jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۴۳۰۳۴   ۱۶ بهمن ۱۳۹۲  |  ۰۹:۱۵

در حالی که برخی از غارهای ایران شهرتی جهانی دارند، در داخل کشور و برای مردم خودمان مهجور و ناشناخته‌اند و تنها غار معروف ایران را همگان، غار «علیصدر» می‌دانند؛ در صورتی که اتفاقا غارهای نمکی جنوب در قشم شهرت بیشتری در دنیا دارند.

جام جم سرا: از مهجوری و شهرت هر دوی این غار‌ها که بگذریم در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه، در نزدیکی روستای «چالابه» غاری وجود دارد به نام «پراو» که عنوان عمیق‌ترین غار ایران را به خود اختصاص داده است. ‌این غار به موقعیت مکانی‌اش بسیار سرد و دمای داخل آن معمولا بین ۱- تا ۳ سانتی‌گراد در حال تغییر است. عمق غار پراو ۷۵۱ متر و طول آن ۱۴۵۴ متر عنوان شده است. آبی که داخل غار جریان دارد، به سبب آب شدن یخ برف‌هاست که دلیل فرسایش سنگ‌های داخلی آن شده است. این فرسایش‌ها گرچه پدیدآورنده شکل‌ها و تصاویر زیبا و متنوع است، اما بدنه و دیوار سنگی داخل غار را بسیار خشن ساخته است. به طوری که لباس غارنوردان در حین پیمودن سریعا پاره می‌شود و آب سرد به لباس‌های زیر و سطح بدن نفوذ می‌کند که دشواری‌های پیمایش را زیاد‌تر می‌کند. غار پراو تعداد ۲۶ حلقه چاه دارد. عمیق‌ترین چاه این غار، چاه ۱۶ است که عمق آن ۴۲ متر است.
غار پراو نخستین بار سال ۱۳۵۰ کشف شد و توانست عنوان عمیق‌ترین غار عمودی جهان را به خود اختصاص دهد و لقب اورست غارهای جهان را به دست آورد. امروزه غارهای عمیق بسیاری در جهان یافت شده که بسیار عمیق‌تر از غار پراو هستند. به همین دلیل غار پراو در فهرست عمیق‌ترین غارهای جهان تا رتبه ۲۲۱ پایین آمده است، اما ویژگی منحصر به فرد دیگر این غار وجود دهانه آن در ارتفاع ۳۰۰۰ متری از سطح دریاست که این ارتفاع، بالا‌ترین سطح در بین تمام غارهای دنیا و رکوردی است که این غار توانسته همچنان برای خود حفظ کند.
غار پراو از دشوارگذر‌ترین غارهای جهان هم هست و تاکنون پنج نفر از غارنوردان ایرانی هنگام پیمایش این غار جان خود را از دست داده‌اند. این غار برای اولین بار‌‌ همان سال‌۵۰ توسط یک گروه غارنورد انگلیسی تا انت‌ها پیمایش شد. اولین تلاش جدی ایرانی‌ها برای پیمایش غار سال ‌۶۸ توسط کانون کوهنوردان کرمانشاه انجام شد که به دلیل بارش باران و سرازیر شدن آب در غار ناتمام ماند، اما غارنوردان کانون کوهنوردان کرمانشاه سال‌۷۰ موفق شدند به عنوان اولین گروه ایرانی تا انتهای غار بروند. فصل بهار و تابستان بهترین موقع غارنوردی است. |ضمیمه «چمدان» جام جم|

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

یک انتخاب فوتبالی و چند نکته

یک انتخاب فوتبالی و چند نکته

روز گذشته شهاب الدین عزیزی خادم به عنوان رییس جدید فدراسیون فوتبال انتخاب شد. حسن روشن پیشکسوت فوتبال در اینباره یادداشتی در اختیار روزنامه جام جم گذاشت.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر