jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۶۳۱۳۸۰   ۱۱ دی ۱۳۹۲  |  ۱۲:۵۰

انجام دادن تکراری کارهای روزانه مثل طریقه مسواک زدن، نفس کشیدن، خوردن، خوابیدن و... دلیل بر درست بودن یا صحیح انجام دادن آنها نیست. اگر کمی دقت کنید متوجه می‌شوید که راه‌های دیگری هم برای بهتر انجام دادن آن فعالیت وجود داردتا سلامت بیشتر ما را تأمین کند. این راهها را در ادامه مطلب بخوانید.

تصحیح اشتباهات: از نشستن تا بخور و بخواب!

نفس کشیدن: به طور روزانه هر انسان حدود ۱۷ هزار بار نفس می‌کشد، اما شاید روش نفس کشیدن صحیح نباشد. نفس‌های عمیق که با کمک ماهیچه دیافراگم انجام می‌شود، باعث افزایش بنیه بدن و کاهش خستگی مفرط می‌شود. همچنین تنفس صحیح باعث بهبود عملکرد جسمی می‌شود. اغلب مردم از قفسه سینه نفس می‌کشند و از دیافراگم کمک نمی‌گیرند. نفس عمیق به ویژه هنگام ورزش کردن تاثیر مثبتی روی میزان اکسیژن دریافتی می‌گذارد.

دوش گرفتن: حمام کردن بیش از چند روز در هفته، باعث از بین رفتن چربی‌های مو به نام سبوم (sebum) می‌شود، و در واقع مو‌ها را چرب‌تر می‌کند. با از بین رفتن سبوم، غدد چربی برای جبران کار، سبوم بیش از حد تولید می‌کند. دوش آب داغ طولانی مدت باعث خشکی پوست می‌شود از طرفی باکتری‌های مفید روی پوست از بین می‌رود.

ورزش: گرم کردن زیاد بدن قبل از ورزش می‌تواند باعث ضعیف شدن عضلات شود. همچنین بسیاری از ورزش‌ها نیز به تنهایی باعث کاهش وزن نمی‌شود.

خوردن: گفته می‌شود، صبحانه نخوردن برای بدن مضر است، مصرف بیش از حد گوشت قرمز به سلامت آسیب می‌رساند و... اما آنچه باید بدانید این است که حتی غذای سالم اگر بدون جویدن کامل و با سرعت زیاد خورده شود، در بدن اختلال به وجود می‌آورد. در این شرایط پیغام سیر شدن به مغز نمی‌رسد و در نتیجه فرد با خطر چاقی مفرط روبه رو می‌شود.

شستن دست‌ها: علاوه بر شستن درست دست‌ها با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه، نکات دیگری نیز در ارتباط با بهداشت دست وجود دارد که باید به آن توجه شود. به عنوان نمونه می‌توان به استفاده از صابون‌های ضد باکتریایی اشاره کرد. این نوع صابون حاوی ماده شیمیایی به نام تریکلوسان است که می‌تواند نسبت به آنتی بیوتیک مقاومت ایجاد کند و حتی در هورمون‌های بدن تغییراتی به وجود بیاورد. علاوه بر آن برخی معتقدند صابون‌های ضدباکتری، در کاهش بروز احتمالی بیماری نقش ندارد.

زباله‌ها: بیشتر ما با دیدن کاغذ پاره شده یا قوطی کج شده، آن را در سطل زباله می‌اندازیم، در حالی که همه این مواد قابل بازیافت است بنابراین در جداسازی زباله‌های قابل بازیافت از غیربازیافتی دقت بیشتری کنید.

خواب: خواب ناکافی روی عملکرد حافظه، یادگیری، خلاقیت، بازدهی و تعادل عاطفی تاثیر می‌گذارد. خوابیدن به مدت کمتر از آنچه توصیه شده است، پیامدهای زیادی از جمله کوتاه شدن عمر را به همراه دارد.

تنها اصلاح کردن برنامه خواب کافی نیست. برای داشتن خواب بهتر نکاتی از جمله ورزش، خاموش کردن تلفن همراه هنگام خواب و... را در نظر بگیرید.

بهره وری: انجام دادن چند کار مهم همزمان تقریبا ناممکن است، زیرا با این کار تمرکز فرد پایین می‌آید. پس برای به دست آوردن نتیجه بهتر، کار‌ها را به صورت جداگانه انجام دهید و بین کار استراحت داشته باشید.

مسواک زدن: بلافاصله پس از مصرف غذا یا نوشیدنی‌های اسیدی نباید مسواک زد زیرا مسواک زدن باعث می‌شود اسید در می‌نای دندان راه پیدا کند. بهتر است پس از خوردن این مواد نیم ساعت صبر کنید یا دهان را با آب بشویید. همچنین از مسواک نرم استفاده کنید و فشار زیادی روی لثه و دندان وارد نکنید.

نشستن: نشستن بیش از چند ساعت در روز احتمال بروز بیماری‌هایی مانند دیابت یا مشکلات قلبی عروقی را افزایش می‌دهد وحتی باعث کاهش طول عمر نیز می‌شود. در محل کار بهتر است هرازگاهی به بهانه آب خوردن و... از پشت میز بلند شوید |خراسان|نقل از: «Readers Digest»|

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها