آیا می‌دانید وقتی در حال پرو لباسی تازه هستید، از چه راههایی باید بفهمید آن لباس اندازه شماست؟ گاهی اوقات وقتی پیراهن نوی خود را تنتان می‌کنید، می‌بینید خیلی گشاد و بد قواره به نظر می‌رسد اما نمی‌دانید علتش چیست: به خاطر بلندی آستینهاست؟ به خاطر یقه آن است؟ یا اینکه فقط زیر کت، ناجور به نظر می‌رسد؟ راههای تشخیص اندازه بودن پوشاک را در ادامه بخوانید.
کد خبر: ۵۹۷۹۳۰

قوانین و روش‌هایی هست که با استفاده از آن‌ها می‌توان متوجه شد لباس‌هایتان برازنده و اندازهٔ تنتان خواهند بود یا نه.

به گزارش جام جم سرا به نقل از باشگاه خبرنگاران- درست است که مد لباس روز به روز تغییر می‌کند، اما این قوانین هیچ‌گاه تغییر نمی‌کنند و برای همه نوع لباس می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

تشخیص اندازه بودن لباس

پیراهن جلو دکمه دار
آستین‌ها و سردست:

این نوع پیراهن معمولاً پس از چند بار شستشو آب می‌روند، پس هنگام خرید پیراهن جلو دکمه دار، حتماً دقت کنید که آستین‌ها کمی برایتان بلند باشد تا اگر پس از شستشو آب رفت، مشکلی ایجاد نشود.

اندازهٔ مناسب برای آستین‌ها چقدر باید باشد؟

۱ - دقت کنید که آستین از روی مچ گذشته و تا ابتدای شستتان برسد.
۲ - درضمن سرآستین‌ها نیز باید به میزان کافی کیپ باشد تا از روی مچ پایین نیایند.
۳ - اگر پیراهن جلو دکمه دار را معمولاً روی شلوار می‌اندازید، پس دقت کنید که قد آن نباید از زیپ شلوارتان پایین‌تر بیاید و باید کمی بالا‌تر از آن بایستد.
۴ - زمانی که روی پیراهن از ژاکت یا کت استفاده می‌کنید، دقت کنید که اگر دستانتان را بکشید، آستین پیراهن باید فقط خیلی کم (حدود یک تا دو سانت) از سر آستین کت بیرون بیاید، اگر بیش از آن بود، باید پیراهن کوچک تری انتخاب کنید.

یقه‌ها و پیراهن
۱ - اگر پیراهنتان از قسمت شانه‌ها به خوبی اندازه‌تان باشد، مطمئن می‌شوید که سایز مناسب را برداشته‌اید.
۲ - وقتی دکمه‌های پیراهن را کامل بستید، باید انگشت سبابه‌تان در فاصلهٔ بین یقه و گردنتان جا بگیرد تا متوجه شود که خوب اندازه‌تان است.
۳ - لبهٔ بیرونی و نوک یقه باید با برگردان یقه کتی که از روی آن می‌پوشید، به خوبی پوشیده شود.

 کت
۱ - پس از پوشیدن کت، اگر دست‌هایتان را بکشید، آستین کت باید تا بند انگشت شستتان برسد. و کت باید پشتتان را نیز به خوبی بپوشاند.
۲ - یقهٔ کتتان باید به صورتی باشد که حدود یک سانت از یقهٔ پیراهنتان را نشان دهد.
۳ - اگر عادت دارید که کت ورزشی خود را روی پلوور می‌پوشید، هنگام خرید کت توجه کنید که حتماً یک پلوور نازک نیز همراه خود بیاورید.

شلوار
شلوار پارچه‌ای
۱ - پرو کردن شلوار پارچه‌ای بسیار ساده است و خیلی راحت متوجه می‌شوید که اندازه‌تان هست یا نه. اگر شلوار را بدون کفش امتحان می‌کنید، باید قدش به زمین برسد. اگر هنگام پرو کفش پایتان است، قسمت پشتی پاچه شلوار باید به زمین برسد. دقت کنید که قد شلوار باید اندازه‌ای باشد که هنگام راه رفتن جورابتان پیدا نباشد.
۲ - هنگامی که کمربند را روی شلوارهای پارچه‌ای می‌بندید، دقت کنید که خیلی سفت و محکم نکشید، این کار باعث می‌شود که شکمتان بزرگ‌تر به نظر برسد.
۳ - دکمهٔ شلوار را پایین نافتان ببندید.
همان طور که در بالا هم گفتیم لباسهای پارچه‌ای ممکن است پس از شستشو کمی آب بروند، دقت کنید که شلوارتان را نیز کمی بلند‌تر بخرید.

شلوار جین
شلوار جین نیز مثل لباسهای اسپرت دیگر، نیازی به دقت زیاد ندارد تا ببینید کاملاً اندازه‌تان هست یا نه. البته باید تاحدودی با انواع جین‌ها که در بازار هست آشنایی داشته باشید و بدانید که فرم کدام به بدن شما سازگار‌تر است.

سه مدل جین داریم: معمولی، آزاد و گشاد
جین معمولی همانطور که از نامش پیداست‌‌ همان نوع قدیمی یا در واقع تنگ است.
جین آزاد در قسمت باسن کمی گشاد‌تر است.
جین گشاد در قسمت ران‌ها و باسن بسیار گشاد‌تر از جین معمولی است.

پالتو و بارانی

برخی اعتقاد دارند که بهتر است پالتویتان را یک سایز بزرگ‌تر از سایز پیراهنتان بگیرید تا مطمئن شوید که بر روی پلوور هم اندازه‌تان خواهد بود.

پالتو‌ها دو نوع دارند: پالتوی بلند تا زانو، و نیمتنه
۱ - اندازه آستین‌ها باید به صورتی باشد که هنگام کشیدن دست‌ها سرآستین تا ابتدای شستتان برسد.
۲ - پشت پالتو باید صاف و یکدست باشد، مثل پشت کت و ژاکت.
۳ - اگر پشت پالتو خط‌های افقی بیفتد یعنی برایتان کوچک است. خطهای عمودی نشانگر این هستند که پالتو برایتان بزرگ و گشاد است.

کمربند
هنگام خرید کمربند دقت کنید که باید آن را یک سایز بزرگ‌تر از اندازهٔ شلوارتان بگیرید. مثلاً اگر سایز کمرتان ۳۴ است، سایز کمربندتان باید ۳۶ باشد.
۱ - میخ کمربند باید همشه در سوراخ وسط قرار گیرد. برخی از کمربند‌ها سه سوراخه و برخی پنج سوراخه هستند.
۲ - دم کمربند باید تا اولین پل (حلقه) شلوار ادامه یابد.
۳ - سگک کمربند باید در امتداد دکمه‌های پیراهنتان قرار گیرد.

لباسی کاملاً برازنده

اگر از اندازه‌های درست لباس‌ها باخبر باشید، پس از خرید یا گرفتن لباستان از خیاطی، بسیار راضی خواهید بود، چون همهٔ لباس‌ها کاملاً اندازه و برازندهٔ تن شما خواهد بود. امیدواریم نکات بالا در این زمینه کمک کننده و مفید بوده باشند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها