jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۸۹۹۱۰   ۲۹ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۱:۱۱

در رفتار با همسرم سردرگم هستم. ۱۲ سال از او کوچک ترم. او به هیچ وجه حاضر نیست درباره اختلاف نظرهایی که پیش می‌آید صحبت کند و دائما سکوت‌های چندین هفته‌ای دارد، با وجود اینکه زندگی‌ام و ۲ فرزندم را دوست دارم اما برخی اوقات از سکوت‌های او ناراحت می‌شوم و به فکر جدایی می‌افتم. او همچنین بسیار راحت دروغ می‌گوید. لطفا راهنمایی‌ام کنید.

ارتباط بین زوجین مفهوم گسترده‌ای است که از نحوه ابراز علاقه و روابط کلامی تا شیوه بیان احساسات، حل مشکلات زناشویی و... را دربر می‌گیرد. به نظر می‌آید مشکل فعلی شما با همسرتان یک مشکل ارتباطی است. اختلاف نظرهای شما اغلب بدون استفاده از هرگونه راه حلی مسکوت گذاشته می‌شود و همسرتان رویکرد اجتنابی را در این باره انتخاب می‌کند؛ یعنی: سکوت‌های چندین هفته‌ای؛ چنان که باعث خستگی و درماندگی شما شده است.

برخی افراد در برابر مشکلات و مسائل زندگی مشترک ترجیح می‌دهند سکوت را انتخاب کنند و از این روش به نفع خود امتیازاتی را کسب کنند! درباره حل مشکل ارتباطی خود با همسرتان به نکات زیر توجه کنید:

سازگار شوید و کنار بیایید:

تفاوت سنی زیاد گاهی در زندگی مشترک باعث به وجود آمدن مشکلاتی از جمله درک نشدن، سطح نیازهای متفاوت و... می‌شود که ممکن است علت برخی از مشکلات ارتباطی شما با همسرتان باشد؛ مثلا همسرتان علاقه به تفریحات یا روابط اجتماعی زیادی ندارد اما شما با توجه به رده سنیتان دوست دارید هیجانات خود را به این نحو تخلیه کنید. با توجه به اینکه سن شما را نمی‌دانیم، می‌خواهم به برخی مشکلات که در روابط شما ایجاد می‌شود دقت کنید و اگر لزوما به خاطر تفاوت سنی است آن را مغرضانه یا عامدانه ندانید. این ارزیابی واقع گرایانه کمک می‌کند که شما با اختلافات فرد بهتر سازگار شوید و کنار بیایید و همواره بر مذاکره اصرارنداشته باشید چرا که ما همه مشکلات را نمی‌توانیم از طریق گفت‌و‌گو حل کنیم.

امنیت خاطرش را تأمین کنید:

در برابر اتهام زدن همسرتان به شما و دیگران اگر شکل بدبینی و سوء ظن وجود دارد بهتر است با او مجادله نکنید به طور معمول، افرادی که بدبین هستند از یک طرح واره ذهنی دوران کودکی رنج می‌برند که به آن‌ها این پیام را می‌دهد «دنیا ناامن است و افراد خطرناکی در آن زندگی می‌کنند پس نباید به آن‌ها اعتماد کرد.» سعی کنید تا حدامکان امنیت خاطر او را به صورت غیر مستقیم فراهم کنید. برعکس مجادله و دلیل آوردن سبب می‌شود که وی دلایل محکم تری را در بحث بعدی بازگو کند!

به دنبال مچ گیری نباشید:

دروغ گفتن همسرتان هم باز با احساس ناامنی، حقارت و خودکم بینی ارتباط دارد افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند ممکن است به راحتی دروغ بگویند و حقایق را کتمان کنند. آنچه موجب تشدید رفتار همسرتان می‌شود، سوال‌های مکرر و درخواست توضیح و اصرار به روشن کردن حقیقت است. بهتر است به جای این رفتار‌ها سعی کنید در مواردی که راحت دروغ می‌گوید و درخواست شما بر گفتن واقعیت هیچ اثری ندارد روش دیگری را جایگزین کنید؛ مثل احساس همدلی بیشتر، بیان احساس نگرانی خود از تاخیر یا.... و نه بازجویی و مچ گیری!؟

روش ارتباطی خود را تغییر دهید:

در نحوه ارتباط کلامی خود با همسرتان دقت کنید. شاید اگر روش دیگری را انتخاب و جایگزین کنید بهتر نتیجه بگیرید. گاهی ما یک روش را چند سال بدون آنکه به نتیجه دلخواه برسیم دنبال می‌کنیم چون عادت به انجام چنین شیوه‌ای از کودکی در ما شکل گرفته اما با کمی تغییر و مطالعه با روش‌های بهتری برای ارتباط با همسر آشنا خواهیم شد. در هر حال کمک گرفتن از یک متخصص و مشاوره حضوری کمک بهتری به تحلیل روابط شما و همسرتان خواهد کرد.
>> زهره حسینی (مشاور) / روزنامه خراسان

* شما چه نظری دارید؟ تجربه‌ها و نظراتتان را در این زمینه، با ما در میان بگذارید *

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
زهره رفیعی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۴
من هم نظر شماراقبول دارم داشتن سوءظن مشكلی است كه بعضی از همسران دارند وارتباط چندانی با فاصله سنی ندارد به علت مشكلات تربیتی بوجود میاید ومتاسفانه آنان دنیا را خیلی ناامن تصور میكنند وخودشان بیشتر از همه عذاب میكشند برای همین اعصابشان همیشه ناراحت است و به علت اینكه از اظهار نظر میترسند دائم ترجیح میدهند كه سكوت كنند اعتماد به نفس پایین وترس از اینكه این راز برای دیگران هم آشكار شود باعث میشود كه با كوچكترین تنش جبهه گیری كرده وبلوا راه بیندازند ودربعددر لاك خود خزیده وسكوت كنند متاسفم برای همه خانمها كه به هر علتی ناچار به زندگی با این نوع از آقایون هستند در صورتی كه امكان جدایی به هر علتی وجودندارد از روشهای كه گفته شد میشود استفاده كرد و تاثیر هم دارد خودم استفاده كردم ولی مثل خاكستر روی آتش میماند بهد از اینكه كلی انرژی گذاشتی و چشمتو روی همه علائقت بستی وخواستی كه هر جور كه ممكنه زندگی رو ادامه بدی حالا به خاطر بچه یا هر چیز دیگه یه وقتای اینقدر بهت فشار میاد كه آرزو میكردی كاش عرضه طلاق گرفتن رو داشتی
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها