jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۰۵۳۰۸ ۱۸ مهر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۵۸

آیا تاکنون از سوپرمارکت‌ها یا مغازه‌های کوچک، شیر و خامه فاسد، کره‌هایی با لکه‌های زرد پراکنده، بستنی‌های تغییر شکل داده، ماست ترش و آب انداخته، سس‌های بدبوی روغن افتاده، کشک تغییر طعم داده و تخم‌مرغ فاسد شده‌ای که هنوز تاریخ مصرفش نگذشته، خریده‌اید؟

چند بی‌توجهی در سوپرمارکت‌ها

شاید این موضوع کمی در نظرتان عجیب و بعید به نظر برسد، اما لازم است بدانید برخی سوپرمارکت‌ های غیرمتعهد با فرا رسیدن فصل سرما و به دلیل حذف یارانه‌ها و افزایش هزینه برق، شب‌ها یخچال‌ مغازه را خاموش می‌کنند و با این تصور که چون در طی شب در یخچال باز و بسته نمی‌شود این محفظه سرما را در خود نگهداشته و موجب فساد محصول نمی‌شود. اما باید بدانید غذاهای فاسد شدنی بویژه لبنیات در مقابل تغییر دما بسیار حساسند.

به باور کارشناسان بهداشت یخچال‌های موجود در سوپرمارکت‌ها به دلیل آن که درزها و منافذ ایزوله شده‌ای ندارند، امکان تغییر و افزایش دما در حین خاموش ‌بودن یخچال بسیار زیاد است و چون تغییر طعم و فساد در محصولات لبنی پیش از چشیدن مزه یا جوشاندن شیر قابل تشخیص نیست و گاهی تغییر رنگ و مزه در موادی مانند خامه و کره دیر ظاهر می‌شود بدون شک سلامت افراد را تهدید می‌کند.

در نتیجه از تست کردن ماده غذایی مشکوک که دلمه شده، تغییر رنگ داده، از انجماد اولیه خارج و تغییر شکل داده و بوی نامطبوعی دارد جدا خودداری کنید؛ چراکه احتمال دارد مقدار کمی از سموم موجود در ماده فاسد‌ شده شما را مسموم کند.

محصولاتی که نیاز به یخچال دارد

ماست، شیر کیسه‌ای پاستوریزه، سوسیس فله‌ای، کشک، سس سفید، پنیر، دوغ، تخم‌مرغ و برخی دسرهای حاوی شیر و تخم‌مرغ از محصولاتی است که با شروع فصل سرد سال بیشتر در خارج از یخچال نگهداری می‌شود و فروشندگان بر این باورند که سرمای هوا از فساد ماده غذایی جلوگیری می‌کند و محصول زود به فروش می‌رسد اما باید بدانید که دمای هوا در روزهای سرد سال بیش از درجه حرارت یخچال است و بدون شک دل درد، استفراغ، اسهال، سرگیجه، بی‌حالی و تب از علائم مسمومیت ناشی از مصرف این محصولات خواهد بود. در نتیجه هنگام خرید محصولات فاسد شدنی توجه کنید از داخل یخچال به شما ارائه شود.

محصولاتی که نیاز به سایه دارد

گروهی از خوراکی‌ها نیازی به یخچال و فریزر ندارد، اما باید در سایه نگهداری شود. نوشابه، روغن، آب‌ معدنی، خشکبار، چیپس، پفک، بیسکویت، شکلات‌ها، نان بسته‌بندی و محصولات خشکی که بسته‌‌بندی شفافی دارند و به نور آفتاب حساسند از این گونه‌اند البته فروشندگان این را هم بدانند شوینده‌ها را در کنار مواد غذایی قرار ندهند، چرا که بوی ترکیبات شیمیایی آن می‌تواند مانند سم به داخل ماده غذایی نفوذ و آن را آلوده‌ کند. مصرف‌کنندگان هم باید به تاریخ تولید و انقضا محصولات توجه داشته و از خرید محصولات یخچالی که یک یا دو روز به تاریخ انقضایشان مانده، خودداری کنند و در ضمن از باز نگهداشتن طولانی مدت در یخچال سوپرمارکت‌ها اجتناب کرده، زیرا تغییر مکرر دمای یخچال سبب فساد زود هنگام محصولات غذایی می‌شود.

فاخره بهبهانی ‌‌-‌‌ جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش