قدمت، قیمت و صمیمیّت

پرسه در خیابان خیام

تورهای گران تهران گردی در ایام نوروز

بازدید از دو کاخ موزه 115 هزار تومان!

تورهای تهران گردی نوروزی در فهرست تورهای ارزان قیمت قرار ندارد چون برخی از دفاتر خدمات مسافرتی با وجود قیمت تمام شده واقعی و بسیار پایین، این تورها را با قیمت گزاف به گردشگران می فروشند.
کد خبر: ۵۴۵۷۷۷
بازدید از دو کاخ موزه 115 هزار تومان!

در روزهای نزدیک به ایام عید و رزرو تورهای گردشگری بسیاری از آژانس‌داران برای تهرانی هایی که قصد دارند تعطیلات نوروز را در تهران بگذرانند، تورهای گردشگری یک روزه تعریف کرده اند. این تورها برای گردشگران شهرهای دیگر که ممکن است در این ایام به تهران بیایند نیز کاربرد دارد منتها بررسی قیمت نرخ ها، نشان می دهد این تورها به رغم اینکه قیمت تمام شده آن برای آژانسها بسیار پایین است اما به نرخ گزاف فروخته می شود با این حال کمترین خدمات را برای تورهای یک روزه در نظر می گیرند.

به عنوان مثال تور بازدید از کاخ موزه های تهران در پکیج برخی از دفاتر خدمات مسافرتی که معمولا دو کاخ موزه را شامل می شود، 115 هزار تومان قیمت دارد. این تور شامل بازدید از دو کاخ موزه و موزه های داخلی آنهاست که اگر دو نفر بخواهند این تور را بخرند می توانند درخواست خودروی سواری داده و یک راهنمای گردشگری از ساعت 9 صبح تا 17 بعد از ظهر آنها را همراهی کند. منتها در کنار این تور پذیرایی بین روز که معمولا آبمیوه و کیک است به همراه بیمه گردشگران و ارائه بلیت موزه نیز ارائه می شود. با این حال هزینه صرف ناهار در سفره خانه سنتی بر عهده گردشگر است نه آژانس.

بنابراین اگر دو گردشگر (تهرانی، خارجی و یا شهرستانی) بخواهند به صورت لوکس، خودروی سواری در اختیار داشته و از حضور راهنمای گردشگری استفاده کنند و تمام هزینه های بلیت کاخ موزه ها نیز به عهده آژانس باشد، باید بابت دیدن این دو کاخ 115 هزار تومان بپردازند.

حال باید دید اگر همین دو نفر به صورت شخصی قصد دیدن این کاخ موزه ها را داشته باشند چقدر هزینه پرداخت خواهند کرد؟

یک بررسی اجمالی نشان می دهد، آژانس های خودرو معمولا بین 7 تا 8 هزار تومان می توانند یک تاکسی با راننده در اختیار متقاضیان قرار دهند منتها در تورهای تهران گردی لوکس دو نفره، معمولا راهنما همان راننده ای است که با خودروی شخصی خودش این دو نفر از گردشگران را همراهی می کند!

از طرف دیگر دستمزد هر راهنما طبق دستورالعمل سال 91 تا کنون 40 هزار تومان بابت هر روز است  با این وجود در هر موزه ای از تهران و یا کشور، راهنمایانی حضور دارند که به گردشگران اطلاعات لازم را درباره موزه می دهند.

اما این تورهای گردشگری یک روزه معمولا هزینه ناهار را بر عهده مسافر می گذارند که در آن صورت هزینه ناهار راهنما نیز بر عهده گردشگران لوکس است!

اما درباره بلیت موزه ها نیز باید گفت که سازمان میراث فرهنگی با تورهای گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی قرارداد دارد و در این مواقع تخفیفات بسیاری می دهد هر چند که اکنون بلیت موزه های مهم تهران از یکهزار تومان بیشتر نیست!

برخی دیگر از پکیج این دفاتر که ارزان ترین تور یک روزه تهران گردی به شمار می آیند، تورهای 44 نفره با اتوبوس ولوو و یا اسکانیاست که خدمات آن شامل بیمه، بلیت موزه و یک راهنماست و بابت اجرای تور از ساعت 9 صبح تا17 از هر گردشگر 30 هزار تومان دریافت می شود. در این تورها باز هم هزینه ناهار با گردشگران است.

در تبلیغات این تورها نیز عنوان می شود که هر تغییر نرخ در سیستم حمل و نقل و یا ورودیه مکان های تاریخی نیز محاسبه خواهد شد.

نرخ برخی دیگر از تورهای تهران گردی با تعداد گردشگران کمتر و یا بیشتر به شرح زیر است که حدودا برای دو تا 4 نفر که با سواری حرکت کنند و از مجموعه کاخ گلستان، موزه ملی ایران و موزه جواهرات بازدید داشته باشند؛ 95 تا 115 هزار تومان، برای 5 تا 9 نفر با ون 9 نفره هر کدام 65 هزار تومان، برای 10 تا 13 نفر با ون 13 نفره 60 هزار تومان، برای 18 تا 30 نفر با میدل باس 40 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

تورهای ری گردی نیز با خدمات راهنما، حرکت از 9 صبح تا 18 و بازدید از چشمه علی، دژ رشکان، تپه میل، موزه ری، برج طغرل، آرامگاه ابن بابویه و باروی ری ، پذیرایی بین روز و بیمه گردشگر، به ترتیب برای 2 تا 4 نفر با خودروی سواری، 110 هزار، برای 5 تا 9 نفر با ون 9 نفر هر کدام، 60 هزار ، برای 14 تا 17 نفر با مینی بوس هیوندا 50 هزار و برای 31 تا 44 نفر با اتوبوس اسکانیا 30 هزار تومان هزینه دارد.

این درحالی است که بازدید از بخش های مختلف تاریخی و گردشگری شهرری مانند ابن بابویه و چشمه علی برای عموم مردم رایگان است و بناها و بلیت موزه های تاریخی ری نیز بیشتر از 500 تومان نیست.

با این وجود به نظر می رسد، طرح تورهای ارزان قیمت و تشویق استفاده از تورهای گردشگری بین عموم مردم اجرا نمی شود و اجرای تورهای تهران گردی که قرار بود، تهرانی ها را با جاذبه های تاریخی استان محل سکونتشان آشنا کند، با این قیمت های گزاف، متقاضیان تهرانی را جذب نمی کنند چرا که با مقایسه قیمتها متوجه می شوند، سفرهای داخل شهری که شخصی انجام می شود، ارزان تر تمام خواهد شد!(مهر)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها