jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۰۸۸۲۱   ۲۲ مهر ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۰

مراسم صبحگاه مشترک یگان‌های نظامی، انتظامی و بسیج استان خراسان شمالی، صبح دیروز با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده کل قوا در پادگان شهید نوری تیپ پیاده حضرت جواد الائمه سپاه پاسداران در بجنورد برگزار شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به پادگان تیپ پیاده حضرت جواد الائمه علیه‌السلام، در محل یادمان شهدا حضور یافتند و با قرائت فاتحه، علو درجات شهدای دفاع مقدس را مسئلت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی در این مراسم، نیروهای مسلح را مایه امنیت خاطر ملت و مصونیت‌ساز در مقابل توهمات تجاوزکارانه بیگانگان دانستند و تأکید کردند: ملت ایران به پیروی از تعالیم اسلام اهل تجاوز و تعرض نیست، اما در مقابل هیچ تجاوزی نیز کوتاه نخواهد آمد. ایشان با تأکید بر این‌که انگیزه سلطه‌گران برای جنگ‌افروزی، فروش سلاح و رونق بخشیدن به صنایع نظامی وابسته به سرمایه‌داران است، افزودند: تنها عاملی که موجب تضعیف‌انگیزه جنگ افروزی قدرت طلبان و یا از بین رفتن این انگیزه می‌شود، آمادگی عمومی ملت و آمادگی دفاعی نیروهای مسلح است. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: احساس آمادگی عمومی در ملت ایران بویژه جوانان، امروز بیش از هرزمان دیگر است و نیروهای مسلح نیز بسیار آماده‌تر و تواناتر از گذشته هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یاد خدا و معنویت را عامل اصلی افزایش توانایی و قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح دانستند و تأکید کردند: پیروزی رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس و شکست ارتش به ظاهر قدرتمند و مجهز و مدعی رژیم صهیونیستی در جنگ‌های سی‌وسه روزه لبنان و بیست‌ودوروزه غزه بهترین نمونه‌ها از تأثیر معنویت در افزایش قدرت و توان دفاعی است.

ایشان افزودند: ملت ایران امروز بیش از هر زمان دیگر در مقابل دشمنان، احساس قدرت می‌کند و این احساس متکی بر واقعیات است. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم حفظ و تقویت قدرت آمادگی ملت و نیروهای مسلح خاطرنشان کردند: آمادگی و روحیه پای کار بودن ملت ایران و نیروهای مسلح، آنچنان هیبتی به‌وجود آورده است که اجازه گمان و توهم تجاوز را نیز به دشمن نخواهد داد.

یکی از فرهنگ‌های غلط، بزرگ دیدن غرب و کوچک دیدن خود است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین صبح پنجشنبه در دیدار هزاران نفر از معلمان، استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های استان خراسان شمالی، با اشاره به لزوم اهتمام به ساختن و شکل‌دهی هویت انسانی کودکان براساس خلقیات نیکو، از همان دوران ابتدایی، تأکید کردند: اساسی‌ترین نیاز کشور، ایجاد روحیه امید به آینده، نشاط، و خودباوری در نسل جوان است.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود، هدف از برگزاری جلسات متعدد با معلمان و استادان را نهادینه کردن فرهنگ احترام به مقام معلم و استاد بیان کردند و با اشاره به برخی مطالب حرفه‌ای، دقیق، سنجیده و کارشناسی شده معلمان و استادان استان خراسان شمالی افزودند: این مطالب بسیار قابل استفاده و شنیدن آنها لذت‌بخش بود، ضمن آن‌که نشان‌دهنده وجود استعدادهای برتر و اندیشه‌های خوب و روشن در خراسان شمالی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبیین فلسفه تشکیل حکومت در اسلام به منظور ایجاد تحول همه‌جانبه در فرد و جامعه و غلبه خصلت‌های انسانی بر خصلت‌های پست، تأکید کردند: در چنین دیدگاهی، جایگاه و نقش آموزش و پرورش و آموزش عالی و معلمان و استادان بسیار مهم و برجسته است.

ایشان شکل‌دهی و ساخت شخصیت و هویت کودکان را یکی از وظایف اساسی تربیتی در آموزش و پرورش دانستند و در ادامه به بیان برخی خصلت‌های مورد نیاز جامعه که باید از کودکی مورد اهتمام قرار گیرند، پرداختند.

آموزش فرهنگ خردورزی اولین نکته‌ای بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این خصوص گفتند: باید از همان دوران کودکی، ذهن کودکان را به فکر کردن و خردورزی عادت داد.

ایشان خودباوری و اعتماد به نفس را یکی دیگر از نیازهای تربیتی دوران کودکی دانستند و خاطرنشان کردند: یکی از فرهنگ‌های غلطی که از دوران گذشته در جامعه شکل گرفته و همچنان وجود دارد، نگاه نیازمندانه به غرب و بزرگ دیدن غرب و کوچک دیدن خود، بخصوص در مسائل علمی است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که ریشه کن شدن این فرهنگ غلط در گرو ترویج روحیه خودباوری است، افزودند: خودباوری که در مقابل غرب باوری قرار دارد، باید در میان کودکان و جوانان گسترش یابد و از وظایف مهم آموزش و پرورش و آموزش عالی تزریق روحیه خودباوری است.

گروه‌های سیاسی با صبر و بردباری با یکدیگر برخورد کنند

بردباری و حلم یکی دیگر از خصلت‌های اخلاقی بود که رهبر انقلاب اسلامی نیاز آن را در جامعه و روابط اجتماعی و حتی سیاسی بسیار ضروری دانستند و تأکید کردند: اگر گروه‌های سیاسی با صبر و بردباری با یکدیگر برخورد کنند، فضا بهتر خواهد شد.

ترویج روحیه کنجکاوی و پرسشگری، کار جمعی و همکاری، کار و دوری از تنبلی، و مطالعه و کتابخوانی در میان کودکان و نسل جوان، از دیگر نکاتی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به آنها اشاره کردند.

ایشان همچنین عادت دادن کودکان و جوانان به داشتن همت بلند و افق دور دست را یکی دیگر از نیازها برشمردند و افزودند: ترویج روحیه خودباوری و این‌که ما می‌توانیم از جمله نیازهایی است که از وظایف مهم آموزش و پرورش و آموزش عالی به‌شمار می‌رود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفت‌های شگرف علمی کشور و همچنین افزایش جذب دانشجو و هیأت علمی در کشور نسبت به ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تأکید کردند: مراکز معتبر آماری دنیا، رتبه علمی جمهوری اسلامی ایران در دنیا را رتبه شانزدهم اعلام و پیش‌بینی کرده‌اند این جایگاه تا شش سال دیگر به رتبه چهارم ارتقا خواهد یافت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به ارتقای سهم ایران در تولید علم در دنیا به 2 درصد، خاطرنشان کردند: همه این پیشرفت‌ها در شرایط سختی، تحریم و فشار و با همت عده‌ای جوان متخصص و با انگیزه که از حمایت‌های مالی و معنوی سازمان یافته هم برخوردار نبودند، آغاز شد.

ایشان افزودند: این پیشرفت‌های بزرگ علمی و دانشگاهی، در چنین شرایطی، امید بخش و نشان‌دهنده روحیه خودباوری و حرکت رو به جلو، در میان نسل جوان است. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: باید در مدارس و دانشگاه‌ها دائما، روحیه امید به آینده و حرکت و نشاط دمیده و از هرگونه القای یاس و ناامیدی پرهیز شود.

اظهار محبت موجب بیان سخنان مبالغه‌آمیز نشود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین معلمان و استادان را به مراقبت از جوانان در مقابل رخنه عرفان‌های کاذب توصیه کردند و افزودند: معیار اسلام برای علو معنوی و روحی، تقوا و پاکدامنی، با تلاش برای دوری از گناهان و اهتمام به نماز و انس با قرآن است.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با گلایه از برخی مطالب و یا اشعار و سرودهایی که در برخی دیدارها قرائت می‌شوند، تأکید کردند: اظهار محبت از جانب مردم به خدمتگزاران خود، مطلوب و مورد تائید اسلام است اما این اظهار محبت نباید موجب بیان سخنان، تعابیر و اوصاف مبالغه‌آمیز شود.

حوزه‌های علمیه نمی‌توانند خود را جدا از نظام اسلامی تصور کنند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه شب نیز در دیدار علما، فضلا، روحانیون و طلاب استان خراسان شمالی، با اشاره به تفکیک‌ناپذیری روحانیت از نظام اسلامی و فرصت عظیمی که پیروزی انقلاب اسلامی در اختیار روحانیت، برای گسترش معارف دینی قرار داده است، تأکید کردند: روحانیت و حوزه‌های علمیه باید با تلاش علمی مضاعف و مجهز شدن به معارف عمیق دینی و آشنایی با اندیشه‌های نو و ارتباط مستمر با نسل جوان بویژه دانشجویان، در جهت خدمت به نظام اسلامی و تقویت آن حرکت کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مخاطبان گسترده و میلیونی روحانیون به‌واسطه تشکیل نظام اسلامی افزودند: روحانیت و حوزه‌های علمیه سربازان این نظام هستند و هیچ گاه نمی‌توانند خود را جدا از نظام اسلامی تصور کنند.

ایشان هرگونه تفکری که روحانیت را جدای از نظام اسلامی بداند، سکولاریسم خواندند و تأکید کردند: حوزه‌های علمیه نمی‌توانند سکولار و نسبت به نظام اسلامی بی تفاوت باشند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به فتوای مراجع محترم تقلید مبنی بر حرام قطعی بودن تضعیف نظام، خاطرنشان کردند: در حالی که سیاست سرویس‌های امنیتی دشمنان نظام اسلامی اعم از آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی، القای وجود فاصله میان روحانیت و نظام است، هیچ روحانی‌ای نمی‌تواند خود را جدای از نظام اسلامی بداند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نظام اسلامی را نیز مرتبط با روحانیت دانستند و افزودند: بدون حضور روحانیت، انقلاب اسلامی، هیچ گاه به پیروزی نمی‌رسید، زیرا روشنفکران و گروه‌ها و احزاب غیراسلامی، توانایی و نفوذ و مقبولیت روحانیت را در سطح کشور نداشتند.

وظایف سنگین روحانیت در شرایط کنونی

ایشان با اشاره به وظایف سنگین روحانیت در شرایط کنونی، پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) را اسوه روحانیت دانستند و خاطرنشان کردند: امروز نیز همانند شرایط جنگ احزاب در دوران پیامبر(ص)، همه دشمنان ملت ایران در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای، دست به دست یکدیگر داده‌اند، تا ایستادگی و عزم راسخ این ملت را بشکنند اما همان‌گونه که در آن جنگ، مومنان به خود ترس و تردید راه ندادند، ملت ایران هم با تلاش برای افزایش قدرت و توانایی‌های خود، در مقابل فشارها ایستاده است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: در جنگ احزاب عده‌ای منافق و سست ایمان، مومنان را مورد عتاب و خطاب قرار می‌دادند که چرا کوتاه نمی‌آیید و سیاست خود را عوض نمی‌کنید اما یاران واقعی پیامبر(ص) در پاسخ به آنها می‌گفتند: ما از این فشارها تعجب نمی‌کنیم و نمی‌هراسیم و به راه خود ادامه خواهیم داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: فشارها تا زمانی که در مقابل خواسته دشمنان سر تعظیم فرود آورده نشود، ادامه خواهد داشت و تنها راه تأثیر نپذیرفتن از این فشارها، قدرتمند شدن در ابعاد مختلف است.

ایشان مصداق قدرتمند شدن روحانیت را، درس خواندن عالمانه و تعمق در معارف دینی با نیت رسیدن به مدارج برجسته علمی دانستند و خاطر نشان کردند: روحانیت در کنار کسب علم باید همواره مقید به تدین، تهذیب اخلاقی، فرائض و نوافل و تلاوت قرآن باشد.

رهبر انقلاب اسلامی ارتباط صمیمی و با روی خوش با جوانان و پاسخگویی به سوالات و نیازهای فکری آنان را یکی از وظایف مهم روحانیون برشمردند و افزودند: لازم است روحانیون و ائمه جماعات، کانون‌های فرهنگی مساجد را با همکاری بسیج رونق بخشند و ضمن حضور تأثیرگذار در مساجد و نمازهای جماعت، معارف دینی و مناقب اهل بیت علیهم السلام را برای مردم بیان کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به استعداد خیز بودن استان خراسان شمالی و یادآوری جایگاه برخی علمای برجسته این منطقه، خاطرنشان کردند: خراسان شمالی با چنین جایگاهی زمینه تأسیس یک حوزه علمیه کامل و دارای سطوح عالی را دارد.

ایشان علما و فضلای سراسر کشور بویژه خراسان شمالی را به هجرت از حوزه‌های علمیه قم و خراسان و شهرهای بزرگ، به مناطق خود توصیه کردند و افزودند: تنها راه ارتقای کمی و کیفی حوزه‌های علمیه کشور طرح هجرت است که باید به صورت عملی اجرا شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر