jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۴۴۰۵۴   ۱۹ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۳:۲۴

مطلب پیش رو کلیاتی در مورد عمل جنسی و نحوه آمادگی همسران برای انجام آن است. عمل جنسی برای آنکه بهتر صورت گیرد باید با آگاهی و انجام مقدماتی همراه شود تا بهره و لذت بیشتری به ارمغان آورد. اگر بتازگی ازدواج کرده‌اید و حجب و حیا باعث شده، اطلاع اندکی از این مسائل داشته باشید، بخشی از آنچه ممکن است ندانید را در ادامه این مطلب بخوانید.

جام جم سرا: حتی فکر کردن به عمل جنسی هم می‌تواند احساسات ما را به هیجان آورد؛ عملی که به زوج‌های جوان محدود نمی‌شود و همهٔ زوج‌ها در هر سنی که باشند می‌توانند از خوشی‌های آن بهره‌مند شوند. پیش از بیان هر موضوعی بهتر است بدانید ورزش که بخش مهمی از یک زندگی جنسی موفق است، می‌تواند میل جنسی را تقویت کند، بر لذت عمل جنسی بیافزاید و بهره‌مندی ما را از خوشی‌های آن بیشتر کند. بنابراین، برای ورزش منظم وقت بگذارید تا لذت ببرید.

عمل جنسی مطلوب به سلامت ما کمک می‌کند
هر چند برای عمل جنسی مطلوب تعریف‌های گوناگونی وجود دارد، اما شاید بتوان آن را این گونه تعریف کرد: رفتار صمیمانه‌ای که سلامت و خوشی انسان را بهبود می‌بخشد. لذت بردن از یک رابطهٔ صمیمانه باعث آزاد شدن مواد شیمیایی خاصی در بدن می‌شود که از ما در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کنند. پژوهشگران معتقدند عمل جنسی مطلوب درد مفاصل و ماهیچه‌ها را تسکین می‌دهد و باعث افزایش طول عمر می‌شود.
با این همه، ما برای عمل جنسی مطلوب، زمان و انرژی لازم را صرف نمی‌کنیم. بر اساس پژوهش گسترده‌ای که در امریکا انجام شده است، بیش از یک سوم زوج‌های امریکایی به کاهش میل جنسی دچارند. پس از یک روز کاری پر تنش، فراموش کردن جشن اوج سرخوشی انسان، بسیار ساده است! با وجود این، راه‌هایی وجود دارد که صرف نظر از سن یا مشغلهٔ کاری، باعث پایداری و قوت این رابطهٔ صمیمانه می‌شوند و آن را بخش همیشگی برنامه زندگیمان می‌سازد.

ماهیچه‌های درگیر در فعالیت جنسی برخلاف ماهیچه‌های بازو‌ها و پا‌ها طی روز بندرت فعالند. زوج‌ها با تقویت این ماهیچه‌ها می‌توانند از عمل جنسی لذت بیشتری ببرند. یکی از راههای تقویت ماهیچه‌های درگیر، انجام روزانه ورزش کیگل است

انرژی لازم را برای عمل جنسی مطلوب فراهم سازید
فعالیت فیزیکی (ورزش) مطمئن‌ترین راه برای تقویت میل جنسی و افزایش فعالیت جنسی است. ورزش هوازی مانند داروی قوی باعث افزایش هورمون‌ها، فرونشاندن تنش‌ها، کاهش چربی و جوان شدن بدن، تقویت احساس شادابی، پرتوانی و سر زندگی، تقویت اعتماد به نفس و بهبود سلامتی مطلوب می‌شود. ورزش منظم باعث افزایش جریان خون به آلت جنسی نیز می‌شود و از این راه مرد و زن را برای عمل جنسی آماده می‌سازد.
بر پایهٔ پژوهشی که در کالیفرنیا انجام شد، مردان میانسال کم تحرکی که سه بار در هفته فقط یک ساعت ورزش می‌کردند، از بهبود عملکرد جنسی، افزایش دفعات عمل جنسی و اوج تحریک جنسی، و همچنین احساس رضایت بیشتری خبر دادند. در مطالعه دیگری مشخص شد زنان میانسالی که ورزش می‌کردند، نسبت به همسالان کم تحرک خود به دفعات بیشتری (۷ بار در ماه) عمل جنسی داشتند و از آن لذت بیشتری می‌بردند.
چون عمل جنسی به دیر پایی نیاز دارد، بهبود سلامت قلب و عروق با فعالیت هوازی مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری یا شنا کردن (سه بار در هفته دست کم ۳۰ دقیقه) به زوج‌ها کمک می‌کند آن را به دفعات بیشتر و به مدت طولانی‌تری انجام دهند. دراز و نشست یا بنشین و پاشو نیز سودمند است. این جنبش‌ها باعث تقویت ماهیچه‌های شانه‌ها، سینه، شکم و همهٔ بخش‌هایی می‌شوند که در عمل جنسی به کار گرفته می‌شوند. قوی نگه داشتن این ماهیچه‌ها باعث تقویت بنیه و قدرت جنسی می‌شود، به عمل جنسی تداوم می‌بخشد و آن را لذت بخش‌تر می‌کند.

خود را برای عمل جنسی گرم کنید
ماهیچه‌های درگیر در فعالیت جنسی برخلاف ماهیچه‌های بازو‌ها و پا‌ها طی روز بندرت فعالند. با وجود این، زوج‌ها با تقویت این ماهیچه‌ها می‌توانند از عمل جنسی لذت بیشتری ببرند. ورزش کیگل (Kegel) ماهیچه‌های مهبل را تقویت می‌کند و از این راه به زن کمک می‌کند فرمان این ماهیچه‌ها را به دست گیرد. در نتیجه، مهبل طی عمل جنسی به دور آلت مردانه حلقه می‌زند و زن آسان‌تر به اوج تحریک جنسی می‌رسد. هم‌چنین، مردان با کمک این ورزش می‌توانند فرمان ماهیچه‌هایی را که برای توقف جریان ادرار استفاده می‌شوند (ماهیچه‌های Pubococcygeal) به دست گیرند و با منقبض کردن آن‌ها پیش از اوج تحریک جنسی تخلیه منی را به تاخیر اندازند.
ورزش کیگل که دکتر آرنولد کیگل آن را برای تقویت ماهیچه‌های لگن پیشنهاد کرده، چنین است: ماهیچه‌هایی را که برای توقف جریان ادرار استفاده می‌شوند، مانند زمانی که جلوی ادرار را می‌گیرید، منقبض کنید و هر بار دو تا سه ثانیه به حالت منقبض نگه دارید. هر بار که ماهیچه‌ها را منقبض می‌کنید، نفس عمیقی بکشید و آن‌ها را بین هر انقباض به طور کامل از حالت منقبض درآورید.
این ورزش را در هر زمان و در هر جایی می‌توان انجام داد؛ هنگامی که مشغول خوردن صبحانه‌اید، مجله می‌خوانید، تلویزیون نگاه می‌کنید یا به رادیو گوش می‌دهید. با ده تا بیست بار آغاز کنید و کم‌کم آن را به دست کم صد تا دویست بار در روز برسانید. اگر این ورزش را هر روز انجام دهید، پس از یک ماه به نتایج مطلوبی دست پیدا می‌کنید.

حرکات کششی
حرکات کششی به نرم و انعطاف‌پذیر شدن ماهیچه‌های درگیر در عمل جنسی و تسهیل رسیدن به اوج تحریک جنسی کمک می‌کنند. این حرکات می‌توانند روی تشک سفت یا کف اتاق خواب انجام شوند. لباس گشاد و راحتی بپوشید و موسیقی مورد علاقهٔ خود را پخش کنید. از آنجا که این حرکات ممکن است میل جنسی شدیدی در شما ایجاد کنند، بهتر است آن‌ها را همراه با زوج خود انجام دهید

به جای گوش دادن به تبلیغات شرکت‌های داروسازی، به نهادینه کردن عادت‌های خوب در خود بیاندیشید

سلامت جنسی برخاسته از سلامت جسمی است
ورزش‌های دیگری وجود دارد که نه تنها زندگی جنسی بلکه سلامت جسمی و ذهنی شما را تقویت می‌کنند. در کلاس‌های یوگا فعالیت‌هایی به شما آموزش داده می‌شود که به کشش ناحیه لگن کمک می‌کنند. شنا و سایر ورزش‌هایی که با پا زدن همراه‌اند نیز سودمند است. خلاصه، ورزش منظم، از هر نوعی که باشد، باعث افزایش توان، بنیه، شور و شوق، لذت و تقویت همه جانبهٔ زندگی جنسی می‌شود. بنابراین، ورزش کنید تا لذت ببرید.

