jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۴۶۹۹۶   ۲۸ آذر ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

اگرچه این اثر تاریخی از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است اما کارشناسان می گویند تداوم حیات آن نیازمند توجه جدی است

باغ فین کاشان ؛ تلاش برای ماندن

باغ فین کاشان که یکی از جاذبه‌های تاریخی طبیعی کشورمان است، ابتدای سال جاری توانست نظر موافق مسوولان یونسکو را به خود جلب کند و به ثبت جهانی برسد. این ثبت در حالی صورت می‌گرفت که درختان چندصد ساله این باغ، به دلیل عدم رسیدگی، طراوت خود را از دست داده و تعدادی از آنها خشک و نابود شده بودند، اما تلاش و اقدامات عاجل مسوولان وقت میراث همچون مسکنی عمل کرد و توانست تا حدی این آسیب‌های وارده را برطرف کند، عیب‌ها را بپوشاند و تایید بازرسان یونسکو را نیز به‌دست آورد.

در حالی که انتظار می‌رفت پس از ثبت جهانی، رسیدگی به باغ همچنان در اولویت برنامه‌های مسوولان میراث فرهنگی قرار گیرد ولی طبق اظهارات برخی کارشناسان و مشاهدات عینی، اقدامات خاصی برای حفظ و نگهداری از درختان و آثار تاریخی این باغ صورت نگرفته است. البته اظهارات ضد و نقیضی در این باره وجود دارد چرا که برخی نظیر مسوولان میراث فرهنگی معتقدند رسیدگی به این باغ همچنان در اولویت کاری آنها قرار دارد و برنامه‌های ویژه‌ای نیز برای آن در نظر گرفته‌اند.

علت خشکیدن درختان باغ فین

‌سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در این زمینه به «جام‌جم» می‌گوید: نداشتن برنامه مطالعاتی در زمینه کوددهی و نوع خاک باغ فین و سرمازدگی سال 86 که باعث خشک شدن حدود 20 درصد درختان این باغ شده بود، تلنگری برای رسیدگی و بررسی جدی وضعیت خشکی سروهای این باغ شد.

حسین یزدان‌مهر با بیان اینکه آب‌دهی نادرست و آهک‌زنی برای شستشوی جوی‌ها، ریشه سروها را تضعیف و باعث خشکاندن آنها شده بود، می‌افزاید: در پی افزایش خشکی سروهای باغ فین، اداره میراث درصدد بررسی عوامل این معضل برآمد و مطالعاتی سال 88 در این زمینه توسط دکتر بنی‌عامری به‌عنوان یک گیاه‌پزشک صورت گرفت.

وی درباره علت قطع درختان باغ می‌گوید: خشک بودن درختان بستری برای جمع شدن حشرات موذی، سوسک چوب‌خوار و کنه فراهم آورده و باعث آسیب رساندن به دیگر سروها شده بود، لذا به تشخیص کارشناسان، درختانی که صددرصد خشک شده بودند، قطع شدند.یزدان‌مهر تشکیل کمیته فنی متشکل از 8 نفر از استادان کاشان در رشته‌های مختلف گیاه‌شناسی، خاک‌شناسی و آب‌شناسی، بررسی تغذیه درختان، کوددهی، آبدهی، سمپاشی و برگزاری سالانه 12 جلسه به منظور بهره‌گیری از نظرات تخصصی این اساتید را از جمله اقدامات اداره میراث کاشان برای بررسی علل خشکی سروها عنوان کرده و تصریح می‌کند: در پی ارائه نظرات این متخصصان تمام معضلات فنی و عیب‌‌های سلیقه‌ای اعمال شده در باغ از جمله سنگ‌فرش مسیرهای باغ برطرف و به حالت اولیه و سنتی خود برگردانده شد.سرپرست اداره میراث کاشان، خمیدگی تعدادی از درختان باغ فین که به نظر می‌رسد پس از ثبت جهانی بیشتر شده‌اند را پیامد عملکردهای نامناسب دانسته و می‌گوید: در گذشته تعدادی از سروها برای جلوگیری از خطر افتادن به صورت گروهی با سیم بکسل به هم بسته شدند که با این کار اثر نیروی وزش باد بر درختان بیشتر و موجب خمیدگی‌شان شده و این خمیدگی به مرور زمان بیشتر شده است.

وی در عین حال تاکید می‌کند مرمت و رسیدگی به بناهای تاریخی باغ فین که در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارند نیازمند 10 میلیارد ریال اعتبار است.

باغ فین بایگانی ندارد

یک کارشناس کشاورزی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز با بیان این که انجام اقدامات کارشناسی برای حفظ فضای سبز باغ ضروری است، می‌گوید: نبودن آرشیو اطلاعاتی قابل استناد از وضعیت درختان و اقدامات صورت گرفته در برنامه نگهداری آنها طی چند سال اخیر یکی از مشکلات و موانع موجود در زمینه رسیدگی به وضعیت درختان باغ فین است.زهره حنطه‌ای با اشاره به برخی اقدامات صورت گرفته نامناسب و شرایط بد نگهداری درختان اظهار می‌دارد: احداث معابر در مکان‌های نامناسب و در محدوده حضور ریشه درختان باعث قطع ریشه درختان شده است. از سوی دیگر، بالا بودن درصد آهک خاک به علت ورود آهک بیش از حد از جوی‌های آبرسانی در زمان تمیز کردن کاشی‌های جوی‌ها و نگه داشتن غیراصولی تنه درختان قطع شده در ارتفاع 4 متری از جمله عوامل آسیب‌زا به درختان این باغ بوده است که در یکی دو سال اخیر با اقدامات مناسب برطرف شدند.

اقدامات غیرکارشناسانه

در همین حال یکی از کارشناسان میراث فرهنگی که تمایل نداشت نامش فاش شود، وضعیت باغ را در حال حاضر مناسب ندانسته و با بیان این که درختان باغ فین مثل سرو و کاج از نوع سوزنی برگ و مقاوم در برابر سرما هستند به جام‌جم می‌گوید: گرچه خشکی درختان باغ به سرمای سال 86 نسبت داده شد، ولی در واقع اقدامات بسیار غیرکارشناسانه‌ای که در سطح این باغ صورت گرفته، باعث نابودی درختان آن شده است.

وی می‌افزاید: نبود طرح جامع، برای رسیدگی به باغ و نبودساماندهی عرصه و حریم باغ فین که می‌تواند فضاهای پیرامون را به یکی از نامنظم‌‌ترین فضاهای شهری که باعث خدشه‌دار شدن سیمای شهری و اماکن تاریخی می‌شود، تبدیل کند، در حال حاضر از مشکلات آن به شمار می‌روند.

این دوستدار میراث فرهنگی تصریح می‌کند: مرمت و بازسازی یک پروژه تاریخی به دلیل ظرافت هنری به زمان زیادی نیاز دارد.‌ وی همچنین تغییر مکرر مدیریت در ابنیه تاریخی، فرهنگی و مذهبی را یکی دیگر از عوامل آسیب‌رسان به این مجموعه دانسته و می‌گوید: در حال حاضر با توجه به قطع 112 درخت کهنسال و خارج کردن آنها از باغ، تابیدن نور خورشید به کف باغچه‌ها و باغ را به عینه می‌توان مشاهده کرد در حالی که در گذشته کف باغ قابل رویت نبود. از طرفی طرح جایگزینی نهال‌های جدید نیز طرح مناسبی نیست چرا که این نهال‌ها نمی‌توانند جای درختان کهنسال و قدیمی را در این باغ بگیرند و باغ را به شکوه و عظمت گذشته آن برگردانند.

فروغ صالحی / جام جم کاشان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر