jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۶۱۸۷۰۹   ۰۳ آذر ۱۳۹۲  |  ۱۷:۲۶

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سنت حسنه «وقف» از صدر اسلام تاکنون ادامه داشته و باید در تبلیغ و ترویج فرهنگ آن همگان همت کنند.

تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف نیازمند همت همگان است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی امروز یکشنبه در نشست هم اندیشی با مدیران کل اوقاف و امور خیریه سراسر کشور با تبریک فرا رسیدن هفته بسیج و موفقیت های ایران در توافقات هسته ای، گفت: فرهنگ وقف بحثی است که از دیر زمان وجود داشته و امروز نیز باید با ابزارهای مختلف به ویژه رسانه ها، مطبوعات، کتاب و فیلم های مستند، این فرهنگ را تبیین و ترویج کرد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تشکر و قدردانی از زحمات مدیران اوقاف و امور خیریه در سال های اخیر، کار آنها را کاری جهادی دانست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی سامانه جامع اطلاعات در اوقاف را تجربه ای گرانبها برای سایر بخش های دولت است.

وی اقدام سازمان اوقاف در رابطه با ایجاد سامانه جامع موقوفات را الگویی برای سایر بخش های دولت دانست و گفت: تجربه اوقاف در این بخش در زمینه رویکردهای دولت الکترونیک، بسیار مفید است.

عضو کابینه دولت یازدهم با تبریک موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در عرصه دیپلماسی بین الملی، اظهار کرد:مهمترین موفقیت روزهای اخیر جمهوری اسلامی، موفقیت در مذاکرات هسته ای است که برای اولین بار طی آن ، دنیا به حق مسلم هسته ای ایران، در زمینه دارا بودن برنامه های هسته ای و غنی سازی اورانیوم اعتراف کرد.

وی با اعلام اینکه طی هشت سال گذشته در مذاکرات تلاش شد تا دنیا به این حق ایران اعتراف کند، افزود: در متن این توافقنامه، این حق ایران تایید شد و فعالیت مراکز هسته ای نطنز، فردو و اراک نیز ادامه خواهد یافت و در ازای آن نیز امتیازات دیگری در خصوص تحریم ها به ایران اعطا می شود.

جنتی حضور در این نشست هم اندیشی مدیران سازمان اوقاف را خوب و مناسب دانست تا تصویری روشن از عملکردهای این سازمان کسب کند، گفت: طراحی و پیاده سازی سامانه جامع اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه از اقدامات مهم سازمان اوقاف است و هر میزان در روند اجرای برنامه ها شفاف عمل کنیم و در شبکه های عمومی نیز منتشر کنید، در ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف اثرگذار است.

وی اقدام سازمان اوقاف در خصوص ایجاد سامانه جامع موقوفات را الگویی برای سایر بخش های دولت دانست و افزود: تجربه اوقاف در این بخش در زمینه رویکردهای دولت الکترونیک، بسیار مفید است.

جنتی با اشاره به اینکه هم اکنون در این وزارتخانه برای شفاف سازی در خصوص توزیع یارانه مطبوعات، ضابطه تعریف شده که برروی سایت منتشر شده است، افزود: از این پس مبالغی که به عنوان یارانه به هر نشریه و روزنامه داده می شود، در سایت ها منتشر خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرمایه گذاری و عمران موقوفات را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: سرمایه عظیم موقوفات در اوقاف باید حراست شود و برای افزایش آن ها و جلوگیری از رکودشان تلاش گردد.

وی براستفاده از معماری های سنتی در عمران و آبادانی موقوفات و امامزادگان تاکید کرد و افزود: عمران و آبادانی امامزادگان و موقوفات در راستای تبدیل آنان به قطب فرهنگی کشور بسیار مهم است.