ورزش کمک می‌کند احساس خوبی به خود داشته باشید. هر عاملی که به احساس مثبت شما به خودتان کمک کند، میل جنسی را تقویت می‌کند

سلامت جسمی و روحی نقش مهمی در سلامت جنسی دارد. پس هر عاملی که سلامت جسمی و روحی ما را تقویت کند، سلامت جنسی ما را بهبود می‌بخشد. تغذیه مناسب، ورزش، خواب کافی، عادت‌های خوب و روحیه سالم از جمله این عامل‌ها هستند. بنابراین، به جای گوش دادن به تبلیغات شرکت‌های داروسازی، به نهادینه کردن عادت‌های خوب در خود بیاندیشید.

کار کردن روی احساس خود
مقاله‌ای را که در ادامه می‌خوانید، خانم دکتر کا‌ترین هود، مدرس افتخاری دانشگاه آکسفورد انگلستان تنظیم کرده است که مطالعه آن برخی از مقدمات لازم برای تقویت عمل جنسی را متذکر میشود:

۱. احساس خوبی درباره خود داشته باشید
هیج چیز به اندازهٔ ارزش قائل شدن برای خود، میل جنسی را در شما تقویت نمی‌کند. وقتی احساس غم می‌کنید، به خود توجه کنید و زمانی را فارغ از همه چیز به آرامش مطلق اختصاص دهید یا به فعالیت‌هایی مشغول شوید که احساس شما را نسبت به خودتان بهتر می‌کنند.

۲. تغذیه مناسبی داشته باشید
اگر بدن شما در اثر بهداشت نامناسب ضعیف شود، بی‌گمان بر فعالیت‌های جنسی شما نیز اثر می‌گذارد. پنج تا نه عدد میوه و سبزی در روز سلامتی شما را تضمین می‌کند. ویتامین‌ها و موادی به نام آنتی‌اکسیدان، که در میوه‌ها و سبزی‌ها وجود دارند، باعث می‌شوند جریان مناسبی از خون به اندام‌های جنسی شما برقرار باشد. هم‌چنین، این مواد به سلامت رگ‌ها، از جمله رگ‌های اندام‌های جنسی، کمک می‌کنند.

۳. وزن خود را کاهش دهید
زیادی وزن نه تنها روی اعتماد به نفس و احساسات جنسی شما اثر می‌گذارد، بلکه خطر مبتلا شدن شما به بیماری‌های رگ‌ها را افزایش می‌دهد و‌‌ همان گونه که گفتیم، این بیماری‌ها بر جریان خون به اندام‌ها جنسی اثر منفی دارند.

۴. سیگار کشیدن را کنار بگذارید
سیگار کشیدن با تنگ کردن رگ‌های خونی بر جریان خون به اندام‌های جنسی اثر منفی دارد. هم‌چنین، بنیهٔ شما را ضعیف می‌کند و بیشتر افراد دوست ندارند آدم سیگاری را ببوسند.

۵. ورزش کنید
ورزش کردن منظم جریان خون را به اندام‌های جنسی بهبود می‌بخشد. هم‌چنین، ورزش کمک می‌کند احساس خوبی به خود داشته باشید. هر عاملی که به احساس مثبت شما نسبت به خودتان کمک کند، میل جنسی را تقویت می‌کند.

۶. به ماساژ دادن بپردازید
شیوه‌های ماساژ دادن در بیدار کردن میل جنسی در شما بسیار سودمند است، به ویژه اگر تنش‌های روحی داشته یا نگران و عصبانی باشید. اتاقی را با نور ملایم و موسیقی آرام آماده کنید و ماساژ دادن پشت را آغاز کنید.

۷. یوهیمبین مصرف کنید
گفته میشود این گیاه که در آفریقا می‌روید، به عنوان تقویت کننده عمل جنسی استفاده خوبی دارد و به نظر می‌رسد ناتوانی جنسی را در مرد‌ها بهبود می‌بخشد. شواهد اندکی از اثر مثبت این گیاه روی خانم‌ها هم وجود دارد.

۸. ژینکو بیلوبا به شما کمک می‌کند
برگ‌های این گیاه جریان خون را در مغز و اندام‌های جنسی بهبود می‌بخشد. تصور می‌شود روی میل جنسی، انگیزش جنسی و رسیدن به اوج جنسی نیز اثر می‌گذارد.

۹. غذاهای تقویت کنندهٔ میل جنسی بخورید
دارو یا غذای جادویی که بتوانند میل جنسی را از این رو به آن رو کنند، وجود ندارد، اما برخی مواد غذایی بی‌اثر نیستند. مارچوبه و صدف خوراکی، که از آنتی‌اکسیدان و مواد معدنی لازم برای عملکرد جنسی مناسب سرشارند، بسیار سودمند هستند. برای مثال، صدف خوراکی مقدار زیادی «روی» دارد، عنصری که برای باروری ضروری است.

کمبود هورمون یا عفونت مهبل می‌تواند به کاهش مایع میان بافتی و درد ناشی از آن بینجامد. زنانی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند، یا زن و مردی که رابطهٔ احساسی خوبی با هم ندارند، ممکن است با این مشکل رو به رو شوند

از کارکرد اعضای بدن شناخت به دست آورید
آلت جنسی زنانه: مهبل از منفذ مهبلی آغاز می‌شود، حدود سیزده سانتی‌متر به درون بدن ادامه می‌یابد و به دهانه رحم می‌رسد. مهبل از سه لایه بافتی درست شده است. لایهٔ سطحی آن مخاط نام دارد. لایه دیگر از بافت ماهیچه‌ای درست شده است و بیشتر در یک سوم بیرونی مهبل منقبض می‌شود. لایهٔ سوم از بافت پیوندی است و مهبل را به ساختارهای درونی بدن متصل می‌کند. مهبل در زمانی که فرد از لحاظ جنسی تحریک نشده است به لولهٔ پهنی می‌ماند که دیواره‌های آن روی هم جمع شده است و برخلاف تصور اغلب زنان و مردان، پیوسته باز نیست. مهبل به خاطر بافت ماهیچه‌ای خود می‌تواند منبسط و منقبض شود و هنگام زایمان امکان خروج نوزاد را فراهم سازد یا با هر آلت مردانه‌ای سازش پیدا کند. دیواره درونی مهبل پایانهٔ عصبی چندانی ندارد. نزدیک ۹۰ درصد پایانه‌های عصبی نزدیک منفذ مهبل جمع شده‌اند. بنابراین، این بخش ابتدایی مهبل از دو سوم پایانی آن حساستر است.

لغزنده کنندهٔ مهبل:هنگام تهییج جنسی، دیوارهٔ مهبل با مایع مهبلی پوشیده می‌شود. دیوارهٔ مهبل غدهٔ ترشحی ندارد، اما رگ‌های خونی موجود در آن در نتیجهٔ تحریک جنسی از خون پر می‌شوند و با فشاری که به بافت دیوارهٔ مهبل وارد می‌کنند، باعث خروج مایع میان بافتی (مایعی که فضای بین سلول‌ها را پر کرده) به سطح دیوارهٔ مهبل می‌شوند. این مایع باعث لغزنده شدن سطح مهبل و آسان‌تر شدن عمل زناشویی در هنگام دخول می‌شود. بدون این لغزنده کنندهٔ طبیعی، عمل جنسی دردناک خواهد بود.
گاهی به علت جسمی یا احساسی این مایع به مقدار کافی آزاد نمی‌شود. کمبود هورمون یا عفونت مهبل می‌تواند به این مشکل بینجامد. گاهی زنانی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند، به این مشکل دچار می‌شوند؛ این قرص‌ها مقدار زیادی هورمون پروژسترون دارند. زن و مردی که رابطهٔ احساسی خوبی با هم ندارند، ممکن است با این مشکل رو به رو شوند. البته میزان مایع مهبلی با افزایش سن کاهش می‌یابد و نباید عوامل جسمی یا روحی را در آن موثر دانست.
بدن پس از یائسگی به میزان اندکی هورمون استروژن تولید می‌کند. این امر باعث نازک شدن دیوارهٔ مهبل می‌شود. همچنین، مهبل کوچک‌تر و کم عمق‌تر می‌شود و زمان بیشتری طول می‌کشد تا مایع مهبلی به اندازهٔ کافی تولید شود یا تولید آن کاهش می‌یابد. پس از مشورت با پزشک که ممکن است به تجویز هورمون بینجامد، می‌توان این مشکلات را تا اندازه‌ای کاهش داد.

آلت جنسی مردانه: از بخش کلاهک مانندی به نام حشفه بدنه یا بخش استوانه‌ای شکل، بیضه‌دان و دو بیضه تشکیل شده است. بدنهٔ آلت از سه بافت اسفنجی نرم و استوانه‌ای درست شده است که شمار زیادی رگ خونی کوچک دارد. پایانه‌های عصبی زیادی به آلت وارد می‌شوند و آن را به تماس، فشار و دما حساس می‌سازند. حشفه که بخشی از پوست ختنه‌گاهی آن را در بر می‌گیرد، نسبت به بدنهٔ آلت پایانه‌های عصبی بیشتری دارد و به این دلیل به تحریک فیزیکی حساسیت بیشتری دارد. ناحیه بین حشفه و بدنه که لبهٔ تاجی نامیده می‌شود و بخش مثلثی کوچکی که زیر آلت قرار دارد، جایی که نوار نازکی از پوست به نام بند (Frenum) به حشفه متصل است، دو ناحیه دیگر آلت‌ قرار دارد که حساسیت زیادی دارند.

دو بیضه درون بیضه‌دان قرار دارند. بیضه‌ها جای تولید سلول‌های جنسی مردانه (اسپرم‌ها) و هورمون جنسی مردانه (تستوسترون) هستند. هنگام تحریک جنسی رگ‌های خونی بافت اسفنجی با خون پر می‌شوند و آلت متورم می‌شود. انبساط رگ‌های خونی طول آلت، باعث بزرگ شدن اندازه و سفت شدن آن می‌شود. تبدیل حالت آلت نرم به آلت سفت و بلند، نعوظ نامیده می‌شود. آلت پس از تخلیه مایع منی یا پس از رفع تحریک جنسی به سرعت به حالت استراحت در می‌آید.
هنگامی که مقاربت یا نزدیکی رخ می‌دهد. تماس حشفه با سطح درونی مهبل به تحریک عصب‌های آن، تهییج جنسی، اوج تحریک جنسی، خروج منی و نهایتا تخلیه آن می‌انجامد. منی حاوی شمار زیادی اسپرم است. اسپرم‌ها سلول جنسی زن یعنی تخمک را بارور می‌کنند. به این عمل لقاح می‌گویند.ا>>با تلخیص و تغییر: سه نسل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۹
ممنون این مطالب را اگر در سایت های ایمن خودمان نگذارید مردم برای فهمیدن این موضوعات كه نیاز ضروری هر كسی است به برنامه های مخرب ماهواره روی میآورند و تازه بدآموزی هایی را هم یاد می گیرند . تشكر
۰
۰
محمد رضا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۹
مطلب خوبی بود
۰
۰
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
عالی بود
۰
۰
مهبد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
سلام ممنون از این همه مطالب مفیدی رو كه تو سایتتون گذاشتین.شاید راجع به این همه مطالب اموزنده رومون نمیشد از كسی بپرسیم.با تشكرفراوان.
۰
۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
با سلام و سپاس از آموزش مواردی مهم كه متاسفانه جایشان خالی ست در كشوری كه بخش قابل توجهی از طلاق ها به مسائل جنسی مربوط میشوند
اگر بخشی برای پرسش و پاسخ جنسی باشد بسیار بجا و مفید خواهد بود ان شاء الله
سپاس مجدد
۰
۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
سلام
پیشنهاد میكنم جام جم آنلاین تمام مقالات زناشویی،روان شناسی و خانوادگی را در كتابی چاپ كند
ممنون
۰
۰
مرضیه
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
فكر كنم سایت شما اولین سایتی باشه كه شروع كرد به گردآوری و تهیه و انتشار سلامت جنسی در زمینه های كودك و نوجوان و زن و شوهرها. از دست اندركاران آن تقدیر و تشكر می كنم
۰
۰
صادقی
Germany
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۰
با عرض سلام
تشكرات ما را قبول فرموده ما را ممنون سازید.
تشكر از رهنمائی های تان.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر