jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۹۸۷۳۶   ۰۸ شهريور ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۴

به گفته یک متخصص گوش، حلق و بینی، کسانی که در خواب خروپف می‌کنند، به علت کاهش اکسیژن‌رسانی به مغز، دچار ضعف حافظه می‌شوند.

دکتر ابراهیم آذری زنجانی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: هنگام خروپف‌های شدید، فرد دچار تنگی نفس می‌شود که در نتیجه آن اکسیژن کاهش یافته و دی‌اکسیدکربن خون افزایش می‌یابد و باعث ایجاد مشکل در مغز و ضعف حافظه می‌شود.

وی اظهار کرد: بر خلاف تصور بسیاری، نوع بالش و شکل آن در ایجاد خروپف نقش چندانی ندارد. هر نوع مشکلی که در بینی به وجود بیاید باعث ایجاد خروپف می‌شود که از بین آنها می‌توان به انحراف و پلیپ بینی، شکستگی‌های داخل بینی به‌گونه‌ای که کاملا کج‌شده باشد و تومورهای داخل بینی اشاره کرد. وی ادامه داد: همچنین کسانی که گردن‌های کوتاه دارند و چاق‌ هستند نیز دچار خروپف می‌شوند که با کاهش وزن خود تا حد زیادی بهبود می‌یابند. با افزایش سن که در اثر آن عضلات حلق و زبان کوچک و شل می‌شود نیز خروپف‌ها شدت می‌گیرد و حتی ممکن است کسی در جوانی مشکلی نداشته باشد، اما در پیری به آن دچار شود.

وی در خصوص نحوه درمان خروپف گفت: درمان خروپف باید بر اساس علت آن صورت بگیرد، مثلا کسی که دچار انحراف و پلیپ بینی باشد باید آن را جراحی کند و اگر دارای گردن کوتاه و چاق بود با کاهش وزن خود از چربی‌های دور گردن که در ایجاد خروپف موثر است، بکاهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر