رسانه‌های خارجی، دو رگه‌ها و مهاجرهای فوتبال ایران را بیشتر می‌شناسند

ستاره‌های بین‌المللی کرش

تیم ملی فوتبال ایران هنگامی بیشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت که قرعه‌کشی رقابت‌های جام‌جهانی 2014 در شهر باهیای برزیل انجام شد و بر اساس این قرعه‌کشی شاگردان کرش با تیم‌های آرژانتین، نیجریه و بوسنی هرزگوین در یک گروه قرار گرفتند.
کد خبر: ۶۳۴۵۱۱

پس از این قرعه‌کشی سایت‌ها، خبرگزاری‌ها، شبکه‌های مختلف تلویزیونی و مطبوعات مختلف به ارزیابی هر یک از این گروه‌ها پرداختند که در این میان تیم ملی فوتبال ایران نیز مورد بررسی رسانه‌های مختلف قرار گرفت. در بین تمام گزارش‌ها و تحلیل‌هایی که از شرایط کنونی تیم ملی فوتبال ایران منتشر شد یک نکته بسیار جالب توجه وجود داشت؛ بازیکنان دورگه و مهاجر شاغل در لیگ‌های اروپایی و خارجی تیم ملی ایران برای رسانه‌های بیگانه کاملا آشنا بودند.

تیم ملی فوتبال ایران برای رسانه‌های غربی آنچنان ناشناخته است که برخی از بازیکنان لیگ برتری که در تیم ملی نیز حضور دارند در سطح بین‌المللی چندان شناخته شده نیستند، اما در مقابل بازیکنانی که به اصطلاح دورگه یا مهاجر هستند و اتفاقا حضورشان در تیم ملی بسیار مورد انتقاد بسیاری از اهالی فوتبال قرار داشت برای این رسانه‌ها کاملا بازیکنان نام آشنایی به شمار می‌روند. کافی است به گوشه‌ای از گزارش‌های برخی از رسانه‌های آن‌ور آبی در ارتباط با ستاره‌های احتمالی ایران در جام‌جهانی 2014 نگاهی بیندازیم.

دیلی‌میل: دژاگه و قوچان‌نژاد، ستاره‌های تیم ایران

پایگاه خبری دیلی‌میل انگلستان ضمن ارزیابی هریک از گروه‌های رقابت‌های جام‌جهانی به ستاره‌های احتمالی هر کدام از تیم‌های شرکت‌کننده در این رقابت‌ها پرداخت و نگاهی نیز به تیم ملی فوتبال ایران داشت. بر اساس گزارش این سایت اشکان دژاگه و رضا قوچان‌نژاد دو ستاره بین‌المللی تیم ملی فوتبال ایران هستند که به احتمال زیاد در جام‌جهانی 2014 نیز بهترین بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران خواهند بود.

پایگاه اینترنتی «VAVEL» : دژاگه و شجاعی در جام‌جهانی می‌درخشند

این سایت اسپانیایی نیز ضمن بررسی شرایط تیم ملی فوتبال ایران اشکان دژاگه و مسعود شجاعی (بازیکن تیم لاس پالماس) را به عنوان برترین بازیکنان ایران در جام‌جهانی معرفی کرد. این سایت رضا قوچان‌نژاد را تاثیرگذارترین بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در سال 2013 نامید.

کیکر: داوری در جام‌جهانی می‌درخشد

نشریه معتبر کیکر آلمان بدون در نظر گرفتن رحمان احمدی یا حتی مهدی رحمتی که تیم ملی را در رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی یاری کردند، دانیل داوری را دروازه‌بان نخست تیم ملی ایران در برزیل معرفی کرد و حتی اذعان داشت این دروازه‌بان در جام‌جهانی می‌درخشد.

پایگاه خبری sambafoot برزیل: گوچی و دژاگه، بهترین بازیکنان ایران

این پایگاه خبری نیز رضا قوچان‌نژاد و اشکان دژاگه را بهترین بازیکنان ایران می‌داند و اعتقاد دارد مهم‌ترین و تاثیر‌گذارترین بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در جام‌جهانی خواهند بود. با وجود بازیکنانی نظیر نکونام یا خسرو حیدری این سایت برزیلی، بازیکنانی را در تیم ایران تاثیرگذار می‌داند که پیش از این در ایران سابقه بازی‌کردن نداشته‌اند.

دیلی‌میرور: دژاگه، قوچان‌نژاد و داوری ستاره می‌شوند

این پایگاه خبری انگلیسی‌ها نیز دورگه‌ها و بازیکنان مهاجری همچون قوچان‌نژاد و داوری را برترین بازیکنان ایران در جام‌جهانی پیش‌بینی می‌کند. این سایت در حالی این سه نفر را مورد تائید قرار می‌دهد که شمار بازی‌های ملی آنها از بسیاری از بازیکنان تیم ملی کمتر است. حضور این بازیکنان در لیگ‌های خارجی باعث شده با وجود نداشتن بازی ملی قابل توجه (به استثنای دژاگه) شهرت بیشتری نسبت به دیگر بازیکنان داخلی در رسانه‌های خارجی داشته باشند.

واکنش‌های مثبت و منفی

مخالفان حضور بازیکنان دورگه و مهاجر در اردوهای تیم ملی فوتبال ایران بیشتر از تعداد موافقان است. مخالفان گاهی اوقات در انتقادات خود دلایل غیرمنطقی می‌آورند و بازیکنان داخلی را با هر کیفیت و شرایطی برای حضور در تیم ملی فوتبال ایران و البته جام‌جهانی 2014 از دورگه‌ها و مهاجرهای مورد علاقه کرش مقدم‌تر می‌دانند.

پس از دعوت استیون بیت آشور به اردوی تیم ملی فوتبال ایران پرویز مظلومی، سرمربی سابق استقلال و کنونی مس نخستین کسی بود که به حضور این بازیکن ناآشنا در تیم ملی فوتبال ایران واکنش نشان داد. وی با انتقاد از این‌که بیت آشور حتی نمی‌تواند به زبان فارسی بدرستی صحبت کند تصمیم کرش مبنی بر دعوت از این بازیکن را مورد انتقاد قرار داد و آن را از اساس اشتباه توصیف کرد. مظلومی هرگز به این نکته توجه نکرد که فوتبال یک زبان بین‌المللی است و در محدودیت‌های جغرافیایی و زبان‌های مختلف قرار نمی‌گیرد. به هر حال نگاهی به گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌های خارجی درباره تیم ملی فوتبال ایران نشان می‌دهد که ستاره‌های دورگه و مهاجر کرش به تیم ملی فوتبال ایران اعتبار بیشتری به تیم ملی فوتبال ایران بخشیده‌ و به بیشتر شناخته‌شدن تیم تحت هدایت کرش کمک بیشتری کرده‌اند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها