jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۷۶۳۰۷   ۰۶ خرداد ۱۳۹۱  |  ۰۹:۱۰

بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود از افزایش قیمت مواد خوراکی از 7.3 تا 245.5 درصد در یک سال منتهی به 29 اردیبهشت امسال خبر داد.در حالی که بسیاری از مردم نرخ تورم 21.5 درصدی اعلام شده از سوی بانک مرکزی را به سختی باورپذیر می‌دانند، اعلام قیمت مواد غذایی و کالاهایی که بیشترین سهم را در مصرف روزانه مردم دارد، شاید راهکار معقول‌تری برای نشان دادن آنچه که امروز در بازار در حال اتفاق افتادن است، باشد.

در سبد عمومی تورم، طیف متنوعی از کالا مشاهده می‌شود که بسیاری از آنها شاید سالی یک بار هم توسط بعضی‌ها مصرف نشود و از این روی گفته می‌شود نرخ تورم عمومی کشور شاید بیانگر تاثیر واقعی تغییر قیمت‌ها بر زندگی روزمره مردم نباشد.

اما مواد غذایی و کالاهای اساسی به دلیل فراگیری و مصرف روزانه آن توسط مردم، محک مناسبی از مواجهه مردم با قیمت‌ها در بازار به دست خواهد داد.

در فهرستی که بانک مرکزی از تغییر قیمت مواد غذایی ارائه کرده است، مهم‌ترین کالاهای مصرفی غذایی از جمله لبنیات، حبوبات، گوشت، روغن، برنج، میوه و سبزیجات مشاهده می‌شود.

این گزارش، تغییر قیمت این محصولات را در هفته منتهی به 29 اردیبهشت در مقایسه با هفته مشابه سال قبل مورد بررسی قرار داده است و در واقع یک تورم نقطه به نقطه از مواد غذایی را در مدت یاد شده، ارائه کرده است.

این در حالی است که مطابق وعده مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، قیمت برخی مواد غذایی از ابتدای خردادماه باید با روندی کاهشی همراه باشد.

به گزارش مهر، بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود از وضعیت متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به 29 اردیبهشت امسال گفت که قیمت لبنیات در این هفته نسبت به هفته مشابه سال قبل 48.3 درصد رشد داشته است.

براساس این گزارش، قیمت ماست پاستوریزه 38.5 درصد، ماست غیرپاستوریزه 36.4 درصد، پنیر پاستوریزه 57.6 درصد و پنیر غیرپاستوریزه 58.1 درصد، کره پاستوریزه 19.9 درصد و شیر استریلیزه 60 درصد در هفته منتهی به 29 اردیبهشت ماه نسبت به هفته مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد.

بانک مرکزی در این گزارش اعلام کرد که قیمت سبزی‌های تازه در هفته مورد بررسی نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش 100.1 درصد همراه است که براساس آن، قیمت خیار با افزایش 91.5 درصد، گوجه فرنگی 160.6 درصد، بادمجان 60.2 درصد، کدو سبز 62.4 درصد، لوبیا سبز 46.7 درصد و سبزی‌های برگی 141 درصد گران‌تر شده است البته در گزارش بانک مرکزی کاهش 8.5 درصدی قیمت سیب‌زمینی هم اعلام شده که دلیل آن از زوایای دیگری قابل بررسی است.

بانک مرکزی در گزارش جدید خود همچنین از بالا رفتن 42.4 درصدی قیمت گوشت قرمز و 49.8 درصدی گوشت مرغ در هفته منتهی به 29 اردیبهشت امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته پرده برداشته است ، قیمت قند و شکر نیز در همین مدت با افزایش 20.7 درصدی ، نرخ روغن نباتی با افزایش 25.8 درصدی و چای خارجی با افزایش 40.4 درصد همراه بود.

میوه، برنج و حبوب

در همین حال، گروه میوه‌های تازه با افزایش 55.5 درصد در هفته مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بود، بر این اساس پرتقال درجه یک با افزایش 31.5 درصد، پرتقال درجه 2 با افزایش 7.3 درصد، خربزه با افزایش 245.5 درصد، طالبی با افزایش 33.2 درصد، گوجه سبز با افزایش 67.9 درصد، نارنگی با افزایش 73.6 درصد و هندوانه با افزایش 26.7 درصد مواجه شد، در عین حال قیمت برنج هم به طور میانگین 23.6 درصد بالا رفت.

قیمت حبوبات در دوره هفته منتهی به 29 اردیبهشت ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش 53.6 درصد همراه شد، به طوری که نرخ نخود 60.4 درصد، لپه نخود 62.8 درصد، عدس 33.8 درصد، لوبیا چیتی 57.4 درصد، لوبیا چشم بلبلی 37.6 درصد، لوبیا سفید 73.5 درصد و لوبیا قرمز 36.7 درصد افزایش پیدا کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر