در بحث فرزندآوری دچار افراط و تفریط شده‌ایم

آیت الله حیدری: حد اعتدال، داشتن ۶ بچه است

یک روان‌شناس، با اشاره به لزوم تشکیل وزارت خانواده گفت: الان اطلاعات نشان می‌دهد که رحم برخی خانم‌ها مانند فریزر شده است! سقف سنی برای ازدواج وجود ندارد و حتی یک دختر ۶۰ ساله هم حق ازدواج دارد. همه دوست دارند ازدواج کنند و آنهایی که دوست ندارند، مشکل دارند. حتی بازی‌های اولیه کودکان هم عروس و دامادبازی است.
کد خبر: ۶۵۰۵۲۴

جام جم سرا: غلامعلی افروز در سیزدهمین همایش ملی مشاوره با موضوع چالش‌ها و موانع اجتماعی فرهنگی ازدواج و نقش مشاوره، ازدواج را خوشآیند‌ترین گلواژه هستی دانست و گفت: آغاز سن ازدواج بعد از تجربه بلوغ جنسی، بلوغ عاطفی و قابلیت زوجیت و توان اجتماعی مسئولیت‌پذیری است اما سقف سنی برای ازدواج وجود ندارد، یک دختر ۶۰ ساله هم حق ازدواج دارد.

وی افزود: اکنون در ایران از هر صد تولد، پسر‌ها ۳ تا ۴ نفر بیشتر از دختر‌ها متولد می‌شوند یعنی در قبال هر ۱۰۰ شناسنامه که برای دختران صادر می‌شود، ۱۰۴ تا ۱۰۵ شناسنامه برای پسران صادر می‌شود.

باور غلطی در ذهن خانواده‌ها وجود دارد که دختر نباید بیشتر از ۶ ماه عقد باشد این عدد ۶ ماه از کجا آمده است. بعضی هم می‌گویند ممکن است جدا شوند، الان جدا شوند که بهتر است تا بچه‌دار شوند و جدا شوند

این روان‌شناس تصریح کرد: اکنون در گروه سنی ۲۰ تا ۴۰ سال کشور در برابر هر هزار دختر ۱۰۲۴ پسر داریم، اما آمادگی پسران برای ازدواج کمتر است. این کاهش اشت‌ها برای ازدواج را ما ایجاد کرده‌ایم.
وی ادامه داد: بین عقد و عروسی باید فاصله باشد، ما عروسی آسان نداریم زیرا آن وقت طلاق هم آسان می‌شود، انتخاب دقیق و مراسم آسان باید مدنظر باشد و برای آمادگی ازدواج از زمان عقد تا عروسی باید فاصله ایجاد شود.
افروز گفت: باور غلطی در ذهن خانواده‌ها وجود دارد که دختر نباید بیشتر از ۶ ماه عقد باشد این عدد ۶ ماه از کجا آمده است. بعضی هم می‌گویند ممکن است جدا شوند، الان جدا شوند که بهتر است تا بچه‌دار شوند و جدا شوند این دلایل علمی نیست. ما استدلال‌هایمان در حوزه ازدواج و فرزندآوری باید علمی و جهانشمول باشد. چرا ما به اصول در ازدواج نمی‌اندیشیم و فروع مبنای ازدواج شده است غایت زوجیت رسیدن به آرامش است. همسر مطلوب کسی است که آرامشگر باشد و همسر آرامشگر کسی است که آدم دل‌آرامی باشد. ۷۰ سال پیش میانگین عمر خانم‌ها نزدیک ۵۰ و آقایان ۵۴ بود اما الان میانگین عمر خانم‌ها ۸۰ و آقایان ۷۲ شده است، الان خانم‌ها ۴ سال بیشتر از آقایان عمر می‌کنند، این آمار‌ها جدی و رسمی است. منتها در همه گروه‌های سنی تا ۷۵ سالگی تعداد آقایان بیشتر اما بالای ۷۵ سال فوت‌‌ها در آقایان بیشتر است.

وی ادامه داد: ‌ در آمریکا خانم‌ها ۸ سال بیشتر از آقایان عمر می‌کنند. بحث بلوغ هم مال گذشته بود الان بلوغ جنسی پائین آمده است. در تهران ۱۰ درصد پسران زود‌تر از دختران بالغ می‌شوند. در تحقیقی نشان داده شد که میانگین بلوغ پسران آمریکای شمالی از دختران آفریقا کمتر است. بلوغ فکری و روانی نیز بحث دیگری است.

این کلمه پیر دختر را از کجا آورده‌اند. من نمی‌دانم معنای علمی‌اش چیست. این واماندگی فکری چرا الان دارد خودش را نشان می‌دهد. دختر ۴۰ ساله امروز مثل دخترهای ۲۰ ساله ۴۰ سال قبل است

افروز تصریح کرد: سن حقیقی انسان فرآیند ۳ مؤلفه‌ای شناسنامه‌ای، زیستی و روانی است. بعضی مواقع آدم اشتباه می‌‌کند، ساختار ژنتیک، مهندسی کروموزومی و عمر تخمک‌ها و سلامت آن‌ها متفاوت است. دختری که الان ۳۰ سال دارد و از مادری ۲۰ ساله به دنیا آمده سن زیستی‌اش ۵۰ سال می‌شود اما دختر ۲۵ ساله‌ای که از مادر ۳۰ ساله به دنیا آمده سن زیستی‌اش ۵۵ سال می‌شود. سن روانی و نشاط و قدرت آرامشگری و کفایت‌های همسری در ازدواج مهم است. بهترین رویکرد فرزندپروری باید در راستایی باشد که عروس و داماد تربیت کنیم. اگر فرزندان ما نخواهند ازدواج کنند، مشکل دارند، آنهایی که اینگونه است تضاد میان والدینشان را می‌بینند و نمی‌خواهند ازدواج کنند.
عضو شورای مرکزی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره گفت: ‌ آغاز سن ازدواج بعد از تجربه بلوغ جنسی، بلوغ عاطفی، قابلیت زوجیت و توان اجتماعی مسئولیت‌پذیری همسر است. کسانی که این ویژگی‌ها را دارند می‌توانند ازدواج کنند چه دانشجو باشند چه بیکار منتهی تأسیس خانواده را بگذارند چند سال بعد.

افروز گفت: یکی از بد‌ترین سمینارهایی که اخیراً شنیده‌ام، مربوط به صحبت‌های یک روانپزشک بود که می‌گفت در ایران ۴ تا ۶ میلیون پیر دختر داریم، این کلمه پیر دختر را از کجا آورده‌اند. من نمی‌دانم معنای علمی‌اش چیست. این واماندگی فکری چرا الان دارد خودش را نشان می‌دهد. دختر ۴۰ ساله امروز مثل دخترهای ۲۰ ساله ۴۰ سال قبل است.
وی افزود: هیچ دختری پیر دختر نیست و ازدواج حق همه دختران جهان است. آن‌ها می‌توانند در هر سنی ازدواج کنند. غایت ازدواج رسیدن به آرامش است، نتیجه قهری آن فرزندآوری و ارضای جنسی است. دو منبع اصلی آرامش وجود دارد که یاد خدا در کنار همسر آرامشگر است.

وزارت خانواده مهم‌ترین سازمانی است که ما به آن نیاز داریم. الان اطلاعات نشان می‌دهد که رحم برخی خانم‌ها مانند فریزر شده است!

افروز ادامه داد: خانم ۹۰ ساله‌ای که مادربزرگ است بیشتر به شوهر نیاز دارد. او ظاهراً می‌خندد و دچار دل‌مردگی شده است چرا می‌گویید چه وقت ازدواج است سقف سنی برای ازدواج وجود ندارد. دختر ۶۰ ساله و خانم ۹۰ ساله هم باید ازدواج کند. در مورد تحصیلات هم باید گفت تجارب حرفه‌ای آقایان بعضا مهم‌تر از دانش نظری است نباید گول بخوریم و برای اینکه مردی دیپلمه است و دختری فوق لیسانس بگوییم برای ازدواج مناسب نیستند. اگر پسر هوشمند و توانمند باشد اشکالی ندارد.
وی ادامه داد: فرزند‌آوری الان با گذشته فرق کرده قبلاً خانم‌ها ۸ زایمان داشتند و از شکل می‌افتادند. الان میانگین خانوار ما ۳/۵ شده است. وزارت خانواده مهم‌ترین سازمانی است که ما به آن نیاز داریم. الان اطلاعات نشان می‌دهد که رحم برخی خانم‌ها مانند فریزر شده است. خانم‌های ۴۵ ساله بچه‌های زیبا و باهوش به دنیا می‌آورند. مهم مراقبت‌های بارداری است.
وی خاطرنشان کرد: در انگلستان ۴۸۸۰ خانم بالای ۴۷ سال در طول ۱۰ سال زایمان داشتند و فقط ۱/۱ از بچه‌هایشان سندروم داون داشتند که آن‌ها هم تمایلی به سقط نداشتند. اکنون مصرف اسید فولیک چند هفته قبل از بارداری توصیه می‌شود. باید باور‌ها و نگرش‌هایمان را درست کنیم.|فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۲
آفرین
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
۰
۰
آفرین بر این روانشناس فهمیده
شهاب
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
۰
۰
درست گفته این آقای روانشناس جای تشكر دارد اما با این گرونی وسیله از كجابیاریم برای دخترهامون جهیزیه بخریم ؟ ماهم بدمون نمیاد ولی پسرهای ما بیكارند یا اگر شغلی دارند حقوقش خیلی زیاد نیست كه از پس كرایه خونه و مخارج عروسی هرچند مختصر بر بیان.....مث خود من!
مژده
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
۰
۰
ااااااااااااااا من فكر میكردم عمر دست خداست. پس اینجوری محاسبه میشه؟!؟!؟!
مژده
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
۰
۰
كی گفته خانم های 45 ساله بچه های باهوش و زیبا به دنیا میارن؟
تا جاییكه من دیدم از 35 به بالا همه راشیتیسم و هزار و یه بدبختی دیگه دارن این چه نظری بود احتمالاً خود نویسنده سنش زیاده و خانمه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۰
عزیزم گوینده اش اقای دكتر افروز رئیس نظام روانشناسی ایران در گذشته و رئیس پژوهشگاه خانواده در حال حاضر و یكی از بهترین محققین در سطح بین المللی هستند نه خانم، در ثانی من خودم اونم در قدیم كه امكانات الان نبود مادرم در سن 43 سالگی بدنیا اوردم و مشكلی ندارم هیچ باهوشتر از بقیه هم هستم و دارم فوق می خونم الان كه صدسال قبل نیست زیر نظر پزشك بهترین بچه ها رو به دنیا میشه اورد حتی در سن بالا
مادر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
۰
۰
رحم خانمها مثل فریزر شده یعنی چی؟
بهترین سن برای بارداری بین 25 تا 30 سال شناخته شده حالا اگه یه خانمی تو سن 40 یا بیشتر ازدواج كنه كی میخواد بچه دار بشه. خانمها از 35 كه میگذرن بدنشون شروع به دفع كلسیم میكنه به همین دلیل توصیه نمیشه كه از 35 به بالا كسی بچه دار بشه اگرهم شد باید تحت نظر پزشك باشه
عبارت پیر دختر هم از اینجا میاد كه خانمها توی یك سن خاص ترشح هورمونی ایده آل دارن و همینطور طراوت و شادابی، كه با برقراری رابطه جنسی نرمال، حفظ میشه و در واقع چیزی رو كه بدنش نیاز داره دریافت میكنه اگر نباشه رحم مثل میوه مونده، پلاسیده و چروك میشه عبارت پیر دختر هم به همین دلیل اطلاق میشه كه باعث لك در صورت، افسردگی، عصبی بودن زیاد و لرزش دست میشه كه علتش هم كند شدن میزان ترشح و به هم ریختگی كار سایر اعضای بدن هستش. با رابطه جنسی بدن به تعادل میرسه و با بارداری هورمونها به بهترین شكل تنظیم میشن اگر این دو مورد از سن جوانی به میانسالی برسه فرد دچار پیررحمی میشه كه بجای این واژه میگن طرف پیر دختره!!!!!!!!!
لطفاً زیر این مقالتون بنویسید انجمن حمایت از پیر دختران
ب.م
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
۰
۰
واقعا" ممنونم از شما استاد عزیز .واقعا" هم دخترای 40 ساله الان 20 ساله نشون میدن .من 33 سالمه هر كی میبینه فكر میكنه 26 سالم و بیشتر خواستگارام از خودم كوچكترن متاسفانه .........
خواهشا درج كنید
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
۰
۰
در پاسخ به مخاطب مادر می نویسم. شما رفتی ازدواج كردی به قول خودت بدنت اون چیزی رو كه نیاز داره بهش رسیده حالا داری از بالا به دخترهای ازدواج نكرده نگاه میكنی و این طوری برا خودت سفسطه و با دلیل و سند میگی پیر دختر باید گفت نه دخترجوون . اگه یكی از اون دخترای ده سال دو سال بیاد زندگیتو بهم بریزه بری كنار اون دخترایی كه بهشون میگی پیر دختر، با این تفاوت كه اونا جوونترن، اون موقع هم میتونی خودتو با یه به اصطلاح پیر دختر مقایسه كنی ببینی تو بهتر موندی یا اون پیر دختره كه دچار تحلیل جسمی نشده ؟شوهرت میاد طرف تو یا اون پیر دختره ؟ اگر دل خلق خدا رو بسوزونی خدا دلت رو میسوزونه ها ؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
احتمالا زود ازدواج كرده براش شده عقده خخخ
باران
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
۰
۰
راستش من كه 29 سالمه ولی هر كی می بینه سوال میكنه مدرسه ام تموم شده یا نه. :))
اما واقعا توی جامعه كه رفت و آمد می كنم می بینم بسیاری از خانم ها چقدر نیكو به خودشون می رسن و خیلی هم شادابن. می پرسی 40 ساله هستن اما مثل دختر 20 ساله میمونن. به جز برخی خانم ها مثل همین مادر بزرگوار كه كامنت گذاشتن كه هزار جور بیماری دارن (البته شاید شما اینجوری نباشی خانم مادر). شما احتمالا دچار افتادگی رحم نشدی؟؟؟؟!!!!!!!
علی
Australia
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۴
۰
۰
درود بر شما حرف حساب رو شما میزنید انسان باید واقع بین باشد احسنت
مینو
Germany
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۰
۰
۰
بسیار بجا صحبت نمودند. زنده و پاینده باشند.

نیازمندی ها