جنتی بر بهره گیری از ظرفیت تمام رسانه ها در راستای ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف تاکید کرد و گفت: ساخت فیلم های مستند در خصوص موقوفات و امامزادگان، انتشار نشریات بصورت ماهانه و انعکاس اخبار و اطلاعات که هم اکنون نیز بخوبی در سایت سازمان صورت می گیرد ، در ترویج این سنت حسنه تاثیرگذار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه مطالب و اطلاعات موثق از امامزادگان در قالب کتاب منتشر شود، افزود: آشناسازی و معرفی امامزادگان به مردم در جذب و اقبال آنان به سمت امامزادگان به عنوان قطب های فرهنگی بسیار تاثیر گذار است.

وی با تاکید بر برخورد با خرافه گرایی ها در امامزادگان، اظهار کرد: برنامه ها و اقدامات فرهنگی که هم اکنون در امامزادگان در حال اجراست، بسیار تاثیرگذار و قابل توجه است، بویژه طرح تربیت حافظان قرآن که الحمدالله با همت اوقاف به خوبی در حال شکل گیری است و تربیت 250 هزار حافظ طی یکسال توسط این سازمان، بسیار مهم و قابل تشکر است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید افزود: ترتیل خوانی و انس با قرآن در امامزادگان در جهت بهره گیری از این گنجینه مهم دین اسلام، بعنوان راهی برای دستیابی به سبک زندگی اسلامی از طرح های تاثیرگذار اوقاف است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: برای تخصیص اعتبارات مصوب دولت در خصوص مساجد، پیگیری های لازم را از معاونت راهبردی و نظارت ریاست جمهوری انجام خواهم داد.

وی در پایان بر ارتباط هرچه بیشتر سازمان اوقاف و امور خیریه با سازمان ها و وزارتخانه های اوقاف دیگر کشورها در جهت استفاده و کسب تجربیات و ارائه تجربیات به آنان تاکید و خاطرنشان کرد: حضور وزیر اوقاف کشور سوریه در ایران و مباحث مطرح شده و امضای تفاهم نامه ها بسیار مهم و تاثیرگذار بود و امیدوارم این ارتباط با دیگر کشور ها نیز برقرار شود.

عضو دولت یازدهم اضافه کرد: هر چه به سمت شفاف سازی پیش رویم و عملکرد انجام شده را اطلاع رسانی کنیم واقفان متوجه می شوند که پول هایشان کجا صرف یا خرج شده است.

به گفته جنتی، شفاف سازی یک نوع ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف در جامعه خواهد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با تاکید بر توجه به نیات واقفان در بحث وقف، اظهار کرد: باید در جاهایی از اختیارات ولی فقیه در امر ترویج و توسعه فرهنگ وقف استفاده شود.

وی تاکید کرد: باید کرامات امامزاده ها،مشخصات کلی آنان و بحث گردشگری اطراف بقاع متبرکه در کتبی جمع بندی شود که بدون شک مورد اقبال مردم در داخل و میهمانان خارجی نیز قرار خواه گرفت.

رییس شورای فرهنگ عمومی کشور نقش رسانه ها و مطبوعات را در تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف بی بدیل دانست و افزود: باید از همه ابزارهای فرهنگی هنری به ویژه کتاب، فیلم های مستند در این زمینه استفاده کرد که بطور یقین بسیار تاثیر گذار در جامعه خواهد بود.

جنتی درباره امامزادگان هم گفت: در کشور امامزادگان فراوانی داریم که می توان با تهیه جزواتی درباره خود بقاع متبرکه، وجود جاذبه های گردشگری اطراف و منطقه در معرفی و جذب گردشگران ایرانی و حتی خارجی نیز اقداماتی انجام داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه با بیان اینکه این وزارتخانه از هرگونه حمایت و کمکی دریغ نخواهد کرد، ابراز امیدواری کرد که فرهنگ و سنت حسنه وقف با ترویج و تبلغ درست در جامعه نهادینه شود.

در ادامه این نشست حجت الاسلام محمدی و شماری از مدیران کل اوقاف و امور خیریه نیز با تشریح عملکرد حوزه های خود به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات پرداختند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صدای گام دوم در «رادیو انقلاب»

صدای گام دوم در «رادیو انقلاب»

رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم تصریح می‌کنند: «انقلاب‌ اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خاموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند، بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند.»

کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر