jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۵۸۰۱۸۳   ۲۶ تير ۱۳۹۲  |  ۰۸:۳۹

ماجرای کلاهبرداری از طریق پیامک پیشینه کمی ندارد. سال‌هاست که دستگاه‌های مختلف درباره رواج پیامک‌هایی که با هدف و انگیزه کلاهبرداری به تلفن‌های همراه ارسال می‌شود، هشدار داده و می‌دهند. اما تا همین اواخر تاثیر این پیامک‌ها محدود به کلاهبرداری‌های کوچک بود.

پیامک‌هایی که زندگی خراب می‌کند

مثلا سقف ضرر این بود که به قبض تلفن همراه اشخاص مبلغی اضافه می‌شد که ناشی از دریافت پیامک‌های پولی (به حساب دریافت‌کننده پیامک) بود اما از حدود یک ماه پیش مسیر این پیامک‌های مخرب تغییر یافته و به سیستم بانکی و تعاملات مالی مردم که اصل و اساس زندگی آنان را تشکیل می‌دهد، کشیده شده است، تا جایی که بانک مرکزی و بانک‌های بزرگ کشور چون ملی، ملت، سپه، مسکن و صادرات با انتشار اطلاعیه‌های هشداری مردم را از افتادن در دام این پیامک‌ها برحذر داشته‌اند.

روش معمولی که در تمام این کلاهبرداری‌ها استفاده می‌شود، اول بر به طمع انداختن افراد با وعده‌هایی شیرین چون برنده شدن در قرعه‌کشی، مشمول شناخته شدن برای دریافت وام بانکی و ارسال با تخفیف اجناس گرانقیمت چون لوازم خانگی استوار است؛ زیرا این پیامک‌ها به طور تصادفی به تلفن‌های همراه ارسال می‌شود و مشترک با دیدن آن غافلگیر و گاه جوگیر شده و اقدام به پاسخ دادن به آن می‌کند، اما با هرگونه پاسخ دادنی به این پیامک‌ها تازه ترفند زدن‌ها آغاز می‌شود.

مجموع این ترفندها این هدف را دنبال می‌کند که به هر ترتیب شماره کارت بانکی، رمز و دیگر مشخصات حیاتی آن را به دست آورده و به طریقی بتوانند به موجودی آن دست پیدا کرده و آن را خارج کنند.

در موارد دیگری هم دیده شده که به ترفندهای مختلف از شخص خواسته شده مبلغی پول به فلان حساب بریزد که صدالبته آن پول برگشتی نخواهد داشت.

در کنار اینها ارسال‌کنندگان برخی از این پیامک‌ها برای این‌که نسبت به دسترسی افراد به اطلاعات کارت بانکی‌شان حساسیت ایجاد نکنند، دست به ترفندهای پیچیده‌تری می‌زنند، از جمله این‌که از شخص می‌خواهند از طریق برخی سایت‌های اینترنتی ثبت‌نام کند، غافل از آن که ورود مشخصات ابتدایی کارت‌های بانکی امکان هک کردن حساب متصل به کارت شخص و به سرقت بردن موجودی آن را میسر می‌کند لذا باید به مردم هشدار داد که فریب اخبار عجیب و غریب پیامکی را از تقدیم تسهیلاتی دور از دسترس خبر می‌دهند، نخورده و در آن طمع نکنند که طمع همان و به سرقت رفتن موجودی که گاه باعث ضربه خوردن به زندگی‌ها می‌شود، همان.

سید علی دوستی موسوی - ‌دبیر گروه اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
اكبر
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۶
اداره مخابرات نمی تواند اینها را رهگیری كند و شناسایی تا این كلاهبرداران به دست قانون سپرده شوند تا عدالت ایجاد شود
۰
۰

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر