jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۴۳۲۸۳   ۱۶ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۷:۵۲

یک تیم تحقیقاتی واقع در ایالت «اورگان» آمریکا موفق به ساخت یک سرنگ جیبی شبیه به تفنگ شده اند که در عرض 15 ثانیه، زخم را پانسمان می کند.

پانسمان زخم در عرض 15 ثانیه

این سرنگ حاوی اسفنج است و به محض شلیک روی زخم، یک اسفنج به مساحت یک سانتی متر روی زخم قرار می دهد و از خونریزی جلوگیری می کند.این دستاورد جدید بسیار کارآمدتر از گاز استریل است.

اسفنج های استریل استفاده شده در این سرنگ از خمیر چوب زیست سازگار تولید شده اند و روی آن ها یک لایه ضد میکروبی کیتوزان قرار دارد که از اسکلت خارجی سخت پوستانی مانند میگو ساخته می شود و حاوی ویتامین انعقاد خون است.

در هریک از اسفنج ها یک نشانگر به شکل علامت «ایکس» قرار دارد که توسط دستگاه اشعه ایکس قابل شناسایی است.

سرنگ حاوی اسفنج ها بسیار سبک و از جنس پلی کربنات است و در دو اندازه 30 میلیمتری و 12 میلی متری، متناسب با انواع زخم ها ساخته شده است و اسفنج را تا حد ممکن نزدیک به عروق شلیک می کند.

استفاده از این اسفنج ها هیچ عارضه ای دربرندارد.این سرنگ «XStat» نام دارد و به زودی وارد بازار می شود.

محققان هزینه این سرنگ را حدود 100 دلار برآورد کرده اند و گنجایش پنج رول گاز استریل را داد.

تیم تحقیقاتی ساخت این سرنگ، هدف از ساخت آن را بهبود افراد و درمان کودکان در جنگ ها اعلام کرده اند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها