کارگران در دیوان عدالت اداری و همچنین درخواست آنها از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ابطال قرار گرفت. آنها معتقدند طراحان این نوع اشتغال زایی به صورت کامل حقوق نیروی کار و حمایت های قانونی را نادیده گرفته اند.

نمایندگان کارگران تاکید دارند، قانون کار در بندهای فراوانی برای حمایت از نیروی کار شاغل پیش بینی هایی را انجام داده است که این طرح به طرز عجیبی همه آنها را لغو کرده صرفا با این توجیه که کارفرما تشویق شود نیروی متقاضی کار را بپذیرد.

دستور جذب رایگان نیروی کار

از آنسو، نه تنها هیچ تضمینی برای جذب نیروی کار آزمایشی وجود ندارد، بلکه به کارفرما اختیار کامل داده می شود که تا هر زمانی که خواست افراد را به خدمت بگیرد، آنها را بیمه نکند و هیچ مبلغی نیز به عنوان حقوق قابل پرداخت نباشد. صرفا اگر خواست رقم ناچیزی به عنوان «شاگردانه» به کارجویان پرداخته شود.

برخی کارشناسان بازار کار می گویند ممکن است تصور جامعه این باشد که جامعه هدف طرح استاد - شاگردی نیروی کار ساده و فاقد تحصیلات دانشگاهی است که شاید بتوان آنها را در یک واحد بسیار کوچک مانند مغازه محله به کار مشغول کرد، اما واقعیت این است که بسیاری از افراد جذب شده در این طرح، کارجویان تحصیل کرده و دارای سواد دانشگاهی هستند که در بدترین شرایط جذب بازار کار خواهند شد، آن هم به صورت کاملا رایگان.

فرامرز توفیقی مشاور ارشد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران با بیان اینکه موضوع ابطال استاد - شاگردی خواسته جدی نمایندگان کارگری کشور است، گفت: قرار بود این مسئله در یکی از نشست های شورای عالی کار مطرح شود که تا به امروز این فرصت فراهم نشده و ما همچنان منتظریم تا این اتفاق بیافتد.

وی افزود: کارگران اصرار دارند تا هرچه زودتر این طرح عجیب توسط وزیر تعاون، کار و رفاه لغو شود و در این روزها پایانی سال به عنوان یک عیدی به اطلاع جامعه کارگری کشور رسانده شود.

توفیقی خاطرنشان کرد: قبل از این، تامین اجتماعی نیز با طرح دلایلی مخالفت خود را با ادامه این شیوه جذب نیروی کار اعلام کرده است، اما با وجود شکایتی که در این زمینه در دیوان عدالت اداری به ثبت رسانده ایم، اما هنوز جواب نهایی از سوی دیوان به ما داده نشده است.

شکایت کارگران منتظر پاسخ دیوان عدالت

این مقام مسئول کارگری کشور افزود: البته در نامه ای از سوی دیوان این موضوع به وزارت کار جهت پاسخگویی ارجاع داده شده است. متاسفانه تمرکز استاد - شاگردی بر روی دانشجویان و جذب نیروهای تحصیل کرده است. در این طرح پیش بینی شده که این افراد تا دو سال بیمه نشوند، حقوق نگیرند و بعد اگر کارفرما خواست مبلغی به آنها بپردازد.

وی تاکید کرد: ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که تاوان فقدان دانش عملی فارغ التحصیلان دانشگاهی از سوی خود آنها پرداخت شود چرا که نظام آموزشی موظف است این برنامه ها را در دوران تحصیلات آنها قرار دهد.

به گفته توفیقی، در سال جاری یک میلیون نفر داوطلب شرکت در کنکور دکترای دانشگاه ها شده اند و این اصلا اتفاق خوبی برای بازار کار کشور نخواهد بود. نیازی نیست بازار کار کشور این همه نیروی تحصیل کرده ارشد انباشته شده داشته باشد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر