jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۶۰۷۵۷۲ ۲۷ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۱:۵۰

بدسلیقگی در طراحی، رنگ، بسته بندی و طریقۀ بازکردن درِ یک مایع چاه بازکن همراه با سهل انگاری والدین چند کودک را با درجاتی از سوختگی گوارشی کام مرگ فرستاد. هشدار: اگر تحمل دیدن تصویر را ندارید، این بار، ادامه مطلب را نخوانید.

۳هفته و ۳مرگ برای کودکان زیر ۳سال. این آماری است که بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مفید می‌دهد. گذارتان به بیمارستان لقمان که بیفتد آمار از این هم بالا‌تر می‌رود و تعداد بچه‌هایی که مرگ را از بطری‌های رنگارنگ شوینده‌های شیمیایی سرکشیده‌اند، دو رقمی می‌شود.
به گزارش جام جم سرا به نقل از مجله مهر- پسر بچه ۳ساله‌ای که در بیمارستان مفید بستری شده بود، خیلی بی‌سر و صدا مرد. مثل بچه‌های دیگری که در روزهای گذشته با مشکل مشابهی بستری شده بودند: سوختگی دستگاه گوارش با چاه‌بازکن معروف «ص» که شباهت زیادش به بطری یکی از نوشیدنی‌های معروف، دردسرساز شده است.
ماجرا از آنجا شروع شد که در یک هفته دو مورد مشابه از مسمومیت گوارشی و سوختگی سطحی پوست به بخش ICU بیمارستان کودکان مفید گزارش شد. وجه تشابه هر دو مورد، چاه باز کن معروفی بود که بچه‌ها آن را به جای شربت سر کشیده بودند و وقتی چند روز بعد سومین مورد مشابه تکرار شد، کادر پزشکی بیمارستان مفید به فکر پیگیری افتادند.
ثمری، پرستار بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مفید می‌گوید: «موارد زیادی از این مسمومیت گزارش شده و دلیل اصلی آن تشابه بسته‌بندی‌ها و جذابیت رنگ زرد و نارنجی برای بچه‌ها بوده که باعث شده مایع چاه بازکن «ص» را به جای شربت و آبمیوه سر بکشند.»؛ مایعی به شدت قلیایی که به محض بلعیده شدن شروع به تخریب می‌کنند و حتی مراجعه یک ساعته بعد از حادثه هم کمکی به نجات کودک نخواهد کرد.
ثمری می‌گوید: «شوینده‌ها، سفید کننده‌ها و چاه‌بازکن‌ها ترکیبات قلیایی قوی دارند که وقتی خورده می‌شوند، سوزانندگی زیادی ندارند. یعنی مثل اسید‌ها نیستند که کودک بعد از خوردن کمی از آن، مایع را بیرون بریزد. به همین دلیل حجم زیادی از مایع خورده می‌شود و به سرعت بافت‌های مری را سوزانده و دستگاه گوارش را سوراخ می‌کند.»

شوینده‌ها و سفیدکننده‌های قلیایی خطرناک‌ترین مواد شوینده هستند که از مواد اسیدی مثل جوهرنمک هم خطرناک‌تر عمل می‌کنند. جوهرنمک ممکن است سطح مخاط را بسوزاند و سوختگی منتشر و وسیعی در دستگاه گوارش ایجاد کند اما قلیا‌ها بافت را سوراخ می‌کنند و در برخی موارد راه‌های هوایی را متورم می‌کنند و کودک به دلیل کمبود اکسیژن از بین می‌رود. هر چه PH شوینده بالا‌تر باشد آسیب بیشتر است و خوردن مقدار کمی از آن هم می‌تواند سطح تماس را از بین ببرد.
ثمری می‌گوید که مدتی قبل وقتی موارد این چنینی زیاد شد یکی از پرستاران بیمارستان با شرکت تولید کننده چاه بازکن «ص» تماس گرفته و این مورد را اطلاع داده است: «بعد از آن این شرکت بسته‌های جدیدی با درِ پِرسی پیچی تولید کرد اما این هم کمکی به کاهش مسمومیت‌ها نکرد. شاید چون رنگ بسته بندی‌ها هنوز برای بچه‌ها جذاب است یا چون مادر‌ها در بطری‌ها را به اندازه کافی سفت نمی‌بندند.»
وی ادامه می‌دهد که این بیمارستان مشغول جمع‌آوری اطلاعات درباره موارد مشابه دیگر بیمارستان‌ها است تا موضوع را از طریق وزارت بهداشت پیگیری کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر